“Ekmeğimi taştan çıkarıyorum”

Resim öğretmeni Selen Coşkun çok sevdiği Çanakkale’den kopamayınca burada tutunmanın yolunu taşlardan yeni şeyler üretmekte buldu. “Ekmeğimi taştan çıkarıyorum” diye kendini ifade eden genç ressam şimdi taşın üzerine portre çizerek hem sanatını yapıyor, hem hayatını kazanıyor.

4144
“Ekmeğimi taştan çıkarıyorum”


Resim öğretmeni Selen Coşkun çok sevdiği Çanakkale’den kopamayınca burada tutunmanın yolunu taşlardan yeni şeyler üretmekte buldu. “Ekmeğimi taştan çıkarıyorum” diye kendini ifade eden genç ressam şimdi taşın üzerine portre çizerek hem sanatını yapıyor, hem hayatını kazanıyor.
Resim öğretmeni Selen Coşkun Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’nden mezun olunca bir süre neler yapabileceğini düşündü. Çanakkale’den asla kopamayacağını anlayan genç ressam hem sanatını yapmak, hem de para kazanmak zorunda olduğunu anlayınca taşa portre çizmeye başladı.
İşte genç ressam Selen Çoşkun ile gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbetin detayları…
Resim öğretmenisin ama öğretmenlik yapmıyorsun, özel bir nedeni var mı?
“Çocukken sürekli resim yapardım. Herkes oyuncaklar ile oynarken ben boya kalemleri, pastel boyalar ile bir şeyler yapardım. Bu bir sevda meselesi. Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi resim bölümü mezunuyum. Aslında mezun olduktan sonra birkaç kez özel kurumlarda öğretmenlik yapmayı denedim ama sanırım şansım yaver gitmedi. Sınavlara hazırlanıp memur olmayı hiç denemedim. Neden diye kendime çok sordum aslında. Sanıyorum ki Çanakkale’yi bırakamadım. Çünkü özel bir animasyon kursu için İstanbul’a gitmiştim başlarda orada mutlu olacağımı düşündüm ama köklerimden uzaklaşmak bana hiç iyi gelmedi. Kursu da yarıda bırakıp memleketime geri döndüm.”
Sadece resim yaparak Çanakkale’de geçimini sağlayabildin mi?
“İlk başlarda portre çizerek geçimimi sağlamaya başladım. Türkiye’de ne yazık ki insanlar sanatın pazarlığını yapıyor. Şu kadara olur mu diyorlar mesela. Bilmem olur mu? Bir düşünse keşke insanlar. Siz bir şey üretiyor, tasarlıyor, var ediyorsunuz ve o tek. Bir tane daha aynısından yok. Sizce o kaça olur. Ben dünyadaki işleri de takip ediyorum. Oralarda gerçekten hem imkânlar daha çok hem de halklar sanatın kıymetini biliyor. Biz burada dünya paralar verip malzeme almaya çalışıyoruz, kısıtlı imkânlar ile üretmeye çalışıyoruz. Ben de yurtdışına çıkmak istiyorum en azında oralardaki yapılanları görmek, vizyonumu geliştirmek için.”
Taşa portre çizmek nasıl başladı?
“Portreden para kazanmak çok zor olunca, taşlara anlam katmaya başladım. Onları çeşitli şeylere dönüştürmeye boyamaya, süslemeye çalıştım. Sonra kâğıda çizdiğim portreleri taşa çizdim. Bu insanlar tarafından çok beğenildi. Aslında ilk zamanlar da bırakmak zorunda kaldım, çünkü talep görmedi ama zaman içerisinde beğenildi.”
Bu dükkânda annen ile yan yanasınız…
“Annem zaten bu dükkânda çeşitli tamir tadilat işleri yapıyor, tuhafiye malzemeleri satıyordu. Dükkânın yarısını o kullanıyor, diğer yarısını da ben kullanıyorum. Hem el ele üretiyoruz, hem de hep birlikteyiz.”
Taşların sesi var mı sence?
“Bir süre taş topladık. Assos, Bozcaada, Gökçeada dolaştık. Evimizde balkonumuz tamamen taş dolu. Seçiyorum aralarından getiriyorum buraya. Taş zaten kendini söylüyor. Neye dönüşeceğini size anlatıyor eğer onu anlamak istersiniz. Mesela elimdeki yılanbaşı motifi. Bu kendi yapısı böyle olan bir taş.  Taşların arasında artık seçim yapabiliyorum, hangi bölgeden geldiklerini tahmin ediyorum.”
Kendini bu işte buldun mu peki?
“Bu işten geçimimi de sağlayabiliyorum, mutlu da oluyorum. Zaten önemli olan önce kendimi bulmamdı. Kendimi buldum. Eşim de bana çok destek oldu. Her zaman cesaret verdi. Annem zaten hayat hocam… Onun fikirleri, becerileri her zaman yoluma ışık oluyor. Hayat boyu bu şekilde de devam edeceğim. İnsanlar da bunu beğendi, sevdi. Şimdi herkes kendine özel bir şeyler bulmak istiyor. Hediye verirken de öyle. Aynı olandan oldukça sıkıldık herhalde. Sadece taştan değil ahşap malzeme ve ağaçtan da mumluk, masa lambası gibi ürünler üretiyorum.”
Bütün ürünler burada mı?
“İşe aslında biraz zamansız başladım. Şimdi kış boyunca yeni ürünler elde edip, onları biriktireceğim. Sonra biraz dükkânı yenilemeyi planlıyorum. Biraz daha insanların ilgisini çekip onlara hitap eden bir tasarım hayal ediyorum. Tabi annem yine yanımda olacak. Geçtiğimiz yaz adalardan hediyelik eşya siparişleri alıp, onları üretmiştim. Bana taze kan oldu o işler zaten. Şimdi önümüzdeki yaza daha güzel hazırlanacağım.”
Başka hedeflerin var mı?
“Önümüzdeki süreçte bir de sergi açmak gibi bir isteğim var ama bu sergi sadece benim arkadaş çevremin katılacağı bir sergi olsun istiyorum. İnsanlar görsün, kendilerine seslenen bir şey varsa bunu fark etsinler istiyorum.”
Özel Haber: Dilek Akşen
 


Etiketler; #Selen Coşkun
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.