870 BAŞVURU, 403 KAYIT SİLDİRME

Dövizdeki ani yükselme Türkiye’de kelebek etkisi yaparak bir zam dalgasını da beraberinde getirdi.  Özelikle 2019 yılı itibari ile krizin sonuçlarının daha net hissedileceğini ifade eden yetkililerin bekleyişi sürüyor.

467
870 BAŞVURU, 403 KAYIT SİLDİRME

 
Girişimci azalıyor, esnaf direniyor
Yeni işyeri açarak oda kaydı yaptıran işletme sayısı 1 Haziran 2018 tarihinden bugüne kadar, pazar esnafı dâhil 870 olarak açıklandı.  Altışar aylık veriler incelendiğinde girişimci sayısının azaldığı görülüyor, fakat kapanış veren işletme sayısında da bariz bir azalma var. Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan bu sayısal veriler ile durum tespiti yapmak için erken olduğunu ifade etti.
İl genelinde 20.357 üyesi olan Esnaf ve Sanatkârlar Odasına, 1 Haziran 2018 tarihinden bugüne kadar, pazar esnaf dâhil 870 yeni esnaf kaydı yapıldı.  Yine aynı tarihler arasında 403 esnaf da odadan kaydını sildirdi. 95 esnaf ise bu süre zarfında iş değişikliğine gitti. 2017 yılı ilk altı aylık verilerine göre,  1487 yeni üye Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kayıt yaptırırken, 493 üye de odadan kaydını sildirdi.
2016 yılının ilk altı aylık döneminde kayıt yaptıranların sayısı 1565 iken, kaydını sildirenlerin sayısı 544 olmuştu.
“4 AYLIK BİR SÜRE İÇİN AÇILIŞ SAYISI OLDUKÇA UMUT VERİCİDİR”
Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan bu sayısal veriler ile durum tespiti yapmak için erken olduğunu, Ocak ayından sonra her şeyin daha da netleşeceğini dile getirdi.  Başkan Özcan, “İl genelinde dört ay içerisinde 870 işletme iş yeri açılışı için odamıza başvurdu.  Buna bağlı olarak yüzde kırk oranında 403 işletmede kayıt sildirdi. Bu değerlere bakıldığı zaman çok az diyecek olursak, iş yeri açılışlarının daha fazla olduğunu görürüz. Bu değerlendirmeleri yapmak adına biraz yılsonunu beklemekte fayda var. İşyerlerini bu ekonomik sıkıntı ne kadar etkiledi diye sormak için sürece ihtiyacımız var. 2 aydır sıkıntı var, ama bunu zamana yaymak lazım.  Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonunun açıklamasına göre ülke genelindeki iş yeri kapanışları geçen yıla oranla daha fazla.   4 aylık bir süre için açılış sayısı oldukça umut vericidir. Kamuda alım yok, özel sektörün sıkıntıları var. İnsanlar ellerindeki sermayeler ile yola devam etmeye çalışıyorlar. Ekim ayı içerisinde, ülkemizi idare eden siyasilerin alacakları önlemler hayata geçerse bizi çok daha iyi günler bekleyecek” dedi.
TAKİP ALTINA ALINACAK
 Teşkilat tarafından bir inceleme komisyonuna seçildiklerini ifade eden Başkan Özcan, “Merkezi İş Yeri Denetleme ve Danışmanlık Biriminde görevlendirildik.  Bu göreve gelmemiz teşkilat adına çok önemlidir. Çanakkale Esnaf Odaları Birliği olarak, Türkiye bazında bu birime seçilen 11 ilin arasındayız.  Bu konuyu değerlendirmek adına her ay sıkıntıların çözümü adına aylık gelişmeleri takip edeceğiz,  il bazındaki gelişmeleri istişare edeceğiz. Ülke genelindeki verileri ve bu verilerin Çanakkale’ye nasıl yansıdığını değerlendireceğiz” dedi.
“SIFIR ARAÇ ALAN YOK”
Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir de yaptığı değerlendirmede, “Eylül ayı içerisinde sıfır araç alımı 10’u bulmadı.  Sıfır araç alımında, artan fiyatlardan dolayı ciddi bir gerileme var. Geçen sene bu sayı bir ayda 50-60 araca çıkıyordu. Vatandaş önünü göremiyor, önünü gören de parasını harcamak yerine bankaya yatırmayı tercih ediyor, biliyorsunuz ki faiz oranları çok yüksek” dedi.
“AVM’LERDEN VAZGEÇMİYORUZ”
17 Burda Alışveriş Merkezi’ne bu ay hafta içlerinde 13 bin ile 15 bin arasında ziyaretçi gelirken, geçtiğimiz hafta sonu bu sayı 25 bine kadar çıktı.  Aynı ayın geçtiğimiz seneki verilerinde de durum değişmedi. 17 Burda AVM’ye Ekim ayının ilk haftasında 22.300, pazar günü ise 25.600 ziyaretçi gelmişti.

“SANAYİ’DE İŞ YOK”
Madeni İşler Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanı Fahrettin Dündar, Dolardaki artış, maliyetleri de artırdı. Bu da sanayi esnafımızın işlerine tabi ki yansıdır.  Dolar arttı tamam kabul ama yüzde yüz zam gelen malzemeler de var. Ortalık fırsatçılara kaldı. Esnaf tedirgin bir şekilde önünü görmeyi bekliyor.  Parası olan yatırım yapmıyor, herkes parasını faize yatırıyor. İş yok. Bizim odamızda 660 üye var, sene başında 560 üye idik.  İlk on ayda 100 yeni esnafımız da aramıza katıldı. Sanayi üretimin ilk başladığı yerdir.  Sabırla sürecin bitmesini bekleyeceğiz” dedi.
Özel Haber: Dilek Akşen
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.