Esnaf krediye sarıldı

Piyasalarda Türk Lirasının değer kazanması ile bir canlılık oluşmasını bekleyen esnaf, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kredilerine başvuruyor.

917
Esnaf krediye sarıldı

Kredisi onaylanan Çanakkaleli 32 esnaf, toplamda 3 Milyon 920 Bin TL tutarında kredi talep etti.  Kooperatife gelen son plasman Eylül Ayı itibari kullanıldı. kredi kullanmak isteyen esnaf yeni plasman bekliyor.
Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nden kredi kullanmak isteyen esnaf yeni plasman bekliyor. Yazın ortasından beri devam eden ekonomik daralmalar en çok küçük esnafı etkiledi. Birçok esnaf,  iş hacmini devam ettirebilmek adına Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kredilerine başvuruyor. Kooperatife gelen son plasman Eylül Ayı itibari kullanıldı. kredi kullanmak isteyen esnaf yeni plasman bekliyor.
ESNAFIN KREDİ TALEBİ 4 MİLYONA DAYANDI
32 esnafın kredi talebi onaylandı. Onaylanan taleplerin toplam tutarı 4 Milyon TL’ye dayandı. Şu anda kooperatife gelen yeni plasman yok. Önümüzdeki dönemde yeni bir kaynak kooperatife gelse bile bunun tutarının 500 Bin TL’yi geçmesi beklenmiyor.
Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı İbrahim Ejder, “Herkese dönüş sağlamaya çalışıyoruz. Eylül sonu itibari ile elimizdeki plasmanın tamamını kredilendirdik. Şu anda çok sayıda başvurumuz var. Sadece başvurusu onaylanan 32 esnafımız toplamda 3 Milyon 920 Binlik kredi talep ediyor. Önceki kredilerin geri ödemeleri ile yeni başvurulara cevap vermeye çalışıyoruz. Kuruluşundan bugüne kadar, esnafımıza 100 Milyona yakın kredi kullandırdık. Kooperatif 0,5 faizle esnafa destek oluyor. Buradan 100 Bin TL kredi kullanan bir esnaf, geri ödemesini 5 sene içerisinde 125 Bin olarak yapıyor.  Bankaların faizleri ne durumda hepimiz biliyoruz. O yüzden bu kredi oldukça cazip duruyor.  Sene sonuna kadar yeni plasman gelse de 32 kişilik listeden ilk üç- dört kişinin talebine ancak karşılık geliyor. Biz de ne yapıyoruz, herkese adil biçimde dağıtmaya çalışıyoruz. Şu anda onaylanan başvurular var, bankada bekleyen var, başvurusunu yapan var.  Bazı şeyleri denetlemek, önüne geçmek zor oluyor. Esnaf buradan kredi kullanıyor,  gidiyor başka bankada parasını faize yatırıyor. Faizler yüksek.  Bir an önce ülkenin refaha kavuşmasını bekliyoruz” dedi.
“ESNAF BEKLEYİŞ İÇERİSİNDE”
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, “Piyasalarda finansman sıkışıklığı var. Şu anda Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nden Halk Bankası aracılığı ile kredi kullananların geri dönüşleri ile yeni taleplere cevap verilmeye çalışılıyor. Yıllık ayrılan plasman aşırı talepten dolayı erken bitti. İlave bir finansman olmayınca şu anda esnaf bekleyiş içerisinde” dedi.

Özel Haber: Dilek Akşen
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.