Poşet derdi bitecek mi?

Plastik poşetlerin 25 kuruştan satılmasını öngören düzenleme Genel Kurul'da kabul edildi. Uygulama 1 Ocak 2019'da yürürlüğe girecek. Bu tarihten itibaren poşet ücreti en 25 kuruş olacak. Kademeli olarak plastik poşet kullanımından tamamen vazgeçilmesi bekleniyor.

611
Poşet derdi bitecek mi?

Pazarcı da mı poşeti ücretli verecek?
Plastik poşetlerin 25 kuruştan satılmasını öngören düzenleme Genel Kurul'da kabul edildi. Uygulama 1 Ocak 2019'da yürürlüğe girecek. Bu tarihten itibaren poşet ücreti en 25 kuruş olacak. Kademeli olarak plastik poşet kullanımından tamamen vazgeçilmesi bekleniyor.
Yasa henüz netleşmediği için en çok poşetin kullanıldığı semt pazarlarında da uygulanıp uygulanmayacağı henüz net değil. Vatandaşlar ücretli olması konusunda çok olumlu durmasa da yasanın getirilerinden memnun olduklarını ifade etti. Pazarcılar ise, poşetten ücret alınması konusunda zorluk yaşayacaklarını, yasaya tabi olup olmadıkları ve denetimler konusunda henüz net bir bilgi edinmediklerini dile getirdi.

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan konuya ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada, “Küçük esnaf dâhil olmak üzere poşet kullanılan her yerden artık vatandaş ücretini vererek poşet alabilecek. Hem sağlık açısından hem de doğayı korumak adına bu çok yerinde bir uygulama oldu. Vatandaşı poşetten uzaklaştırmak için bu atılan ilk adım. Ücretli olunca durum ne olacak zamanla göreceğiz. Yasanın detaylarının net olarak açıklanmasını bekliyoruz.  Şimdi tüm odalarımız üyelerine konuya ilişkin bilgilendirme yapacak. Bu esnafın da beklediği ve takip ettiği bir şeydi. Poşet hem sağlıksız, hem de esnaf para ile alıp bedava veriyordu. Zaman içerisinde poşet tamamen kalkacak. Bunun denetlemesi de yapılacak.  Denetimle ilgili birimler belirlenecek. Valiliğin Başkanlığı’nda İl Ticaret Müdürlüğü, Belediye Zabıta Ekipleri ve Odalarımız konunun denetleyicisi olacak diye bekliyoruz. Uygulama çıkınca her şey net belirlenecek. Ancak pazarcılar bu uygulamadan muaf tutulabilir. İlk etapta istisna tutulmaları daha doğru olur” dedi.

Vatandaşlar konuya olumlu yaklaşırken eskiden olduğu gibi file, pazar çantası ya da bez torba kullanmayı uygun buluyor.
 Hatice Kalkan, “Ben zaten elimden geldiğince az poşet kullanıyorum. Poşet doğayı mahvediyor, katlediyor. Ne kadar az kullanırsak o kadar iyi. Genelde kadınlar çöp poşeti olarak bu poşetleri kullanıyor. Çok yanlış aslında. Avrupa’da birisi poşet kullandığı zaman bu ayıplanıyor. Sadece poşet değil ki atıklarımızı da ayrıştırarak vermemiz lazım ki geri dönüşüme kazandırılsın. Kartonlar, plastikler, camlar hep aynı yere atılıyor. Hâlbuki bunlar yeniden kullanılabilir ürünler. Belediye ayrı ayrı konteyner koyuyor ama henüz o bilinç seviyesine çıkamadık” dedi.
 Oya Altındağ, “Eskiden pazarcılar kese kâğıdı kullanırdı, ayrı bir sektördü. Evlerde pazarcılar için kese kâğıdı hazırlanır, para kazanılırdı.  Ben şimdi markete gittiğimde artık poşete para vereceğim bu da ayrı bir maliyet demek. Ben deterjanı yiyeceği aynı poşete koyamam ki. Ya pazar çantası kullanacağım, ya da bez torba taşıyacağım yanımda. Uygulamadan memnun musunuz derseniz memnunum ama zaman gösterecek” dedi.
 Pazarcı Hikmet Ölçer, “Yasa güzel anlıyorum doğru bir karar ama pazarcılar da dâhil edilecek mi edilmeyecek mi, bunun denetlemesi nasıl yapılacak bilmiyorum. Fakat pazarda bu iş olmaz. Ben gelen müşteriden nasıl poşet parası isterim. Yeri geliyor bakıyorum kadının elleri kolları çok dolmuş, ben fazladan büyük poşet veriyorum. Zaman içerisinde net belli olur ama pazarda olacağını sanmıyorum” dedi.
 Pazarcı İlker Demirtaş, “ Herhalde büyük marketler poşet fiyatları artınca ciddi derecede zarar etti, onları koruyacak bir yasa çıktı. Vatandaş gelip poşet isteyecek, her poşete ayrı ücret mi alacağız. Hadi ben aldım, karşı tezgâh almadı. Gelip müşteri benden alışveriş yapar mı? Rekabet oluşmaya başlar. Pazarda olacak iş değil o, kim nasıl denetleyecek bunu?” dedi.
Emekli Mehmet Beyaz, “Ben kendimi bildim bileli pazara çantam ile gelirim alışkanlık bu. Eskiden fileler, bez torbalar, çantalar vardı. İlk başta vatandaşa zor gelir ama hızla alışırlar” dedi.
 Pazarcı Hulusi Demiroğlu, “Pazardaki kalabalığı görüyorsunuz, burada zor olur. Ama kese kâğıdı sistemine dönmek isterim. Tutma yeri olan kese kâğıtları var, Çanakkale’de yok şu an. Hem daha sağlıklı hem de geri dönüşümü var. Tabi yasa bizim için de geçerli ise” dedi.
Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" plastik alışveriş poşetlerinin ücretli hale getirilmesinin yanı sıra çevrenin korunması için egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayanlara uygulanan cezanın artırılması, yeni imar planlarında bisiklet yollarının zorunlu tutulması gibi düzenlemeler içeriyor.
Özel Haber: Dilek Akşen
 
 
 
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.