Genç tasarımcılar yarıştı

“2018 Troya Yılı” konulu “Genç Sanat: 2. Afiş Tasarım Yarışması Sergisi” Güzel Sanatlar Galerisi Sergi Salonu’nda açıldı.

219
Genç tasarımcılar yarıştı

Açılışa Vali Orhan Tavlı, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve İl Halk Kütüphanesi Müdürü Osman Zeki Çoşar katıldı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, genç tasarımcılar arasında farkındalık oluşturmak amacıyla “2018 Troya Yılı” konulu “Genç Sanat: 2. Afiş Tasarım Yarışması” düzenledi. Söz konusu yarışma ile dünya kültür tarihinin en değerli miraslarından biri olan Troya (Troia) Ören Yeri’nin sadece arkeolojik kalıntıları ile değil, turizmin tüm unsurlara hitap edecek alt yapısı ile uluslararası anlamda ülke tanıtımına katkı sağlaması amaçlandı.
Söz konusu yarışmaya başvuru ve seçici kurul değerlendirmesi bu yıl ilk defa hptts://plastiksanat.kultur.gov.tr/ adresinden çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirildi. Başvurusu kabul gören 314 afiş tasarımı üzerinden gerçekleştirilen seçici kurul değerlendirmesi; Yrd. Doç. Dr. Didem Çatal (Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü), Doç. Dr. Ali Seylan (On Dokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü), Prof. Dr. Adnan Tepecik (Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Grafik Tasarım Programı), Prof. Dr. İncilay Yurdakul (Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü), ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı temsilen Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç tarafından gerçekleştirildi.
Yarışma sonucuna göre; Başarı ödülü 9 adet 7 bin lira, mansiyon ödülü 10 adet 3 bin lira ve sergileme 30 adet 5 yüz lira olmak üzere toplam 108 bin lira para ödülü dağıtıldı.

Hasan Sami Er
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.