AÇIK ARA FARK ATTI

Cumhuriyet Halk Partili üyeler iradelerini sandığa yansıtarak CHP Çanakkale Belediye Başkan Adayını belirledi.

558
AÇIK ARA FARK ATTI

Sandıktan Başkan Gökhan çıktı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Çanakkale Belediye Başkan Adayını belirlemek için yapılan üye bazında eğilim yoklaması dün Çataltepeliler Derneği’nde gerçekleştirildi.  3003 üyenin oy kullandığı sandıklardan 1779 oy alarak  açık ara farkla Ülgür Gökhan çıktı. Celal Karakaş 763 oy, Ömer Faruk Mutan 366 oy, Necmi Akyalçın  62 oy aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Çanakkale Belediye Başkan Adayını belirlemek için yapılan üye bazında eğilim yoklaması dün Çataltepeliler Derneği’nde gerçekleştirildi. Sandıktan açık ara farkla Ülgür Gökhan çıktı. CHP’den daha Çanakkale Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıklayan Necmi Akyalçın, Celal Karakaş, Ömer Faruk Mutan ve Ülgür Gökhan, üye bazında eğilim yoklamasında adaylık için yarıştı. CHP, Çanakkale Merkez İlçe Belediye Başkanı adayını belirlemek için yapılan ön seçimde sabah 08.00 itibariyle oy verme işlemi başladı. Üyeler akşam saat 17:00’ye kadar oy kullandı.
Seçim Kurulunda, Cumhuriyet Halk Partisi Yrd. Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık,  Avukat Levent Gürbüz, Avukat Eyüp Algül, CHP Üye Safiye Eraş yer aldı. Aday adayları Belediye  Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı  Dr. Ömer Faruk Mutan, Dr.  Celal Karakaş ve Yrd. Doç. Dr. Necmi Akyalçın sandık başına giderek oylarını kullandı.
Başkan Gökhan, “ Bugün CHP Olarak demokrasi şöleni şeklinde bir süreç yaşadık. 3000 bini aşkın üyenin çoğunluğunun oyunu alarak eğilim yoklamasında aday seçildim. Önümüzdeki seçimlerde aday olarak ortaya çıktım. Eğilim yoklamasına karar veren başta  parti meclisimize, Merkez Yönetim Kurulumuza, İl ve İlçe Başkanlarımıza teşekkür ederim. Belediye Başkan Adaylarının tespitinde eğilim yoklaması yapılmasını ısrarla mutlaka eğilim yoklaması yapılması ve tüm üyelerle olması noktasında ısrarlı davrandık. Üç ilde eğilim yoklaması yapıldı. Sinop, Çanakkale ve Bilecik. Dolayısı ile şunu gördük, bu güzel bir yöntem. Partililerimizin çoğu geldi, oylarını kullandılar. Sonuç itibari ile CHP Örgütü seçim startı vermiştir. Birlikteliğin muhafaza edilerek önümüzdeki dört ayda seçimlere hazırlanacağız. Bu çok önemli hep şu söylenti vardı, şu bunu istiyor, ön seçim olacak mı olmayacak mı? Ben de tam tersine eğer tüm üyeler ile yapılırsa örgüt çok  ciddi katkıda bulunacaktır. Kepez’de de eğilim yoklaması yaptık.  Kimsenin söz söylemesine gerek yok, buna örgüt  karar verdi. Burada tercihini kullanan tüm partililere teşekkür ediyorum.  Katılımcı diğer üç aday adayımıza da teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Eşi Hale Gökhan da Başkan Gökhan’ı tebrik ederek ‘ O benim gönlümün  birincisi’ dedi.

SANDIK SANDIK OY SONUÇLARI
Toplamda 10 sandık kurularak kullanılan oyların  dağılımı şu şekilde oldu.  1 No’lu  sandıktan 204 oy  Ülgür Gökhan,  94 oy  Celal Karakaş, 38 oy Ömer Faruk Mutan,  9 oy Necmi Akyalçın’a çıktı. 2  No’lu  sandıktan, 180 oy Ülgür Gökhan, 63 oy Celal Karakaş, 32 oy Ömer Faruk Mutan, 4 oy  Necmi Akyalçın’a çıktı.  3 No’lu  sandıktan 228 oy  Ülgür Gökhan, 78 oy Celal Karakaş, 34 oy Ömer Faruk Mutan, 3 oy  Necmi Akyalçın’a çıktı.  4 No’lu  sandıktan  156 oy Ülgür Gökhan, 51 oy Celal Karakaş, 27 oy  Ömer Faruk Mutan, 3 oy  Necmi Akyalçın’a çıktı. 5 No’lu  sandıktan 190 oy Ülgür Gökhan, 68 oy  Celal Karakaş,40 oy  Ömer Faruk Mutan,7 oy  Necmi Akyalçın’a çıktı. 6 No’lu  sandıktan 218 oy Ülgür Gökhan, 104 oy Celal Karakaş 44 oy Ömer Faruk Mutan, 13 oy Necmi Akyalçın’a çıktı. 7 No’lu  sandıktan162 oy Ülgür Gökhan, 93 oy Celal Karakaş, 44 oy  Ömer Faruk Mutan, 5 oy  Necmi Akyalçın’a çıktı. 8 No’lu sandık’tan  165 oy Ülgür Gökhan,  81 oy Celal Karakaş,  38 oy  Ömer Faruk Mutan, 10 oy Necmi Akyalçın’a çıktı. 9 No’lu  sandıktan 160 oy  Ülgür Gökhan, 78 oy Celal Karakaş, 53 oy  Ömer Faruk Mutan, 6 oy Necmi Akyalçın’ a çıktı. 10 No’lu  sandıktan 116 oy Ülgür Gökhan, 53 oy Celal Karakaş, 16 oy Ömer Faruk Mutan, 2 oy Necmi Akyalçın’a çıktı.

“CHP YİNE ÇANAKKALE’YE ÖRNEK OLDU”
CHP Genel Başkan Yardımcısı, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, eğilim yoklamasına katılarak sandıkları ziyaret etti. Erkek değerlendirme yaparak  “ Bu bir demokrasi şölenidir. CHP yine örnek oluyor. Bir parti içi demokrasi örneği veriyor. Bütün üyelerimiz burada ve bu özgüveni Çanakkale’de hiçbir parti  gösteremedi. Çanakkale’de mevcut Belediye Başkanımız olduğu halde biz sandık koyuyoruz. Üyelerimizin takdirine ve iradesine bırakıyoruz. CHP gördüğünüz gibi hiçbir partinin yapamadığını, yaşayamadığını Çanakkale’ye bir kez daha gösteriyor” sözleri ile devam etti.

 BAŞKAN MUTAN’DAN TEPKİ ÜZERİNE KURULDA İSİM DEĞİŞTİ
Dr. Ömer  Faruk Mutan seçim kurulu üyeleri arasında yer alan Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık’ın üye olmasını tarafgirlik olarak değerlendirdi  Ayrıca Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Dilek Zeynali’nin seçim kurulunda olmasına Dr. Mutan ve Dr. Karakaş itiraz etti.  Başkan Mutan’ın dilekçesi üzerine  Zeynali  seçim kurulundan çıkarıldı, Parti Üyesi Safiye Eraş kurula girdi.

“BU SANDIK GELDİ YA ÖLSEM DE GAM YEMEM”
Başkan Mutan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “ CHP’ye, sosyal demokrasinin yerel yönetimlerine onca yıl aradan sonra sandık geldi. Gayet keyifli bir şekilde insanlar içeride oylarını kullanıyorlar. Ama her şeye rağmen daha öncesinde uyarmış olduğumuz süreçle alakalı sandık güvenliği anlamında bir zaman marjı yaratılmadı. Cuma günü kesinleşen seçmen listesi ve üye listesi ile sandığa gidiliyor. Arada bir Cumartesi var. Pazar günüde yani şu anda seçim var. Seçimin, ne kadar sağlıklı olduğunu kamuoyunun takdirine bırakacağız. Bu sağlıksız sürecin sonunda sağlıklı bir şey çıkacağına çok fazla inancım olmadığını belirtmek isterim. Bu süreç daha sağlıklı örülebilirdi. Bu süre heba edildi. Sıkıştırılmış bir süreç. Ama her şeye rağmen bu sandık geldi ya artık ölsem de gam yemem.
“SANDIKTAN BİRİNCİ ÇIKACAĞIMA İNANIYORUM”
Aday Adayı Dr. Celal Karakaş, “Belirsizliklerle dolu bir seçim kampanyası yaşadık. Hepinizin bildiği gibi seçim olacak mı olmayacak mı? Atama mı olacak? Derken bir seçim kararı alındı. Sonra ertelendi. Biz de yaklaşık bir aylık süre içerisinde seçime hazırlandık. Verimli bir çalışma yürüttük. Ben bugün buradan hak ettiğimiz sonucu alacağımıza inanıyorum. Bizi hesaplamalarımızdaki yanılma payını da dikkate alarak bugün burada birinci çıkmayı ümit ediyorum. Önümüzdeki hafta da atamamızın Genel Merkez tarafından yapılacağına tüm inancımı koruyarak umut ediyorum. Bu bir temayül yoklaması gayri resmi. Ben birinci çıkacağımın inancını koruyorum. Şu ana kadar oy kullanmaya gelen üyelerimizin teveccühü de bunu gösteriyor. Ümit ederim buradaki sıcaklık, sandıkta da 3 numaraları Celal Karakaş’a oy atarak devam ediyordur. Parti sıkıntılarını çok fazla paylaşmayı sevmiyorum ancak dilekçe verdim. Kamera konusunda Necmi hocamız daha önce dilekçe vermişti, bizde bugün verdik. Kabinlerin üstünün kapatılmasına izin vermediler. Kabinlerin yerini değiştirelim dedik. Buna da olumlu bir cevap alamadık. İnanıyorum ki kamera yoktur ancak bu insanları psikolojik olarak rahatlatır. Aynı zamanda seçim komitesinde görevli bir arkadaşımız komiteden çıkartıldı. Bir ilçe yöneticisi tarafgir davranmaktan dolayı komiteden çıkartıldı. Bu konuda Ömer Fark Mutan ile ilçe Başkanı Uyanık arasında bir tartışma yaşandı. Uyanık seçim süreci boyunca tarafgir davrandı. Bu yüzden Sayın Mutan itirazında gayet haklı” dedi.

“TARAFGİRLİK İDDİALARININ ASLI ASTARI YOKTUR”
Merkez İlçe  Başkanı Ali Uyanık  ve bazı yöneticilerin tarafgir davrandığı sorusuna da yanıt veren Başkan  Gökhan; “ Parti Meclisi  kurulda kimlerin olacağını tarif etmiş. Genel Merkezden bir yetkili, Merkez İlçe Başkanı, yine Merkez İlçeden bir yönetici, Kadın Kollarından bir Başkan, Gençlik Kollarından bir arkadaş olmak üzere tarif etmiş. Merkez İlçe Başkanımız da şu an Ali Uyanık, Uyanık’ın kimi destekleme ihtimali olduğunu tartışamayız. O hepimizin ilçe başkanı. Sandık başında oturduğu alanda eğer bir tarafgirlik yaparsa, geleni etkilemeye çalışırsa, ya da o alana müdahale ederse bunlar doğrudur deriz. Gelecek itirazları Genel Merkezden gelen temsilci ile beraber Merkez İlçe Başkanı olarak ve diğer kadın ve gençlik kolları ile birlikte değerlendirecekler ve bir karar verecekler. Herkes bir taraftır. Bu bakımdan bunlar kafayı karıştırmak adına söylene sözlerdir. Bunların aslı astarı yoktur. Bu heyet, Genel Merkezin değil, Parti Meclisi kararı ile oluşturulmuştur. Uyanık bizim ilçe bakanımız ver herkese eşit bir ilçe başkanı olmak zorunda. Ebetteki bir taraf olarak seçilmiştir. Seçim bittikten sonra örgütün ilçe başkanıdır” dedi.
“DİLERİM Kİ KAZANAN CHP OLUR”

Yrd. Doç.Dr. Necmi   Akyalçın da kısa bir değerlendirme yaparak, “Ön seçim halkın ve CHP’lilerin katılımı ile devam ediyor. Dileriz bu seçimde Çanakkale kazanır. Seçime iyi bir katılım var. Dileriz sonuna kadar böyle gider ve başarılı bir şekilde de sonuçlanır. Herkesin gönlüne göre bir sonuç çıkar kazanan CHP ve Çanakkale olur. 
Seda Atan- Dilek Akşen
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.