CEO MODELİ OKUL MÜDÜRÜ UYGULAMASI GELİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı, okullar arasındaki nitelik farkını kaldırmak için işe okul müdürlerinden başladı.

737
 CEO MODELİ OKUL MÜDÜRÜ UYGULAMASI GELİYOR


“CEO’lar büyük holdinglerde olur” 
Okullar CEO modeliyle yönetilecek. Buna göre okul müdürleri 2 yıllık hedefleri gerçekleştiremezse görevden alınacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okul müdürlüğü seçiminin dost, ahbap ilişkisinden çıkarılarak uluslararası standartlarda yapılması için çalışma başlatılması adına talimat verdi. 
Eğitimde yaşanılan başarısızlıkların çözümü için umutların 2023 Eğitim Vizyon Belgesine bağlandığını  ancak vizyon belgesiyle getirilen yeniliklerin işlevsiz olduğunu ifade eden Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş, CEO modeli okul müdürü uygulamasının veliyi müşteri ve gelir kapısı, öğretmeni de sistemin kölesi görmekten başka bir yararı olmayacağını ifade ederek, “CEO’lar nerede olur, CEO’lar büyük holdinglerde, büyük şirketlerde firmalarda olur. Okullar bir şirket mi, bir işletme değil” dedi.
Mantaş,  bu uygulamayla özel okul formülünün denenmeye çalıştığını vurgulayarak, “Öğrencileri, iyi öğrenci, kötü öğrenci olarak tartacaklar. Bunu normal müdürlerle yapamazlar. Bunu ancak özel müdürlerle yapabilirler. Mesela A dershanesinin ya da B özel okulunun müdürü ya da yöneticisi gelecek bir ortaokula müdür olacak. Ya da dışarıdan kendi siyasal kadrolarından kişiler olacak. Veliyi yolunan kaz haline getirirler. Bütün okulun giderlerini, katkılarını velinin sırtına yüklerler. Devlet güvencesinin olmadığı parası kadar okunabilecek bir sistem getirirler. Türkiye’de bundan başarı çıkmaz” şeklinde konuştu. 
“UMUTLANACAK BİR ŞEY YOKMUŞ”
Ahmet Mantaş, 2023 Eğitim Vizyon Belgesi’nin eğitim camiasında hayal kırıklığı yarattığını ifade ederek, “16 yıl boyunca AK Parti’nin yapmış olduğu çalışmaları gördüğümüzde çuvalladıklarını görüyoruz. Bu çuvallamanın yanı sıra biliyorsunuz ki bir sistem getirdiler. Bu bir dayatmaydı. İradenin tek bir ağızda olduğu ya da başka görüşlerin önemsenmediği bir süreç yaşandı. Eğitimde yaşanan başarısızlıkları, yapılan değişiklikler her bir bakanla değişeceği vaad edilen sorunlar hiçbir zaman düzelme göstermedi. Yeni gelenleri de gördük. AK Parti siyasi hedeflerine paralel doğrultuda eğitimi şekillendirmek istedi. Hiçbir zaman ülkenin ihtiyaçlarını ya da ülkenin eğitim politikalarını gözetmedi. Kendi politikaları üzerinden hareket etti. Ziya Selçuk da öğretmen kökenli, özel eğitim alanında çalışmaları olan ve son olarak AK Parti’nin atadığı bir bakan. Öğretmen camiasının büyük bir çoğunluğu büyük bir umutla, acaba öğretmen olunca farklı bir yöntem mi izler diye umutlanarak bekledi.  Ardından 2023 Eğitim Vizyon Belgesini açıkladılar. Baktık ki pek de umutlanacak bir şey yokmuş. Bu vizyon belgesini ele aldığımızda okul yöneticiliği ile ilgili de değişimler olduğunu görüyoruz. Bugüne kadar okul müdürleri öğretmenler arasında daha önce bir sınav yapardı o sınavda başarı gösterenlere okullarda atamaları yapılırdı. Ak Parti iktidarı döneminde okul müdürleri liyakatsız dediğimiz bir sınav yapmaya başladılar. Formaliteden bir sınav. Kişi mülakatta sıfır çekiyordu ya da 10 puan alıyordu bırakılıyordu. Bazı isimler ise mülakatta yüksek puan verilerek okullara müdür yapılıyordu. 
“VELİYİ YOLUNAN KAZ HALİNE GETİRİRLER”
Yeni Milli Eğitim Bakanının kafasındaki model, özel okullardaki modeldir diyen Mantaş,  açıklamasının devamında şu sözlere yer verdi: “Bakın CEO’lar nerede olur, CEO’lar büyük holdinglerde, büyük şirketlerde firmalarda olur. Okullar bir şirket mi, bir işletme mi? Değil. Ancak onların mantığı okulu işletme halinde görüp veliyi müşteri, öğretmeni de çalışan köle olarak görmek. Bunu kiminle yapabilirler? Bunu ancak dışarıdan atanmış profesyonel yönetici tipiyle yaparlar. Öğrencileri, iyi öğrenci, kötü öğrenci, işe yarar öğrenci, yaramaz öğrenci olarak tartacaklar. Bunu normal müdürlerle yapamazlar. Bunu ancak özel müdürlerle yapabilirler. Mesela A şirketinin, A dershanesinin ya da B özel okulunun müdürü ya da yöneticisi gelecek bir ortaokula müdür olacak. Ya da dışarıdan kendi siyasal kadrolarından kişiler olacak. Buna da CEO diyecekler. Ha böyle ne olur? Veliyi yolunan kaz haline getirirler. Bütün okulun giderlerini, katkılarını velinin sırtına yüklerler. Bu anlamda özel eğitimde okutuluyormuş gibi devlet okulunda çocuklarını okuturlar. Tamamen devlet güvencesinin olmadığı parası kadar okunabilecek bir sistem getirirler. Türkiye’de bundan başarı çıkmaz” 
Özel Haber: Seda Atan 


Etiketler; #ceo #model #okul
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.