Esenler Mahallesi sakinleri isyanda

Barışkent ve Özgürkent site sakinleri Özgürlük Parkı’nın hemen karşısındaki piknik alanında yaşanılanlar yüzünden yıllardır sıkıntı çektiklerini dile getirmek üzere park önünde bir araya geldi.

10197
Esenler Mahallesi sakinleri isyanda

“Artık Yeter, yaşam alanımıza sahip çıkıyoruz”
“Artık yeter biz yaşam alanımıza sahip çıkıyoruz” diye seslerini yükselten mahalle sakinleri, “Fuhuşa tanıklık etmekten, silah sesinden, mangal kokusundan ve zarara uğramaktan bıktık. Apartmanlarımızın önünü tuvalete çevirdiler, yetkililer nerede?” diye seslendi.
Barışkent ve Özgürkent site sakinleri haftasonu, Özgürlük Parkı’nın tam karşısındaki piknik alanında bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Özellikle yaz akşamlarında ve gecenin ilerleyen saatlerinde çok zor anlar yaşadıklarını ifade eden mahalle sakinleri, durum biraz daha bu şekilde ilerlerse, çok kötü olayların yaşanacağını dile getirdi.
Site sakinleri parkın bu şekilde kullanılmasının önüne geçilmesini ve Çanakkale Belediyesi Doğa ve Eğitim Parkı” olarak geri kazandırılmasını talep etti.
TEK KELİME İLE ‘ARTIK YETER’
Mahalle Meclis Başkanı, Emekli Öğretmen Burhan Kütüklü, mahalleliler adına açıklama yaparak, “Barışkent ve Özgürkent site sakinleri Özgür Kent Siteleri Yönetimleri olarak, buranın kullanımı ile ilgili düşüncelerimizi Çanakkale Belediyesine iletmiştik.  Aynı şekilde piknik alanı olduktan sonra 5 Haziran 2014 yılında Dünya Çevre Gününde Özgürlük parkında 200 kişi ile bu piknik alanının kullanımı ile ilgili bir form yapıldı. Bu formun sonuçları da yerel Basın ile paylaşıldığı gibi görüşleri çektiğimiz CD ile Mahalle Başkanı olarak resmi yazı ile Çanakkale Belediyesine gönderdik.  Bunun üzerine 17 Haziran 2014 tarihinde Çanakkale Belediye Encümeni bu taleplerimiz doğrultusunda toplandı.  Toplantıdan sonra alınan kararda ‘saat 21:00’ dan sonra mangal yakmak yasaktır. 23.00’te ise Alan boşaltılacaktır’ kararı alındı.   Ne yazık ki bu karar ölü doğan bir karardır. İki tane tabelaya baktığınızda bunu görürsünüz. Çünkü bunun uygulanma olasılığı yoktur.  Nitekim uygulanmadığını siz değerli mahalle sakinleri yaşayarak da gördünüz.  Mangallar kaldırımlar ve arabaların arasında yakılıyordu.  18 Nisan 2018 saat 20.00 bunu komşularımız fotoğraflamıştır ve fotoğrafları elimizdedir.  Arabaların ortasında ve kaldırımda yanıyordu.  Çanakkale Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, emir ve yasaklar yönetmeliğine göre, A bölümünün 6 Maddesinin 5b bandına göre,  Meskenlerin Balkonlarında, yol kenarlarında ve mahalle aralarında ızgara ve mangal yakmak yasaktır.  Burada bir kesinlik cümlesi vardır. Peki, biz burada yaşayanlar,  arabalarımızın yanma tehlikesi ile karşı karşıyayız.  Yasak olmasına rağmen burası, mahalle değil mi? Burası kaldırım değil mi? Burada yaşayan insanlar isyan ediyor. Mahalleli ‘Uykumuzdan silah sesleri ile uyanmak istemiyoruz. Tavuk, Balık, köfte kokusu almak istemiyoruz. Yangın tehlikesi ile yaşamak istemiyoruz’ diyor. Belediye’nin Zabıta kayıtlarını tüm yetkililer incelesin. Ben İrfan Kütüklü olarak, gece saat 23.30’unda bir çam tutuştuğu zaman, Zabıtayı getirttik ve söndürmek için su arıyorlardı. O olayda ben uyanıktım, başka bir olayda sizden bir uyanıktı. Peki ya uyanık olmasaydık. Ne olacaktı? Hepimiz yanacaktık. Tek kelime ile ‘Artık Yeter’ biz yaşam alanımıza sahip çıkıyoruz” dedi.
“FUHUŞA TANIKLIK ETMEK İSTEMİYORUZ”
 Mahalle sakinleri tek tek söz alarak yaşadıkları sıkıntıları anlattı.
“Biz eşimle beraber arabamızın etrafından cam kırıkları topluyoruz. Biz zarara uğramak istemiyoruz. İsteğimiz duyulsun istiyoruz.”
“İki kere arabamın camına bira şişesi fırlatıldı. Bunları yaşamaktan sıkıldık.”
“Benim de arabamın camlarını kırdılar. Sabahlara kadar fasıl dinlemek istemiyorum. Evimde rahat ve huzurlu bir şekilde uyumak istiyorum. Yıllardır balkonumuzda oturamıyoruz. Sağa sola  tuvaletini yapanları izlemek istemiyoruz”
“Biz bu parkta mangal yanmasına karşıyız. Biz mangal kokusu çekmek istemiyoruz. Dumana engel olun. Burada kontrol yok. Yasak var ama kontrol yok.”
“Gecede iki üç kez polis arıyoruz. Rakıları bitince eve gidip yenisini alıp tekrar geliyor. Sadece erkekler yok, kadınlar ve çocuklar da oluyor. Ne emniyet ne valilik ne belediye ilgilenmiyor. Ben avukatım, aylarca mücadele ettim, takipsizlik kararı çıktı.”
“Kapımızın önü tuvalet oldu. Apartmanlarımızın önünü tuvalet olarak kullanıyorlar.”
“Çocuklarımız burada yasaklı maddenin kullanımına şahit oluyor. Her türlü zararlı madde burada bulunuyor. Uygunsuz ilişkilere şahit oluyor. Çocuklarımız bu olayları legal olarak görüp, öyle büyüyorlar. Çocuklarımızı koruyalım.”
“Karşımızda Sağlıklı Yaşam Parkı var. Burası ne o zaman, Özgürlük Meyhanesi.”
“Biz burada fuhuşa tanıklık etmek istemiyoruz. Yazın pencerelerimiz açık oluyor. Dışarıdaki bütün sesler içeride. Silah seslerinden balkona çıkamıyoruz.”
“İçimizde emniyet mensubu var, asker var. Bizler de silah var. Adam aşağıda tuvaletini yapıyor, balkondan sesleniyoruz,  küfür yiyoruz, Şimdi herkeste silah var. Burada bir sinir harbi yaşansa sonuçlar ne olur.”

“ÇANAKKALE BELEDİYESİ DOĞA VE EĞİTİM PARKI OLSUN”
Site sakinlerinin şikâyetlerini dile getirmesinin ardından açıklamaya devam eden Burhan Kütüklü, “Bu kamusal alanın “Çanakkale Belediyesi Doğa ve Eğitim Parkı” olarak geri kazandırılmasını istiyoruz. Bu alan içerisinde kullanımı askeriyeye verilmiş olan, artık kullanılmayan bir su deposu var. Bu deponun kullanım hakkının geri alınmasını, çocuk kütüphanesi olarak yenilenmesini talep ediyoruz. Bu konu acilen Çanakkale Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nda gündeme getirilmelidir. Biz konuya ilişkin taleplerimizin sıralandığı dilekçemizi önümüzdeki hafta içi belediyeye vereceğiz. Artık mağduriyetimize kulak verilsin istiyoruz. Yaşanacağı öngörülerek yaptığımız dikkate alınmayan uyarılarımızı, daha ciddi olaylardan sakınabilmek adına tekrar ediyoruz. Bu alanın piknik alanı olmaktan çıkartılıp; doğa ve eğitim parkına çevrilerek çocuklarımız, gençlerimiz ve tüm insanlar için örnek bir alan haline getirilmesini talep etmekteyiz. Alanın kaybolmuş güzelliğinin yeniden kazandırılarak, belirli yerlerine yer satrancı gibi zeka oyunları konulmasını, rüzgar gülü ve güneş pili gibi yenilenebilir enerji eğitsel örneklerinin yerleştirilerek, Çanakkale’mizin Abide, Truva Atı, Tabyaları, 18 Mart Destanı gibi tarihsel ve boyutlandırılmış doğal güzelliklerini bir minipark sunumuyla tanıtan, içerisinde kapsamlı bir çocuk kütüphanesi bulunan acık hava okuluna dönüştürülmesini talep ediyoruz.” dedi.
Mahalle sakinleri, açıklamanın ardından sessizce dağıldı.
Dilek Akşen
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersan531 - 29.10.2018 15:13:01
Şehrin o kesiminde mangal yapılacak bir piknik alanı eksikliği var. Bizde meraklı değiliz yanıbaşında bina olan mesire yerinde piknik yapmaya. Ne yani ta Kepeze mi gidelim. Karacaören köyü tarafına bir mesire yeri yapılırsa iyi olur.