Reklam

Milletvekili Turan sordu: “Çanakkale Belediyesi neden her konuda izin verdi?”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Kirazlı’da sürdürülmek istenen maden çalışmaları ile açıklama yaparak, eylem amacının doğayı korumakla ilgisi olmadığını dile getirdi.

1717
Milletvekili Turan sordu: “Çanakkale Belediyesi neden her konuda izin verdi?”


“CHP üyesi işadamlarımızca 8 bölgede maden arama, 11 farklı bölgede kömür, 40’ın üzerinde ise mermer ocağı çalıştırılmakta. Yol, baraj, gölet, elektrik hattı gibi hemen hepsinde de benzer ağaç kesimi olmasına rağmen neden bir tepki gösterilmedi”  ifadelerini kullanan Milletvekili Turan,  “Konunun Atikhisar Barajı (şehir suyu) ile yakından uzaktan ilgisi yok.  Alakası varsa eylemlere öncülük yapan CHP’li Merkez Belediyesi neden itfaiye ruhsatı başta, kendi yetkisindeki her konuda olumlu rapor, izin verdi” dedi. 
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Kirazlı’da sürdürülmek istenen maden çalışmaları ile açıklama yaparak, eylem amacının doğayı korumakla ilgisi olmadığını dile getirdi
Çanakkale Milletvekili Bülent Turan,  sözlerine ilk ruhsat verildiğinde AK Parti’nin henüz kurulmamış olduğunu vurgulayarak,  “Bugün şehrimize Kaz Dağları hassasiyeti için geldiğini iddia eden misafirlerimizin hiç birinin aklına, ‘2 yıldır ağaç kesilirken eylem yapmadık da kesim bittikten sonra eylem yapıyoruz, bugün eylem yapmanın ağaçlara faydası yok. Peki kime faydası var?’ diye sormak gelmedi mi ? Maden sahası Kazdağları'nda değil, 40 km uzaklıktaki Kirazlı Balaban Tepesi'nde. İlk ruhsat 12 Mart 2001 tarihli (AK Parti daha kurulmamış bile). Tüm kurumlar süreci hassasiyetle takip ediyor. ÇED raporuna aykırı bir adıma asla izin verilemez. Çevre hepimize emanet. Kesilen ağaç sayısı asla 195 bin değil, 13 bin.  Şimdiden 2 farklı noktada 14 bin yeni fidan dikildi. Ayrıca madenin çıkarılmasından sonra tüm sahanın sözleşme gereği yeniden ağaçlandırılmasını tüm hemşerilerimizle beraber yakından takip edeceğiz” dedi.
“CHP ÜYESİ İŞADAMLARIMIZCA 8 BÖLGEDE MADEN ARAMA, 11 FARKLI BÖLGEDE KÖMÜR, 40’IN ÜZERİNDE İSE MERMER OCAĞI ÇALIŞTIRILMAKTA”
Milletvekili Turan, Çanakkale’de bulunan diğer madenlere neden tepki gösterilmediğini vurgulayarak, “Bununla birlikte konunun Atikhisar Barajı(şehir suyu) ile yakından uzaktan ilgisi yok.  Alakası varsa eylemlere öncülük yapan CHP’li Merkez Belediyesi neden itfaiye ruhsatı başta, kendi yetkisindeki her konuda olumlu rapor/izin verdi. Hem maden çıksın hem eylem yapalım nasıl bir mantık. Bugün Çanakkale’mizde çoğu CHP üyesi işadamlarımızca 8 bölgede maden arama, 11 farklı bölgede kömür, 40’ın üzerinde ise mermer ocağı çalıştırılmakta. Yol, baraj, gölet, elektrik hattı gibi hemen hepsinde de benzer ağaç kesimi olmasına rağmen neden bir tepki gösterilmedi”  dedi.
“TÜRKİYE, DÜNYADA ÜRETİLEN 90 MADENİN 77'SİNİ TİCARİ OLARAK ÜRETEBİLECEK BİR REZERVE SAHİP ”
Milletvekili Turan,Türkiye, dünyada üretilen 90 madenin 77'sini ticari olarak üretebilecek bir rezerve sahipken, sadece altın ithalatına geçen yıl 8,5 milyar dolar ödedi. Sahip olduğumuz yeraltı ve yer üstü zenginliklerimizi milletimizin hizmetine sunmayacaksak kimin için saklayacağız? Bir eksik varsa, daha iyisi mümkünse, uluslararası standartlara aykırıysa tabi müdahale edilmelidir. Ancak bu eylemler, şehrimizin ve ülkemizin huzurunu, kalkınmasını etkilememelidir. Bugün çok talihsiz konuşmalara, ithamlara şahitlik edildi. Unutmuyoruz ki;  üslubun kimliğindir. Ayrıca geçimini bu sektörden sağlayan 100 binlerce vatandaşımızın emeğine yazık. Tüm maden firmalarının endişeye sevk edilmesinin kime ne faydası var. Türkiye’miz hukuka, uluslararası standartlara bağlı olarak yeni atılımlar, kalkınma hamleleri ve reformlarla büyümeye devam etmeli. Son olarak keşke firma ve diğer ilgililer süreci daha iyi yönetebilseydi. Şehrin dinamiklerini, tüm partileri, STK'ları, muhtarları alanda misafir ederek bilgi verse, bu adımın bir ülke kazanımı olduğunu izah edebilse, kimsenin aklında bir soru işareti bırakmamayı başarabilselerdi” dedi.
Dilek Akşen
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.