“HEM RAHAT NEFES, HEM ÖZGÜVEN”

İsmetpaşa Mahallesi Eski Havra Sokak’ta bulunan Atlas Tıp Merkezi Göz Hastalıkları, KBB, Dahiliye, Dermatoloji alanlarında Çanakkale halkına hizmet vermeye devam ediyor.

400
“HEM RAHAT NEFES, HEM ÖZGÜVEN”

 “Kişi odaklı çalışıyoruz”
Atlas Tıp Merkezi‘nin kadrosuna taze kan getiren Op.Dr. Meliha Hamurcu 6 yıllık devlet hastanesi tecrübesinden sonra hastalarıyla artık  burada buluşacak.
Atlas Tıp Merkezi’nin hasta etiği odaklı olan çalışma şartlarından son derece etkilendiğini ifade eden Hamurcu, burada çalışmasının nedeninin tıp merkezinin sağlık sektöründeki duruşu olduğu belirtti. Hamurcu, burun ameliyatlarının gelişigüzel yapılmaması gerektiğini söyleyerek, “Burun estetiği diğer estetik türlerine nazaran biraz farklıdır. Bir kişi yaşam kalitesini, düzenini, insan ilişkilerini etkileyecek tarzda bir estetik kaygı taşıyorsa soluğu bizde alabiliyor. Biz de ameliyat yapmadan önce belli kriterleri göz önünde bulunduruyoruz. Doğal burunlar yapmak hedefimiz. Önemli olan iç huzur ve mutluluk. Yoksa gerekmedikçe kimseye durduk yere ameliyat yapma taraftarı değiliz. Şunun her zaman altını çiziyorum. Hastaya kesinlikle burnun dört dörtlük olacak diyemezsin. Elimizden geleni yaparız ama ufak tefek kusurlar kalabilir” ifadelerini kullandı.
“ÇOK GÜVENDİĞİM ATLAS TIP MERKEZİ’NDEYİM”
Sizi tanıyabilir miyiz? Atlas Tıp Merkezi’nde ne zamandan beri görev alıyorsunuz?
Atlas Tıp Merkezi’nde bir haftadan beri hizmet veriyorum. Onun dışında 6 yıldır KBB Uzmanı olarak görev yapıyorum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde eğitim gördüm. İstanbul Eğitim Araştırma’da asistanlık yaptım. Burası benim için mecburi hizmetti. İlk görev yerimdi. Ve çok güzel bir yere düştüğümü düşünüyorum. 6 yıl boyunca devlet hastanesinde çalıştım. Şimdi de çok güvendiğim ve inandığım Atlas Tıp Merkezi’nde göreve başladım.
Çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Çalışmalarım burun ağırlıklı olarak şekilleniyor. Ameliyat olarak kendimi bu dalda geliştirmek istedim. Septoplasti ve rinoplasti üzerine hizmetler veriyoruz. Burun kemiğinin eğriliğini ameliyat ediyoruz. Burundan rahat nefes alınmasını sağlıyoruz. Bunu burnun dışına hiç dokunmadan, sadece burun ucunu toparlayarak da yapabiliyoruz.
“YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRARAK ÖZGÜVEN KAZANDIRIYORUZ”
İnsanların burun ameliyatlarına karşı olan önyargısı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Burun estetiği diğer estetik türlerine nazaran biraz farklıdır. Burun içinde hiçbir şey yoksa sadece görsel amaçlı bu ameliyatı yapmıyoruz. Bizim burada amacımız çift oluyor. Kişi odaklı çalışıyoruz. Hem kişinin daha rahat nefes almasını sağlıyoruz. Hem yaşam kalitesini arttırarak özgüven kazandırıyoruz. Bazı patalojiler sadece içini düzelterek toparlanmıyor. Burnun çatısı daralıyor. İçerisinde ne yaparsanız yapın rahat nefes alamıyor. Biz böyle sorunlara dokunmuşken bir de estetik bir görüntü arz etmesi açısından burnun dışını da değiştiriyoruz.
“DOKUNUŞLAR DAHA DOĞAL OLABİLİYOR”
Plastik cerrahi ile KBB arasındaki fark nedir?
Bir buruna ameliyattan sonra baktığınızda hangisini KBB Uzmanı yapmış, hangisini estetik cerrah yapmış anlarsınız. Bizde dokunuşlar daha doğal olabiliyor. Tabi ki bunun da birçok istisnası var. Burun genellemeye pek müsait bir konu değil.
“EN YAKIŞAN BURUNA YAKLAŞMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Bir insan ameliyat olmaya karar verme sürecinde neleri göz önünde bulundurmalı?
Diyelim bir kişi yaşam kalitesini, düzenini, insan ilişkilerini etkileyecek tarzda bir estetik kaygı taşıyorsa soluğu bizde alabiliyor. Biz de ameliyat yapmadan önce belli kriterleri göz önünde bulunduruyor ve hastanın geçmişi, yaşantısıyla ilgili sorular soruyoruz. Örneklerimizi de incelediğiniz zaman görmenizin mümkün olduğu gibi doğal burunlar yapmaksa bir diğer hedefimiz. Kişinin çehresini birden ve tamamen değiştirmektense yüzüne en yakışan buruna yaklaşmaya çalışıyoruz. Tabi ki burada hastanın ne istediği de çok önemli. Daha hokka gibi ya da daha kalkık bir burunda ısrarcı olabilir. Hep birlikte oturup konuşarak uzlaşma yoluna gidiyoruz. En başarılı sonuç ise hastayı bilmeyen birinin ameliyat olduğunu anlayamaması diyebiliriz.
“ÖZGÜVEN TAZELENİYOR”
Estetik ameliyattan sonra kişide ruhsal olarak değişim olur mu?
Sima değişiyor, özgüven tazeleniyor. Kendine daha fazla bakıp, daha fazla aynalarla barışık olabiliyor. Önemli olan iç huzur ve mutluluk. Yoksa gerekmedikçe kimseye durduk yere ameliyat yapma taraftarı değiliz.
“AMELİYAT SONRASI GÖZLÜK TAKILMAMALI,  GÜNEŞE DİKKAT EDİLMELİ”
Ameliyat sonrası tedavi süreci nasıl işliyor?
Rinoplastide iyileşme sürecinde tampon bir hafta kalıyor. Tampon aldıktan sonra bantlama yapıyoruz. İki gün de o bantlama kısmı sürüyor. İlk bir hafta hastanın morluğu oluyor ancak öyle çok aşırı değil. Ve bu kişiden kişiye değişiyor. Bazısı çok morarıyor. Bazısını kemiği çok geniştir. Kırarken çok zorlanılıyor. Kemik zor kırıldıysa da fazla morarma olur. Ancak genelde hastalarda böyle sorunlarla karşılaşmadan rahat ameliyatlar geçiriyoruz. Kısa bir sürede toparlayarak gündelik hayata geri dönüyorlar. Hasta bir hafta sonra tamponunu aldırmaya geldiğinde hiç morluk kalmamış oluyor. Hafif bir sararma kalmış oluyor. Estetiği de içeren uygulamalarda ise bir 20 günlük istirahat öneriyoruz. Ve bir 10 gün civarı kan sulandırıcı kullanılmaması gerekir. Keza gözlük takılmamasını,  kişinin güneşten kendini korunmasını ve buruna darbe almamaya çalışmasını da tavsiye ediyoruz. Hasta bunlara dikkat etmeli ve gerisini iyileşme sürecine bırakmalıdır. 
“BIRAKIN GÜZEL OLURSA HASTA SEVİNSİN”
Burun ameliyatında hastaların beklentileri fazla olabiliyor mu?
Şunun her zaman altını çiziyorum. Hastaya kesinlikle burnun dört dörtlük olacak diyemezsin. Elimizden geleni yaparız ama ufak tefek kusurlar kalabilir. Hastaya çok büyük beklentiler ve hayaller sunmak doğru değil. Bırakın güzel olursa hasta sevinsin.
“ÜCRETLER 6 BİN CİVARI”
Ücretler konusunda bilgi alabilir miyiz?
Bizim bu ameliyatlarda belirlediğimiz ücretler 6 bin civarı. Biz de ortalama bir fiyat belirledik. Ortalama üç saat süren ve incelik isteyen bir ameliyat olduğu için insanlar bu konuda maddiyattan çok işin manevi kısmıyla ilgileniyorlar. O hasta artık sizin sorumluluğunuzda gibi hissediyor, ömür boyu onu takip sürecine almayı hedefliyorsunuz. Bu ciddi bir emek.
“ATLAS TIP MERKEZİ’NİN DÜRÜSTLÜĞÜNE GÜVENİYORUM”
Atlas Tıp Merkezi’ni çalışma hayatınızın devamı için seçme nedenleriniz nelerdir?
Burasının patronlarının dürüstlüğüne çok güveniyorum. Bu merkezin dürüstlüğüne güveniyorum. Ben gerekmiyorsa ameliyat yapmam ve empati odaklı çalışırım dedim. Onlar da biz zaten bunu yapmak istiyoruz. Etik olarak ne gerekiyorsa onu yapmalısın dediler. Bu beni çok etkiledi.
Özel Haber: Seda Atan
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.