“Siz daha çok o hayalle yaşarsınız”

Çanakkale Belediyesi Meclis Toplantısı Kasım Ayı 3. Oturumunda yatırımlar ve bütçe konuşuldu.  Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve AK Parti Belediye Meclis Üyesi Ethem Hırçın özellikle yapımı devam eden Yeşil Bina konusunda tartıştı.

5080
 “Siz daha çok o hayalle yaşarsınız”


Çanakkale Belediyesi Meclis Toplantısı Kasım Ayı 3. Oturumunda yatırımlar ve bütçe konuşuldu.  Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve AK Parti Belediye Meclis Üyesi Ethem Hırçın özellikle yapımı devam eden Yeşil Bina konusunda tartıştı. Binanın çok yavaş ilerlediğini ifade eden Hırçın, “2019 Mart ayında koltuğu devralınca biz bu işleri bitiririz” deyince Başkan Gökhan, “Siz daha çok o hayalle yaşarsınız” dedi.
Meclis Toplantısı Kasım Ayı 3. Oturumunda ülkede yaşanan ekonomik krizin belediyeleri de etkilediğini İller Bankası’ndan gelen kredi paylarının düşürüldüğünü ifade eden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile yatırımların çok yavaş ilerlediğini ifade eden AK Parti Belediye Meclis Üyesi Ethem Hırçın arasında gergin anlar yaşandı.
“GELİRİMİZ DÜŞTÜ ÖNCELİKLİ İŞLERİMİZ VAR”
İkili arasında başlayan diyalog şu şekilde ilerledi:
2019 bütçe oylamasında geçilmeden söz alan Meclis Üyesi Hırçın, “Sarıçay üzerine yapılması geçtiğimiz sene bütçeye alınan Sarıçay Köprüsü’nün bu sene yeniden bütçeye alındığını” ifade ederek son durum hakkında bilgi istedi.
Başkan Gökhan ‘Devlet Su İşleri bize köprüyü siz yapabilirsiniz dedi ama krize girdik. Bu seneki bütçeye aktardık” şeklinde cevapladı.
Hırçın’ın “3 Milyon TL’yi bulamadık” açıklaması üzerine sözlerine devam eden Başkan Gökhan, “Buluruz ama ciddi oranda gelirlerimiz düştü. Yaşanan ekonomik sürecin ardından iller bankasından bizlere ayrılan paylar da düştü. Devlet’in vergi gelirleri azaldı. ÖTV indirimleri var bunlar devletin gelirleri. İnşaat sektörü durma noktasına gelmiş. Devletin mahrum kaldığı gelirler. Maaşları ödeyememe noktasına gelmemek için mevcut giderlerimizde kısıntı yapıyoruz. Köprünün her şeyi tamam. Aynı içme suyu arıtma tesisi gibi. İhale yer tesisi yapıldı ama ödenek yok.  Köprü için ödeneğimiz var ama öncelikli işlerimiz var. Yeşil Binayı bitirmeye çalışıyoruz. Umarız önümüzdeki yıl bir rahatlama meydana gelir. Umarız bu kısıntılı ekonomik durumdan çıkarız. Ondan sonra Belediye’nin gelirleri normal seviyelere geldiğinde yatırımlar devam edecektir. Şu anda devam eden yatırımlarımız var. Güzelyalı’daki arıtma tesisimiz devam ediyor. Bu ve benzeri yatırımların hepsi iller bankası ile kredilendirildi. Parası geliyor. Her seferinde aynı konuyu anlatmaktan illallah geldi. Yeşil bina krize gelene kadar herşey yapılıyor dört gün içinde müteahhitin hesabına para yatıyordu. Krizin ardından iller bankası üçte birini ödedi, diğer üçte ikilik kısmı peyderpey rica minnet ödendi. Hatta müteahhite dedik ki sen devam et.  Seni bekletseler de sen devam et.  Biz kendi kaynaklarımızdan ödedik.  İşte o  ödediğimiz paraları da hesaba koyarsanız köprüyü neden yapmadığımızı anlarsınız” dedi.
 
“YEŞİL BİNANIN BÜTÇESİ GÜDÜK”
Meclis Üyesi Hırçın’ın “ Yeşil Bina için tahmini bütçede 3 Milyon 200 Bin TL ayırmışız. Bu çok güdük bir bütçe. Niye bina hızlı gitmiyor diye sormuştum ben daha önce. Siz de yapabildiğimiz kadar hızlı yapıyoruz, yetmediği yerde iller bankasından kredi alıyoruz demiştiniz.  İller bankasından kredi kullanmak zorunda değiliz demiştiniz” dedi.
Başkan Gökhan şu anda mecbur olduklarını, ödeyemediklerini dile getirince, Hırçın, “Müteahhite krizden önce 3 sene düzenli para geldi. Şubatta bitmesi gerekiyordu. O zaman kriz de yoktu.  Niye 3 senede bitmedi?”  dedi.
“SAYIŞTAY RAPORONU OKUDUM TERTEMİZ”
Başkan Gökhan binanın bittiğini cephenin ve ara katların kaldığını ifade ederek, “İller Bankasından gelen kredinin tamamını kullanacağız, yetmediği yerde biz de vereceğiz” dedi.
Hırçın, “ Niçin bu iş zamanında teslim edilmeyince ya bu işin hakkını ver ya da güle güle deme durumumuz yok muydu” sorusuna da yanıt veren Başkan Gökhan, “Adamın henüz süresi dolmadı. Burası babamızın çiftliği değil. Yaşanan gecikmeler yasal olarak müteahhitin iş bitirme süresine eklenir. Her şey yasalar ile. Size toplantının başında sayıştay raporunu okudum, pırıl pırıl tertemiz” dedi.
“PARALARI ÇARÇUR ETMEYELİM, KOLTUĞU DEVRALACAĞIZ”
Hırçın son olarak yerel seçimlere değinerek, “2019 Mart ayında seçim var. Bu paraları çarçur etmeyelim de biz o işlerin hepsini bitiririz. Zaten koltuğu devralacağız. Bu işler çok hızlı gitmesi gereken işler. Çok yavaş gidiyor. Bu Çanakkale için de çok iyi sonuç olur” dedi.
 Başkan Gökhan da bu sözlere yanıt vererek, “Siz daha çok o hayalle yaşarsınız” dedi.
Dilek Akşen
 
 
 
 
 
 


Etiketler; #Ethem Hırçın
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.