ÜRETİCİ GİRDİ FİYATLARINDAN ENDİŞELİ

Ekonomik dengelerin bozulmasından nasibini alan çiftçiler bu yıl bazı ürünlerde başarılı sonuçlar alırken, kimi ürünlerde ise istedikleri verimi elde edemeyerek umutlarını önümüzdeki yıla bağladılar.

240
ÜRETİCİ GİRDİ FİYATLARINDAN ENDİŞELİ

 
“İstediğimiz fiyatlardan satamazsak en tehlikeli yıl olur”
Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya Çanakkale’de çiftçinin bu yıl ürün ve kazanç oranı bakımından nasıl bir yıl geçirdiğine ait değerlendirmelerde bulundu. Arpa ve buğday fiyatlarının beklenenin altında olduğunu kaydeden Başkan Kaya kiraz üreticisinin ciddi sorunlar yaşadığına dikkat çekti. Girdi fiyatlarının artmasından endişe duyduklarını kaydeden Kaya, “Bu yeni girdilerle önümüzdeki yıl ürünleri istediğimiz fiyatlardan satamazsak bizim için en tehlikeli yıl olur diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.   
 “ARPAYI VE BUĞDAYI SATMAKTA ZORLANDIK”
Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya bu yılın çiftçi açısından nasıl geçtiği ile ilgili genel bir değerlendirme yaparak, “Şu anda arpa buğday haricinde şu çıkan fiyatlamalar üreticiyi memnun edecek fiyatlandırmalardır.  Arpa fiyatları ve buğday fiyatları beklenenin altında olmuştur. Arpayı ve buğdayı satmakta zorlandık. Taban fiyatlar da iyi fiyatlardı ancak arpada buğdayda fiyatlardan çok verim kayıplarından kaynaklanan da bir sorunumuz vardı. Bundan dolayı bilhassa arpa ve buğdayda istediğimiz verimlere ulaşamadık. Meyve üretimine geldiğimizde zaman zaman ciddi sıkıntılar olsa da toparlıyoruz. Kirazda ciddi sorunlarımızın olduğu bir dönem oldu. Şeftali iyi başladı. Bir ara sıkıntılı dönemleri oldu. Tekrar kendini düzeltti. Kısmen bakarsak şeftalide ortalama bir yıl oldu. Bunun yanında elma yine iyi ve kötü denmeyecek bir şekilde ortalama bir yıl geçirdi. Bizim korkumuz girdi fiyatlarının artmasıdır. Bitki besleme ve hastalıklarla mücadelede de kullandığımız ilaç ve gübre gibi ürünlerde ciddi şekilde fiyat artışları meydana geldi. Önümüzdeki yıl bu yeni girdi fiyatlarından mal üreteceğimiz için de bizi tedirgin eden ne olur sorusudur. Asıl soru işareti önümüzdeki yıl ne yapacağımızdır” şeklinde konuştu.  
“ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ EN ÇOK GÜLDÜREN DOMATES OLDU”
Dolar kurunun yükselmesiyle beraber girdi fiyatlarının da yükselerek ekonomik dengelerin bozulması bizi oldukça zor bir duruma düşürdü diyen Kaya, önümüzdeki yıla yönelik endişelerinin olduğunu belirterek,  “Bu yeni girdilerle önümüzdeki yıl ürünleri istediğimiz fiyatlardan satamazsak bizim için en tehlikeli yıl olur diye düşünüyoruz. Bunun için buğday ve arpada özellikle taban fiyatlarının açılmasını bekliyoruz. Ciddi şekilde üreticiler için sıkıntılı bir yıl olması olası. Çeltik üreticisi için de fiyatlar dalgalanma yaratıyor. Bir düşüşe, bir yükselişe geçiyor. Bu da çeltik üreticisini düşündürür hale getiriyor. Üreticinin yüzünü en çok güldüren ürün domates oldu. Hastalıklar ve zararlılar noktasında domates için üreticilerimiz çok başarılı oldular. Domatesten ciddi şekilde gelir elde ettiler. Bu da domates üretimi yapan üreticilerimizi çok ciddi şekilde memnun ediyor. Dolayısıyla 2018 yılını değerlendirecek olursak iki üç tane ürün hariç pozitif bir yıl geçti. İnşallah bu süreç yine kendini toparlar. Üretim yapan üreticiler kısmen fiyatlardan memnunlar. Hastalıklarla mücadele noktasında da başarılı bir yıl geçti. Bizi asıl düşündüren önümüzdeki yılın kazançlarıdır. Umarız korktuğumuz gibi bir yıl olmaz” dedi.
Özel Haber: Seda Atan
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.