Kepez’e fakülte geliyor

Kepez'de bulunan ÇOMÜ Hastanesi’nin boşalttığı binada hizmete başlayacak olan ÇOMÜ Diş Hekimliği Fakültesi İnşaatı yapım işi hızla devam ediyor. 

674
Kepez’e fakülte geliyor

Üniversite içinde geçici yerinde bu yıl 64 öğrenciyle eğitim-öğretim yılına başlayan Diş Hekimliği Fakültesi’nin 2019 yılında hasta tedavi hizmetlerine de başlaması bekleniyor.
8 anabilim dalından oluşan Diş Hekimliği Fakültesinde şu anda 8 öğretim üyesi görev yapıyor. Hastane faaliyete geçtiğinde tüm anabilim dallarında en az 2 öğretim üyesi ile hizmet vermesi planlanıyor. Fakülte Kepez’de bulunan ÇOMÜ Hastanesi’nin boşalttığı binada hizmete başlayacak.

ÇOMÜ Yapı İşleri Daire Başkanı Sinan Karabulgu, gazetemize konu ile ilgili bilgi vererek, “2019’un ilk yarısında inşaat işlerinin bitirilmesini planlıyoruz. Önümüzdeki Şubat ayında da öğrencilerin yeni binalarında eğitim görmelerini öngörüyoruz. Hasta kabulü malzeme tefrişat alımına bağlı olarak belli olacak ama Haziran ayı sonuna kadar onu da bitirmek için hızla çalışmalara devam ediyoruz” dedi.

Karabulgu sözlerine şu ifadelerle devam etti:“Fakültemiz Kepez'de bulunan ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin boşalttığı binada hizmete başlayacaktır. Hastanemiz yaklaşık 7000 metrekare alanda, 70 diş üniti kapasitesinde bir merkez olacaktır. Fakültemizde 2017 yılında 1 doçent, 2 doktor öğretim üyesi göreve başlamış olup, 2018 yılı sonunda yaklaşık 12 öğretim üyesinin görev yapmasını planlıyoruz. Kurulum aşamasındaki fakültemiz için 2 önemli hedef bulunmaktadır. Birincisi öğrencilerimizin daha iyi eğitim alabilmeleri için gerekli koşulların sağlanması, diğeri ise hasta tedavi hizmetlerine başlanmasıdır. Fakültemizde öğrenci eğitimi 2018-2019 eğitim öğretim yılında başlamış olup, hazırlıklarımız devam etmektedir. Şu an 72 kişilik video kamera kayıt destekli fantom ve preklinik laboratuvarlarımızın kurulumu yapılmıştır.  Eğitimcinin önünde bulunan fantom modeli ve modele üstten bakan bir kamera sayesinde öğrenciler, önlerinde bulunan monitörlerde eğitimcinin fantom modeli üzerinde uyguladığı işlemleri sanki birebir eğitim alıyormuş gibi izleyebilmekte ve kendi fantom modelleri üstünde uygulayabilmektedir.  Öğrencilerimiz en kısa sürede bu laboratuvarlarda eğitimlerine başlayacaklardır. Tedavi hizmetlerinin ise 2019 yılı içerisinde başlaması için çabalarımızı sürdürmekteyiz.”

Dilek Akşen
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.