Reklam
Reklam

Erkek, “Her zaman onun yanındayız”

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu'nun 5 ayrı suçtan 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 3. duruşma görüldü.

5041
Erkek, “Her zaman onun yanındayız”

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılanan İl Başkanı Kaftancıoğlu, 5 ayrı suçtan toplam 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.
CHP'li 80 il başkanı da Kaftancıoğlu'na destek vermek için Çağlayan Adliye’sinde idi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, adliye önünde bir basın açıklaması yaparak, “Biz bu davanın intikam davası olduğunu biliyoruz. İstanbul’un kazanılmasının hazmedilememesi davasıdır. Bu davada düşünce ve ifade özgürlüğü, demokrasi ve İstanbul’un iradesi yargılanıyor. O istanbul’u savundu, biz de her zaman onun yanında olacağız” dedi.
Öte yandan Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanları da ortak bir basın açıklaması yayınlayarak, “Bizler Cumhuriyet Halk Partisi’nin 80 İl başkanı olarak Kaftancıoğlu’nun yanındayız. Demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan herkesi 6 Eylül’de Çağlayan Adliyesi’nde buluşmaya davet ediyoruz. Asla yalnız yürümeyeceksin Canan Kaftancıoğlu” dedi.
 
CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu'nun 5 ayrı suçtan 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 3. duruşma görülüyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP'li 80 il başkanı da Kaftancıoğlu'na destek vermek için Çağlayan Adliyesi'ne geldi.
           
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, adliye önünde bir basın açıklaması yaparak, “Bu davanın üçüncü duruşmasında yine hep birlikteyiz. Yazarlar, sendikacılar, gazeteciler, siyasi parti temsilcileri, milletvekillerimiz, il başkanlarımız ve halkımız hak hukuk adalet için buradayız.  Biz bu davanın intikam davası olduğunu biliyoruz. Kaftancıoğlu, il başkanı seçildikten iki gün sonra bu soruşturma başladı. İstanbul’un kazanılmasının hazmedilememesi davasıdır. Bu davada düşünce ve ifade özgürlüğü, demokrasi ve İstanbul’un iradesi yargılanıyor. Bu dava hepimizin davasıdır, O istanbul’u savundu, biz de her zaman onun yanında olacağız” dedi.
CHP İL Başkanları tarafından yapılan ortak açıklamada ise “Bu dava ile yalnızca İl Başkanımız Kaftancıoğlu değil Cumhuriyet Halk Partisi yargılanmaktadır. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi’nin 80 İl başkanı olarak Kaftancıoğlu’nun yanındayız. Demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan herkesi 6 Eylül’de Çağlayan Adliyesi’nde buluşmaya davet ediyoruz. Asla yalnız yürümeyeceksin Canan Kaftancıoğlu” değerlendirmesi yapıldı.
Yapılan basın açıklamasında; İstanbul İl Başkanımız Dr. Canan Kaftancıoğlu, 6-7 yıl önce sosyal medya platformlarında yaptığı paylaşımlar nedeniyle 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmaktadır. Kaftancıoğlu’nun siyasi kimliği ve vatandaşlık sorumluluğu ile dikkat çektiği, kamuoyuna teşhir ettiği ya da eleştirdiği söylemlerin suç unsuru olarak değerlendirilmesi kabul dahi edilemez.  Kaftancıoğlu Davası, soruşturmanın başlatılmasından iddianamenin hazırlanmasına kadar baştan sona siyasi bir davadır.  Cumhuriyet Halk Partisi üzerinden toplumsal muhalefete gözdağı verilmek için açılan bu dava, ifade özgürlüğüne ve demokrasiye karşı açıkça bir darbedir.  31 Mart Yerel Seçimleri’nde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde Türkiye genelinde farklı siyasal kesimleri demokrasi çatısı altında buluşturan toplumsal ittifak, İstanbul başta olmak üzere tüm büyükşehirlerimizde karşılık bulmuştur. Kaftancıoğlu hakkında böyle bir davanın açılmasının en büyük sebebi de İstanbul’da elde edilen siyasi başarıdır. AKP sandıkta bulamadığı karşılığı hukuk dışı yollarda aramakta ve demokratik siyasete müdahale etmeye çalışmaktadır. Bugüne kadar görülen 2 duruşmada mahkemenin sergilediği tutum demokrasi ve adalet adına utanç vericidir.  6 Eylül Cuma günü İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görülecek karar duruşmasında hukukun gereği olarak İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’nun davadan beraat etmesini bekliyoruz.  Bu dava ile yalnızca İl Başkanımız Kaftancıoğlu değil Cumhuriyet Halk Partisi yargılanmaktadır.  Bizler Cumhuriyet Halk Partisi’nin 80 İl başkanı olarak Kaftancıoğlu’nun yanındayız. Demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan herkesi 6 Eylül’de Çağlayan Adliyesi’nde buluşmaya davet ediyoruz. Asla yalnız yürümeyeceksin Canan Kaftancıoğlu” ifadelerine yer verildi.  
Dilek Akşen

                                                                                 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.