ÖĞRETMENLERE YÜKSEK LİSANS ZORUNLULUĞU

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bütün öğretmenlerin hizmet içi eğitiminin tümüyle yeniden modellenmesi için çalışmalara başlandığını açıkladı.

1201
ÖĞRETMENLERE YÜKSEK LİSANS ZORUNLULUĞU

 
 
“Eğitimi şirketleştirip piyasalaştırmak başarı getirmez”

4 sene içinde bütün öğretmenlerin yüksek lisans sahibi olması konusunda bir hedef koyduklarını ve formasyonla ilgili çözüm yolları bulacaklarını ifade eden Selçuk, "2023 Eğitim Vizyonu" ile kademeler arasındaki bağlantıları gözeten bir akış oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.
Öğretmenlerin yüksek lisans yaptıkları halde akademik unvanlarını kullanmakta zorlandıklarını ve mevcut eğitim sisteminde bu artılarını değerlendiremeyeceklerini söyleyen Eğitim- İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş, eğitim sistemi ve öğretmene bakış açısı değişmediği sürece sorunların çözüme ulaşmayacağını ifade etti. Mantaş, “Eğitimin daha çok piyasaya açılmasına yönelik bir vizyon belgesi var. Vizyonsuzluğun belgesi var. Gelişigüzel çıkıp holdingmiş gibi eğitim camiasını şirketleşmeye götürerek piyasaya açmak eğitimde başarıyı getirmez” şeklinde konuştu.

“FARKLI BİR DİL Mİ KULLANILIYOR?”
Eğitim- İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş, öğretmenlerin kariyer planlamaları ile ilgili sıkıntılar yaşadıklarını ifade ederek, “Eğitim sistemini inanılmaz bozdular. Pedagojik Formasyonu kaldırdılar. Artık formasyonu üniversiteler vermeyecek, bakanlık verecek. Büyük bir olasılıkla Pedagojik Formasyonu da Yüksek Lisans programının içine katıp tezsiz yüksek lisans şeklinde öğretmenlere verecekler. Ne değişecek? Yüksek lisans bitirmiş bir sürü öğretmen var. Yüksek Lisans bitirip de başöğretmen ya da uzman öğretmen olmayan bir sürü öğretmen var. Nasıl bir getirisi var ki? Farklı bir dil mi kullanılıyor? Aynı program. Sorun burada tamamen eğitim sisteminin kendisinde. Eğitim sisteminin içerisinde en dikkat çekici olan şey Anadolu Liseleriyle ilgili pek bir şey olmaması. Sadece ders sayılarının düşmesiyle ilgili bir durum var. Liseye giden öğrencilerin üçte ikisi bu okulları tercih ediyor. Halkın çoğunluğu bu okulları tercih ediyor. Öyle anlaşılıyor ki bakanlık bu liseleri gözden çıkarmaya çalışıyor. Gözden çıkarmış durumda. Bununla ilgili vizyon belgesinde bir şey yok. Eğitimin daha çok piyasaya açılmasına yönelik bir vizyon belgesi var. Vizyonsuzluğun belgesi var. Üniversitelerin durumu ortada. Kariyerleriyle ilgili, mesleğiyle ilgili öğretmenler büyük sıkıntılar yaşıyor. Bu konuyla ilgili eğitimde bir sınır yok” ifadelerini kullandı.

“BOŞ KÜME ÖRNEĞİ OLUYOR”
Öğretmenler yüksek lisans ya da doktora yapsa da bunun akademik unvanlarını kullanamıyorlar diyen Mantaş, “Bu yine bir boş küme örneği oluyor. Yüksek lisans ya da doktora yapmak bu sisteme göre işlevini kaybediyor. Yüksek Lisans bitiren öğretmenler bir tane kademe alıyor, doktora bitiren öğretmenler bir tane derece alıyor. Emekliliğe esas olan puanlamada. Tek faydası bu. Ek ders ücretlerinde Yüksek Lisans bitiren öğretmenler yüzde beş farklı alıyor. Doktora yapan öğretmenler de yüzde on farklı alıyor. Eskiden bu yüzde yirmi beş oranındaydı. Bu sorunu çözdüler. Üniversitelerin hali ortada. Eğitim sistemi değişmediği sürece, öğretmene bakış açısı değişmediği sürece bu vizyon belgesinde ders kitaplarının içeriğiyle ilgili bir kelime yok. Öğrencilerin hali ne olacak? Bir sürü yanlış, dogmatik bilgilerin olduğu, yanlışlıkların olduğu kitaplar var ortada. Saçma sapan şeyler ortaya çıkıyor. Eğitimde çok ciddi sorunlar var. Bunları ancak ciddi çözüm yollarıyla aşabilirsiniz. Gelişigüzel çıkıp holdingmiş, şirketmiş gibi eğitim camiasını ya da eğitim dünyasını şirketleşmeye götürerek piyasaya açmak, özel okullara, özel eğitimlere imam hatiplere özendirmek eğitimde başarıyı getirmez” dedi.

Özel Haber: Seda Atan
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.