Reklam

Temsili askerlik töreni gerçekleştirildi (VİDEO)

1111 Sayılı Askerlik Kanunu kapsamında silahaltına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşların, bu hizmeti sembolik olarak yerine getirebilmelerini sağlamak maksadıyla, Çanakkale Boğaz Komutanlığınca 'Temsili Askerlik Ve Yemin Töreni' Çanakkale Deniz Müzesinde (Çimenlik Kalesi) gerçekleştirildi

471
Temsili askerlik töreni gerçekleştirildi (VİDEO)
VİDEO HABER

1111 Sayılı Askerlik Kanunu kapsamında silahaltına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşların, bu hizmeti sembolik olarak yerine getirebilmelerini sağlamak maksadıyla, Çanakkale Boğaz Komutanlığınca "Temsili Askerlik Ve Yemin Töreni" Çanakkale Deniz Müzesinde (Çimenlik Kalesi) gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından silah altındaki erler ant içtiler. Silah altındaki erler adına Deniz Er Ömer Polat bir şiir okudu.  
Askerlere terhis belgeleri Vali Orhan Tavlı tarafından takdim edildi.  8 engelli er, yemin töreninin ardından terhis belgelerini almaya hak kazandılar.
 
“DÜNYADAKİ İLK VE TEK ÖRNEKTİR”
Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça yaptığı konuşmada, “Kutsal vatani görevlerini yerine getirmek üzere bir dizi askeri eğitimden sonra yemin ederek saflarımıza katılan genç bahriyelilerimiz için burada toplanmış bulunuyoruz. Bu özel güne teşrifleriniz ile bizleri onurlandırdınız. Şahsım ve bugün aramıza katılan sayın misafirlerimize ve askerlerimizin aile bireylerine hoş geldiniz diyor, şükranlarımı sunuyorum. Temsili askerlik uygulaması asil Türk milletinin vatanına ve cumhuriyetine beslediği büyük sevginin bir göstergesidir. Engelli evlatlarımızın askeri vazifelerini yerine getirmeleri yönüyle de dünyadaki ilk ve tek örnektir. İşte bugün Türk silahlı Kuvvetleri’nin garnizon komutanlıklarında yani memleketimizin dört bir köşesinde benzer bir program dahilinde askerlik çağındaki gönüllü kardeşlerimizin ve evlatlarımız askerlik hizmetini yerine getirmektedirler. Bu kapsamda şehitler ve kahramanlar diyarı Çanakkale’de 8 engelli gencimiz de kutsal vatani görevleri olan askerlik hizmetini yerine getirmek için biraz önce icra ettikleri askerlik yemini ile milletimizin onurlu evlatları arasında yerlerini almışlardır. Değerli aileler, asker ocağına getirdiğiniz evlatlarınızın yetiştirilmesi ve askerliğe hazır edilebilmesi için gösterdiğiniz gayret ve çalışmalarınız her türlü takdirin üzerindedir. Ne mutlu sizlere ki yürekleri vatan ve millet sevgisi ile dolu olan gençlerimizi bugün Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim ettiniz. Biraz önce askerlik yeminini etmiş olan sevgili Mehmetçikler, bugün hatırası hayatınız boyunca anılarınızdan ve yüreğinizden çıkmayacak şerefli bir gündür. Sizler bu ocakta mukaddes bayrağımız üzerindeki silahı tutarak ve omuz omuza vererek askerlik yemininizi ettiniz. Hiçbir güçlüğün size mani olamayacağını bugün bir kez daha gösterdiniz. Sizlerle gurur duyuyoruz. Bundan sonra da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve gönlümüzün kapıları sizler için daime açık kalacaktır. Askerlik yemininizin, asil milletimize, silahlı kuvvetlerimize, değerli ailelerinize ve sizlere hayırlı olmasını temenni ediyor, hepinize hayırlı tezkereler diliyorum. Yolunuz açık olsun” ifadelerini kullandı.
“EVİMİZİN EN ÖNEMLİ KÖŞESİNDE SAKLAYACAĞIZ”
Silah altındaki erler adına Deniz Er Cahit Baki bir açıklama gerçekleştirerek, “Bizler engelli olduğumuz için haliyle askerlik yapmamanın üzüntüsünü yaşıyor. Askerlikle ilgili bir konu geçtiğinde burukluk yaşıyorduk. Ancak Çanakkale Boğaz ve Garnizon komutanlığı tarafından ‘temsili askerlik uygulaması’ ve niyetinde her birimize terhis belgesi verilmesiyle bu burukluğumuz bir nebzede olsa giderilmiş oldu. Bu günü hayatım boyunca unutmayacağız ve gururla hatırlayacağız. Artık her birimizin askerlik anısı olacaktır. Alacağımız terhis belgelerini evimizin en önemli köşesinde saklayacağız. Bizlere bu onuru yaşatan, yaşama sevincimizi ve azmimizi artıran, böylesine güzel ve onurlu bir günü bize yaşatan başta Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı olmak üzere emeği geçenlere sonsuz saygılarımızı şükranlarımız sunarım” şeklinde konuştu.
 
Engelli deniz erlerine terhis belgelerini ve hediyelerini Çanakkale Valisi Orhan Tavlı tarafından teslim edildi. Tören bitiminde bando takımı eşliğinde ikramda bulunulurken toplu hatıra fotoğrafı çekimi gerçekleştirildi.
 
Haber: Seda Atan
 Etiketler; #tensil
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.