“Çanakkale’de kooperatif çok, proje az”

Kırsal kalkınmanın hamlesi rolünde olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Kooperatifler ve birlikler için hazırlanan makine ve makine parkı destekleme programı tanıtım toplantısını dün gerçekleştirdi.

317
“Çanakkale’de kooperatif çok, proje az”

TKDK İl Koordinatörü Hasan İskender, destek programlarına başvuruların azlığına vurgu yaparak, “Çanakkale’de bu kadar fazla kooperatif olmasına rağmen aldığımız proje sayısı az. Bunu geliştirmek için neler yaparız bunun üzerine çalışıyoruz” dedi. İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ’da yaptığı konuşmada sayısal veriler sundu. Özellikle genç çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini ifade eden Karadağ, son on yılda 1500’ün üzerinde vatandaşa istihdam sağlandığını da dile getirdi. Makine ve makine parkı destek programına çok önem verdiklerini dile getiren Müdür Karadağ, “Daha önceki dönemlerde TKDK desteklemeleri zor gibi görünüyordu. Bu projeleri hazırlayan danışmanlar bile konunun geneline vakıf değildi ama artık durum değişti. Kooperatiflerimizin, birliklerimizin bu destekten faydalanmak için ellerinden ne geliyorsa yapmasını umuyorum.  Biz İl Müdürlüğü olarak kırsal kalkınmanın desteklenmesi açısından her türlü yardımı vermeye hazırız” dedi.

“KOOPERATİFLER ÖNCELİKLİ OLACAK VE YÜZDE 55 DESTEK ALACAK”
 Başkan İskender, “Bugün burada TKDK kapsamında makine parkları üzerine yapılacak destekleme için toplandık.  Bizim desteklerimiz sürekli devam ediyor. Biz 42 ilde çalışıyoruz ama Çanakkale’de, 8 il ile birlikte takviye programlar yapıyoruz. Bizim vermiş olduğumuz desteklemelerden kooperatiflerimizin ve birliklerimizin faydalanmasını istiyoruz. Çanakkale’de bu kadar fazla kooperatif olmasına rağmen aldığımız proje sayısı az. Bunu geliştirmek için neler yaparız bunun üzerine çalışıyoruz. Bu destek programında kooperatifler öncelik alacak ve yüzde 55 destek alacaksınız. Başvurular konusunda neden geride kalıyoruz, sorunlar neler, bunları da konuşmak istiyorum” dedi.
“TKDK’DAN DESTEK ALMAK ZOR DEĞİL”
TKDK çalışmalarına her zaman destek veren İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ da bir konuşma yaptı. Müdür Karadağ, “Bugün burada çok önemli olduğunu düşündüğümüz konularda bilgilendirme verilecek.  Daha önceki dönemlerde TKDK desteklemeleri zor gibi görünüyordu. Bu projeleri hazırlayan danışmanlar bile konunun geneline vakıf değildi. Ancak artık durum değişti. Kooperatiflerimizin, birliklerimizin bu destekten faydalanmak için ellerinden ne geliyorsa yapmasını umuyorum.  Biz İl Müdürlüğü olarak kırsal kalkınmanın desteklenmesi açısından her türlü yardımı vermeye hazırız. Çiftçimizin muhakkak projeleri vardır, bunu hayata geçirmek için gerekli ivmeyi verme rolü TKDK’dadır. Biz ürün desteklemesi yapıyoruz. Her ürünün bir destekleme programı var” dedi.
“MAKİNE DESTEK PROGRAMINDAN YARARLANILMALI”
Müdür Karadağ sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “2016 yılında 128 Milyon, 2017 yılında 134 Milyon destekleme yapmışız. Ekonomik yatırımların desteklenmesi çok çok önemlidir. TKDK Türkiye genelinde 9 Milyarlık bir destekleme yapmış.  Bu ciddi bir yatırımdır. İl Müdürlüğü olarak son 10 yılda 100 ekonomik yatırım programından, makine ve ekipman konusunda yapılan programlara 13 Milyon,  genç çiftçi projelerine 738 genç çiftçiye 22 Milyon, bireysel sulama projelerine 3,2 Milyon destekleme verildi. Sadece İl Müdürlüğümüzün bu desteklemeleri 1500’ün üzerinde kişiye istihdam sağlandı.  Özellikle genç çiftçimizin gelişmesine katkı sağlamak için onlara yol haritası çizmemiz lazım. Kooperatif ve Birlikler için böyle bir programın hazırlanması bizleri çok memnun etti.  Her işletme bir yem makinesi almak ister. Ama bazı köylerde birden fazla birlik ya da kooperatif var. Her birisi için ayrı ayrı yem makinelerinin alınması araç gereç mezarlığına çevirir. O yüzden bu yolda planlı şekilde ilerlemek gerektiğinin doğruluğuna inanıyorum.”
Dilek Akşen
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.