Reklam

“Altın arama iznini 25 Nisan 2001’de Ersümer vermiş”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Gelibolu Yarımadası’ndaki köy muhtarları ile bir araya geldi. Milletvekili Turan Kirazlı’da devam eden Su ve Vicdan Nöbeti hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

595
“Altın arama iznini 25 Nisan 2001’de Ersümer vermiş”

“O CHP’lileri tek tek açıklayacağım”
Milletvekili Turan, “Biraz daha zorlarsa konuşacağım bunları hepsinin belgesi var. Bana gelip neden bu ruhsatı geç veriyorsunuz kardeşim, arayın bakanı arayın valiyi hızlandırın diyen CHP’li yöneticileri söyleyeceğim eğer uzatırlarsa bu işi. Sen hem madene karşıyım diyeceksin hem de bana gelip neden bu işi yapmıyorsun diyeceksin. Burada bir oyun var. Eylemde 3 bin kişi varsa bunun 2 bini dışarıdan misafirimizdi. Çanakkale halkı bunu gördü bence. CHP’li arkadaşlarımız yöneticilerimiz var yanlış yapıyorlar, doğru değil diyorlar” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale Milletvekili Julide İskenderoğlu, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Gelibolu Kaymakamı Hakan Kılınçkaya ile il müdürleri, daire amirleri ve STK temsilcileri ile muhtarlar Gelibolu Öğretmen evinde bir araya geldi.
AK Parti Grup Başkanvekili Turan toplantıda yaptığı açıklamada, CHP’li bazı isimlerin maden firmasına izin verilmesi için Ankara’da uğraş verdiklerini ancak şimdi eylemlere katıldıklarını ifade ederek; “Bu devam ederse CHP’li isimleri tek tek açıklayacağım” dedi.
“BİR TİYATROYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”
Turan, Maden sahası izninin dönemim Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer döneminde verildiğini belirterek; “Son dönemde Çanakkale’mizin atmosferine markasına zarar vermeye başladılar. Bir maden meselesi çıktı, eksiği ve fazlası tartışılır konuşulur. Koca koca siyasetçiler, yöneticiler Almanya’da Türkiye’yi, Çanakkale’yi şikâyet ediyorlar. Ege sahillerinde dükkânın önüne Çanakkale’de siyanür var diye yazmış ki yalan, buna da bizim merkez belediyemiz ‘Bravo tebrik ediyorum’ diyor. Siyanürlü toprağa turist gelir mi, sorunun kargaşanın, mitingin, kavganın gerginliğin olduğu yere turist gelir mi? Son dönemde yapılanlar en çok Çanakkale’nin turizmine ve tarımına zarar vermeye başlayacak. Bundan 3 ay önce tüm Türkiye Çanakkale’de Troya diyordu. Bugün başka şeyler söylüyor. Bir tek ağacın yanlış kesilmesine asla gönlümüz, ahlakımız ve imanımız razı olmaz.  Ama bir tiyatroyla karşı karşıyayız. Zamanın Bakanı Çanakkaleli Cumhur Ersümer yıl 2001’in 25 nisanı. İlk altın arama iznini o vermiş.  Devam eden bir süreç var o günden bu güne altın varsa bulun demişler. Bulmuşlar şimdi ağaçlar kesilmiş, yollar açılmış tabiri caizse bir beton alan gibi bir yer ortaya çıkmış şimdi gelip miting yapıyorlar. Burada kötü niyet var başka bir şey var burada. Ağacın kesilmesine karşı olan adam o ağaç kesilirken oraya gelir. Ağacın kesilmesini istemeyen adam o gün orada miting yapar. Hakkını vermem lazım zaman zaman toplantı, gösteri bir şeyler yapmışlar ama esas mitingi bugün yapıyorlar. Bundan 15 sene önce Bergama’da altın araması vardı. EURO Gold diye yabancı bir firma arama yapıyordu her gün miting yapıldı, eylem yapıldı. FETÖ’nün firması oraya el koyup aldığı gün eylem bitti. O gün Bergama unutuldu. Çevre hassasiyeti olan arkadaşlar ağaç kesilirken orada olması lazımdı. Ağaç kesilmiş, her şey bitmiş adamın altın çıkartacağı gün gelip sen yapamazsın demek bir başka hesabın adımıdır. Ben bunu söyledim ‘Hablemitoğlu’nu unuttun mu’ dediler. Alman vakıflarının Bergama’da yaptığı Kanada aleyhine toplantılar, gösteriler olduğu zaman Hablemitoğlu’nu öldürmüşlerdi biliyorsunuz. Hiç kimsenin avukatı değiliz. Babamın oğlu yanlış yapsa, ağaç kesse kavga ederim. Orman Müdürlüğü hesabını yapmış, kötü ormanı işaretlemiş, daha kıymetli ağaç olsun diye zaten bunu yapacağız demiş, 13 bin ağacı kesmişler, 14 bin ağaç hemen dikilmiş, 6 yıl bitiminde tekrar o bölge ağaçlandırılacak demiş, ben şehrin vekili olarak diyorum ki valimizle, il başkanımızla gideceğiz orada çevreye karşı meselenin bittiğinde bir yanlışlık varsa gerekeni yapacağız. Orası orman olacak, ağaç olacak, tertemiz olacak. Ama siz madene karşıysanız buradan açık davette bulunuyorum. CHP’nin kıymetli vekilleri, gelsinler meclise madencilik faaliyetlerini durdurun diye önerge versinler. Ama veremezler çünkü, madenlerin çoğunu bunlar çıkartıyor” dedi. 
“KÖPRÜNÜN YERİ DEĞİŞTİ AĞAÇ KESİLMESİN DİYE”
 “Çanakkale’de ki iş adamlarının çoğu madenin alt yapısını yapıyor” diyerek söze devam eden Milletvekili Turan, “Taşıma işini yapıyor, yan kollarında faaliyet gösteriyor. Bu bir ekmek imkanı. Uluslararası standartlarda çıkartılan maden yer altında yer üstünde bu millete hizmet etmesi lazım fayda sağlaması lazım. Bunlar çıksın ama hesapsız, plansız ne iş varsa takipçisi olacağız. Ama sen ağaç kesilmiş iş başlamış sen kalkıp orada dur diyorsan bir başka anlama hizmet ettiğin düşünülür. Dün hemşerimiz bakan sayın Ersümer izin vermiş, belediyemiz izin vermiş, o olmuş bu olmuş kimse ağzını açmamış, vali beyin zaten rutin süreçte verdiği imzayı ‘Bunlar verdi’ demeniz yanlıştır. Sen izni niye veriyorsun altın varsa çıksın diye veriyorsun. Sen bu izni vermişsin, utanmadan sıkılmadan ben bu işe karşıyım diyorsun. İmzayı atanda karşıyım diyor tam komedi. Adam firmayla ortaklık yapıyor karşıyım diyor. İnşaatını yapıyor karşıyım diyor tam komedi. Bir film çevriliyor. Yeşille ilgili bizi kimseyle kıyaslayamaz. 2018’de Çanakkale’ye 3 milyon fidan dikildi. Köprünün yeri değişti ağaç kesilmesin diye. Daha birçok konuda adım attık. Nasıl bana çevre katliamcısı dersin. İmzayı atan adam diyor bu nasıl sahtekarlık. Öğrendim ki Kanada Büyükelçisini aramışlar. Ben geçen gün Ülgür beyi ziyaret ettim. Sordum; ağaç kesimi, altın araması, madencilik ile ilgili bir kez vali bey ile görüştünüz mü dedim görüşmedik dedi. Orman müdürümüz ve çevre, tarım müdürümüzle görüştün mü görüşmedim dedi. Vicdansız Kanada ile görüşüyorsun da kendi şehrindeki insanlarla ne oluyor burada, yanlış var mı diye görüşmüyorsun. Bu bir hesaptır. Bergama’da nasıl bir günde eylemler bittiyse aynısı burada oldu. Düne kadar madencinin yanındasın bu gün karşısındasın. Bu yanlış. Şuan Çanakkale’de bin 800 yerde kesim var. Yol yapılırken, baraj yapılırken, direk dikilirken bunlar halkımızın talepleri doğrultusunda mahkemenin izlemesi ile beraber orman bölge müdürlüğünün izniyle kesilir. Yerine yenisi dikilmek kaydıyla. Mermerci var, mıcırcı var bir sürü var hiç konuşuyorlar mı? Birçoğu kendi arkadaşları. Bunların kestiği ağaç, ağaç değil mi? Biraz daha zorlarsa konuşacağım bunları hepsinin belgesi var. Bana gelip neden bu ruhsatı geç veriyorsunuz kardeşim, arayın bakanı arayın valiyi hızlandırın diyen CHP’li yöneticileri söyleyeceğim eğer uzatırlarsa bu işi. Sen hem madene karşıyım diyeceksin hem de bana gelip neden bu işi yapmıyorsun diyeceksin. Burada bir oyun var. Eylemde 3 bin kişi varsa bunun 2 bini dışarıdan misafirimizdi. Çanakkale halkı bunu gördü bence. CHP’li arkadaşlarımız yöneticilerimiz var yanlış yapıyorlar, doğru değil diyorlar” dedi.
Altuğ Acer


Etiketler; #altın #arama
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.