SAĞLIK ALANINDA YENİ DÜZENLEME

Sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi yasalaştı. Çanakkale Sağlık Sen Başkanı Suat Özen ve Çanakkale Tabip Odası Başkanı Eftal Yıldırım, sağlıkta şiddet konusunda yapılan değişiklikleri gazetemize değerlendirdi. Her ikisi de yasanın eksik yanları olduğunu farklı bakış açıları ile getird

417
SAĞLIK ALANINDA YENİ DÜZENLEME

“Yasa çıkması memnuniyet verici, ama eksik”

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet konusunda da bir madde yer aldı. Bu maddeye göre, sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sebebiyle kasten işlenen suçlardan şüpheli olanlar, kolluk görevlilerince yakalanacak ve gerekli işlemleri yapılarak Cumhuriyet başsavcılığına sevk edilecek. Cumhuriyet savcısı adli işlemleri yerine getirecek. Bu suçların soruşturmasında, kolluk tarafından müşteki, mağdur veya tanık olan sağlık personelinin ifadeleri iş yerlerinde alınacak. Bu hükümler, özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sebebiyle kasten işlenen suçlar hakkında da uygulanacak. Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu'na göre birlikte kullanım protokolü yapılmış sağlık tesislerinde çalışacak üniversite personeli ile maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde bu kanun kapsamında sözleşme yapılacak.
Çanakkale Sağlık Sen Başkanı Suat Özen sağlıkta şiddetin önlenmesi konusunda yapılan yasal düzenlemeden memnun olduklarını ancak yasada eksikliklerin olduğunu vurgulayarak sağlıkta okuryazarlık konusuna önem verilmesi gerektiğini dile getirdi.

“YASA MEMNUNİYET VERİCİ AMA EKSİKLERİ VAR”
Özen, “Biz 2011 yılından beri sağlıkta şiddet konusunda mücadele ediyoruz.  Sağlık alanında birçok arkadaş sözel ya da fiziksel şiddete maruz kalıyor. Yasa bizler için memnuniyet verici ama bir takım eksiklikleri var. Sonuçta bizler insan odaklı hizmet veriyoruz. İnsanın olduğu yerde bu gibi olaylar her zaman olur. Şiddete uğrayan sağlık çalışanının emniyete götürülmeden olay yerinde ifadesinin alınması bizleri memnun etti. Sağlıkta okuryazarlık konusunda insanlarımızın bilinçlenmesi lazım. Bunu yapabilirsek, şiddet konusunda da bilinç sağlamış olacağız. Çanakkale’de tam sayıyı bilmiyoruz ama ayda iki-üç kere şiddet olayı yaşanıyor.  Genelde de acilde yaşanıyor. Orada da sinirler gergin bundan yaşanıyor” dedi.
Döner sermaye konusunda da sıkıntıların olduğunu dile getiren Özen bu konunun çözümünün de hekimlerin motivasyonu konusunda büyük katkı sağlayacağını ve daha huzurlu çalışma ortamı getireceğini dile getirdi.

“İNSAN HAKLARI ANLAMINDA SORUNLU BİR YASA”
Çanakkale Tabip Odası Başkanı Eftal Yıldırım da sağlıkta şiddetin önlenmesi ve kamudan çıkarılan doktorun 450 gün sonunda mesleklerini yapabilecek olması hakkındaki düzenlemelere eleştiri getirdi. Yıldırım, “ Bu teklif yasalaştı. İçinde bizi ilgilendiren, Türk Tabipler Birliği’nin görüşlerinin aksine çok olumsuz durumlar ile karşı karşıyayız.  Kanun hükmünde kararname ile kamu görevinden çıkartılan ve güvenlik soruşturması nedeni ile kamu görevine alınmayan yeni mezun hekimlerde sıkıntı var. Yeni mezun hekimlerin görev yapabilmesi için 450 gün mecburi hizmeti var. Maalesef güvenlik soruşturması olumsuz gelen arkadaşların mecburi hizmet yapmalarının önüne geçiliyor. Bu engel insan hakları anlamında sorunlu. Eğer bir ceza verilmiş olsa, hüküm giyseler hekimlik yapamaz dersiniz ama bu güvenlik soruşturması.  İhbarlar üzerinden yürütülen güvenlik soruşturmasından geçme kaydını yasal olarak bağlayıcı bulmuyoruz. 450 günlük süreyi yeni mezun arkadaş bekledi ve geçirdi. Sonrasında da kamu görevine alınmayacaklar. Özel hastanede ya da muayenehanede çalışabilecekler” dedi.

“BEKLENTİMİZİN ALTINDA KALDI”
Kamuoyunda sıklıkla yer alan sağlıkta şiddet konusundaki düzenlemeyi de eksik bulan Yıldırım, “Bu konuda büyük propaganda yapıldı, umutlanmıştık. Sağlıkta şiddet uygulayanlara cezanın iki katına çıkarılması konusunda teklifimiz vardı.  Bu yasa yeni bir şey getirmiyor. Sadece şiddet uygulayan kişi kasten işlenen suç kapsamında kolluk kuvvetlerince Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir diyor. Bu zaten böyle. Ayrıca yasa maddesi olmasının anlamı yok. Şiddete maruz kalan sağlık çalışanı bulundukları yerde ifade verecek. Bu kolaylık da zaten zaman zaman yapılıyordu. Yeterince caydırıcı bir işlem yapılmamış oldu. Bizim beklediğimiz altında kaldı” dedi.
Özel Haber: Dilek Akşen
 


Etiketler; #sağlık #alan
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.