ÖTV’DE İNDİRİM

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 2018 ÖTV ve KDV indirimlerinin mobilya, beyaz eşya, otomotiv ve konut sektörlerinde yılsonuna kadar devam edeceğini duyurdu.

1025
ÖTV’DE İNDİRİM

Faizler düşmezse durgunluk devam eder

Mobilya ve beyaz eşya sektörü bu indirimlerin piyasada hareketliliği getireceğini ifade ederken Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan ve Çanakkale Müteahhitler Birliği Başkanı Hakan Vural kalıcı bir canlanmanın ancak banka faizlerinin düşmesi ile olabileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Kararı ile konut satışlarında KDV oranlarının yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi ve tapu harçlarının binde 20'den binde 15'e düşürülmesi uygulaması yılsonuna kadar uzatıldı. Ayrıca, yıl sonuna kadar mobilyada KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e indirilirken, beyaz eşyada ÖTV oranları sıfıra düşürüldü.
Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan ve Çanakkale Müteahhitler Birliği Başkanı Hakan Vural kalıcı bir canlanmanın ancak banka faizlerinin düşmesi ile olabileceğini ifade etti.

“BU FAİZLER İLE KİM KREDİ ÇEKER DE ALIŞVERİŞ YAPAR”
Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, “Özellikle durgunluğun ortadan kalkması ve canlılık için piyasaları rahatlatıcı önlemler zaten talep ediliyordu. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile beyaz eşya, mobilya, işyeri ve konut, otomotiv satışlarında KDV oranları aşağı çekildi, beyaz eşyadan kaldırıldı. Bu önlemler yılsonuna kadar alındı. Bu ekonomik bir hareketlilik getirecektir.  Burada önemli olan şudur. Vatandaş alışveriş yapacak ki devlet vergisini alsın. Ekonomik anlamda enflasyonun yükselmesine otomotiv, konut, beyaz eşya gibi büyük sektörlerdeki tıkanmalar neden olur.  Buradaki indirimler gerçek amacına ulaşırsa piyasalar rahatlar. Bizim içimizde ki gıda ve giyim sektörlerinde de vergi indirimine gidilmelidir.  Akaryakıt vergi oranlarında düzenleme yapılmalı. SSK ve Bağkur primlerinde mümkünse düşüş olmalıdır. Asgari ücret ile ilgili iyileştirme yapılmalıdır. Vatandaşın piyasayı canlandırması için paraya ihtiyacı vardır.  Biz bu yapılanların yılsonuna kadar değil de daha uzun süre için geçerli olmasını bekliyoruz. Atılan adım olumludur ama başka yapılacak şeyler de olduğu bir gerçektir. Önemli olan indirimlerin net bir şekilde vatandaşa yansıması gerekir. İki ayda birçok firma doların yükselmesi sebebi ile fiyatlarını yükseltti, şimdi dolar düşüyor. Fiyatlar da düşecek mi, düşmeli.  Vatandaş da bu düşüşü görmelidir. Bu vergi indirimlerinin sonuç vermesi için öncelikli olarak faizlerin düşmesi gerekiyor. Araba alacaksınız, ev alacaksınız ya da beyaz eşyalarınızı yenileyeceksiniz, bunun için indirimden de faydalanmak istiyorsunuz. Ne yapacaksınız, kredi çekmek isteyeceksiniz, bu faizler ile kim kredi çeker? O yüzden muhakkak banka faizlerinin aşağı çekilmesi gereklidir” dedi.
“VAKİT GEÇİRMEDEN KONUT KREDİSİ FAİZLERİ DÜŞMELİ”
Çanakkale Müteahhitler Birliği Başkanı Hakan Vural da, “150 metrekarenin üzeri konutlar ve işyerlerinde yüzde 8, tapu harçlarında binde 4’ten binde 3’lük bir indirim zaten Mart ayından beri sürmekte idi. Uygulama üç ay daha uzatıldı. Şüphesiz ki piyasanın canlanmasına ilişkin alınan bu önlemi takdir ile karşılıyoruz. Ama esas piyasanın canlanması için alınması gereken önlem vakit geçirmeden konut kredi faizlerinin aşağı düşürülmesidir. Bu olursa piyasa canlanır onun dışında bu önlemler iyidir ama etkili olamaz. Biz zaten altı aydır bu uygulama ile satış yaptığımız için güncel satışlara katkısı olmaz” dedi.

“PİYASALARDA CANLILIK BEKLİYORUZ”
Aydoğdu Mobilya Satış Uzmanı Sezin Yaşın, “ Piyasada yaz aylarından beri süregelen bir durgunluk var. Bu seneki düğün sezonunu önümüzdeki senelerden çok farklı geçirdik.  Mobilya ertelenebilir bir ihtiyaç olduğu için vatandaş, fiyatların düşmesini, şartların iyileşmesini bekliyor. Bizler enflasyonla topyekûn mücadele kapsamında zaten yüzde 10’luk bir indirim ile satış yapıyoruz.  Onun dışında tek tek firmaları arayarak, satışların durgunluğundan dolayı ek bir ıskonto da istedik.  Zaten satış esnasında etiket fiyatımız üzerinden müşterimize indirim de yapıyoruz. Şimdi ÖTV indirimleri de gelecek. Burada önemli olan şudur. Firmaların çok sıkı takip edilmesi geliyor. ÖTV indiriminden hemen önce liste fiyatlarında yüzde 10’luk yükseltme yapan firmalar oluyor mu mesela? İki ay boyunca gördük, dolarla alakası olan da olmayan da fiyatını yükseltti” dedi.
Bıdıklar Montessori Mobilya Mağazası İşletme Yetkilisi Can Değer, “ Uzun zaman ahşap ve MDF malzemeleri ile aksesuar alımlarımız da fiyat değişiklikleri ile uğraştık. Buna rağmen etiket fiyatlarımız da çok zorda kalmadıkça değişikliğe gitmedik. Zaman zaman çeşitli kampanyalar ile de piyasaları canlı tutmaya çalıştık.  Şimdi ÖTV indirimi ile de piyasaların daha çok canlanmasını bekliyoruz. Bu noktada bizim satışlarımız iyi derecede zaten devam ediyor. Çünkü biz kişiye özel üretim yapıyoruz, herkesin bütçesine göre hareket ediyoruz, Türkiye’nin her yerine ücretsiz kurulum gerçekleştiriyoruz” dedi.
Beko- Ses Elektronik Satış Uzmanı Cahide Belek, “Biz de ÖTV indiriminden önce ülke genelinde eskiyi getir, yeniyi götür kampanyası başlatmıştık. Satışlar da durgun bir döneme girmiştik.  Şu an satışlarımız hareketlenmeye başladı. Biz zaten çeşitli kampanyalar ile sürekli indirim halindeyiz. ÖTV ile vatandaş fiyatlardaki ciddi düşüşü hissedecektir” dedi.
Özel Haber: Dilek Akşen
 
 


Etiketler; #ÖTV #İNDİRİM
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.