“Hasta mağdur, ama sorumlusu biz değiliz”

Yerli ve yabancı ilaç fiyatları arasındaki farklar, eczacıların stok sorunu, yeni yılda sağlık sektöründe yaşanacak gelişmeler vatandaş tarafından bu sene de merak yaratan konu başlıkları oldu.

16524
“Hasta mağdur, ama sorumlusu biz değiliz”


Yerli ve yabancı ilaç fiyatları arasındaki farklar, eczacıların stok sorunu, yeni yılda sağlık sektöründe yaşanacak gelişmeler vatandaş tarafından bu sene de merak yaratan konu başlıkları oldu.
2018 yılında sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler, yıl içindeki beklentiler, eczacıların sorunları gibi konularla ilgili olarak,  Çanakkale Eczacılar Odası Başkanı Jale Karaata gazetemize özel açıklamalarda bulunarak durum değerlendirmesi yaptı.  Karaata, yaptığı açıklamada, “İlaç sirkülasyonu çok fazla olan bir firma değilse, her cuma günü fiyatlarda düşüş yaşandığından dolayı fazla stoklu çalışmak eczacıya zarar getiriyor. Eczacılar her ilde ulaşım çok kolay olduğundan ve 2-3 tane depo olduğu için stok yapmıyor. 2018’de sektör adına beklentilerim ilaçların piyasada olması. Vatandaşın mağduriyet yaşamasını istemiyoruz. Fiyatlardan dolayı hasta mağdur oluyor. Ancak bunun sorumlusu eczacı değil. Çünkü biz depoda olan, eczanemizde olan her ilacı ulaştırmakla yükümlüyüz.  Meslek etiğimizin, mesleki sorumluluğumuzun bilincinde olan bir grubuz. Mesleğimiz adına da meslek hakkımızın verilmesini istiyoruz. Birçok ülkede olduğu gibi biz de reçete karşılığı hizmetimizin bedelini istiyoruz” şeklinde konuştu.
“HEMOFİLİ HASTASININ 3 AYLIK TEDAVİSİ 75 BİNİ BULUYOR LİRAYI BULUYOR”
Çanakkale Eczacılar Odası Başkanı Jale Karaata, tedavisi son aşamada olan özellikle kanser ilaçları gibi ilaçların spesifik ilaçlar olduğunu belirterek, “Yerli ilaçlar, yabancı ilaçlar diye ayırım yaptığımız zaman ithal ilaçlar, orijinal ilaçlar ve de tedavisi son aşamada özellikle kanser ilaçları, hemofili ilaçları spesifik ilaçlardır. Ve bunların fiyatları zaten yüksektir. O tür ilaçları biz üretemiyoruz. O konuda dışa bağımlı olabiliyoruz. Bir kanser tedavisinde, bir hemofili hastasının 3 aylık tedavisi falan 75 bin lirayı buluyor. Ama bir ağrı kesicinin kutusu 6 lira, 8 lira bilemediniz 10 lira. İthal ilaç dediğinizin sarfiyatı yüzde otuzken parasal değerdeki yüzdesi yüzde altmışları kırkları buluyor. Aradaki fiyat farkından dolayı ithal ilaca harcanan bütçe daha fazla oluyor. Yerli ilaç kapatıldı diye bir şey yok. Ancak 15 Temmuz sonrası 2-3 firmaya sağlık bakanlığı bir soruşturma yaptı. Ancak onlar için böyle denilebilir. Onun haricinde hiç kapanan yerli ilaç firması olmadı” dedi.
“FİYAT DÜŞÜŞLERİNDEN DOLAYI STOKLU ÇALIŞMAK ZARAR VERİYOR”
Karaata  eczacılar için fiyat düşüşlerinden dolayı stoklu çalışmanın pek mümkün olmadığını ifade ederek,  “İlaç sirkülasyonu çok fazla olan bir firma değilse, her hafta her Cuma günü fiyatlarda düşüş yaşandığından dolayı fazla stoklu çalışmak eczacıya zarar getiriyor. Eczacılar eskisi kadar stoklu çalışmıyorlar. Bir de işte her ilde ulaşım da çok kolay olduğundan 2-3 tane depo olduğu için stok yapmıyor. Mesela 10 liraya aldığınız bir ilaçtan 100 tane alsanız ve hafta sonu onda 2 lira düşüş yaşansa 200 lira zarar ediyorsunuz. Onun için 10 tane koyuyorsunuz. Stok yapmamanın nedeni bu” şeklinde konuştu.
“HİZMETİMİZİN BEDELİNİ İSTİYORUZ”
Karaata  eczacılar için sektör adına 2018 yılı beklentilerini açıklarken meslek haklarının iade edilmesi gerektiğini açıklayarak, “2018’de sektör adına beklentilerim ilaçların piyasada olması. Vatandaşın mağduriyet yaşamasını istemiyoruz. Fiyatlardan dolayı hasta mağdur oluyor. Ancak bunun sorumlusu eczacı değil. Her seferinde söylüyoruz. Çünkü biz depoda olan, eczanemizde olan her ilacı ulaştırmakla yükümlü, meslek etiğimizin, mesleki sorumluluğumuzun bilincinde olan bir grubuz. 2018’den beklentilerim öncelikle ülkemizin huzur içinde barış içinde olmasıdır, Zeytindalı Harekatı’nın başarıyla sonuçlanmasıdır. Başka hiçbir beklentimiz yok. Mesleğimiz adına da meslek hakkımızın verilmesidir. Sadece kutu üzerindeki ilaç payından kar şeklinde değil. Çünkü biz burada taşıyıcıyız. İthal ilaçta yüzde on yerli ilaçta yüzde yirmi gibi bir beklentiden çok böyle hizmet veriyoruz. Birçok ülkede olduğu gibi biz de reçete karşılığı hizmetimizin bedelini istiyoruz. Ve herkese sağlık diliyorum” dedi.
Çanakkaleli vatandaşlar ise ilaç fiyatları ile ilgili şu şekilde görüş bildirdiler:
“BAZI İLAÇLAR KÜLFET”
Şehriban Şimşek:
Sağlık ocaklarından ilaç alıyorsanız 3 lira katkı payı oluyor. İnsanlar için tabi ki para az da olsa, çok da olsa bazı ilaçlar bir külfet. Ekstra bir yük. Hele bazı ilaçlar, bulunmayan, getirtilen ilaçlar daha da zor. Ama yine de her şeye zam gelirken bence ilaçlar yine sabit kalıyor. Öyle çok büyük oynamalar yaşanmıyor.
“SAĞLIK İÇİN VERİLEN PARAYA ACINMAZ”
Ahmet Akyel:
Her şeye zam geldiği gibi ilaca da zam geliyor. Ancak eczacıların bu konuda yapabilecekleri fazla bir şey yok. Onlar da emir kulu sonuçta. Bazı ilaçlar herkesin alabileceği seviyedeyken, bazıları daha ciddi hastalıklarda yapılabilecek bir şey. Mecbur can çok önemli. Sağlık için verilen paraya acınmaz.
Semra Tuel:
Kolesterol ilaçlarının fiyatı arttı. Yaşlılar için olan ilaçlarda hep zamlar var. Fiyat artışları var. Özel ilaçlarda daha çok var.
Semra Duran:
Ben de bir eczacıyım. Devlet bir düzenleme yaptı ilaç fiyatlarında. Kuru değiştirdi. Yurtdışından gelen ilaçlarda bir düzenleme oldu sadece. Muadil ilaçlar da alınabiliyor. Fiyatlardaki fark bu şekilde oluşuyor.
Özel Haber: Seda Atan
 


Etiketler; #Jale Karaata
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.