Meclisin gündemi 2,5 Milyonluk borç oldu

Çanakkale Belediye Meclisi’nin Ekim ayı oturumu dün gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan gündem değerlendirmelerini bitirdikten sonra AK Parti Grup Başkanvekili Tülay Ömercioğlu, Özel Halk Otobüsleri kooperatifinin akaryakıt firmasına olan 2 buçuk milyonluk borcu gündeme taşıdı.

2911
Meclisin gündemi 2,5 Milyonluk borç oldu

“Bu borç 2 milyonu bularken Çanakkale Belediyesi bu konuda denetleme yapmadı mı?” diye soran Ömercioğlu’na yanıt veren Başkan Gökhan, “Biz sadece çalışması ile ilgili denetliyoruz. Güzergâhları, araçları kontrol ediyoruz bu kadar” dedi.
Çanakkale Belediye Meclisi’nin Ekim ayı oturumu, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın, geçen ay içerisinde olan gelişmeler ile ilgili kısa değerlendirmeleri ile başladı.
“HALKIMIZIN BAŞI SAĞOLSUN”
Başkan Gökhan Meclis Toplantısındaki sözlerine Batman’da şehit düşen askerleri anarak başladı. Başkan Gökhan, “ Bugün acı bir gün. Maalesef Batman’da yedi şehidimiz var. Yola tuzaklanan bomba patlaması sonucunda, komşu ilimizi Balıkesir’den de şehidimiz var. Vatan görevi sırasında hakkın rahmetine kavuşan askerlerimize rahmet, tüm Türk halkına da baş sağlığı dileklerimizi iletiyorum” dedi.
“ÇANAKKALE’NİN ÇOCUKLARI MUSTAFA KEMAL’İN ÇOCUKLARI”
Yeni eğitim öğretim yılı için de başarılar dileyen Başkan Gökhan, “Geçtiğimiz ay 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı başladı. Tüm öğretmen, öğrenci, veli, idareci ve eğitimle ilgili tüm çalışanlara başarı dileklerimizi iletiyorum.   Bizim bu bağlamda okul servisleri ile ilgili Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüzün denetimleri de devam ediyor. Umarım sağlıklı bir ulaşım ile çocuklar okullarına gidip gelirler. Ayrıca Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çocuklara önerdiği Cahit Zarifoğlu’nun “Bir değirmendir bu dünya”  kitabını değerlendiren Başkan Gökhan; “Bir başka rezalet Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çocuklara önerdiği Cahit Zarifoğlu’nun “Bir değirmendir bu dünya”  kitabı rezaletiydi. Ne kadar meczup varsa Çanakkale’de türemeye başladı. Çanakkale’nin çocukları Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarıdır. Onun peşinden giderler” dedi.
“VATANDAŞ EKONOMİK ANLAMDA RUHSAL ÇÖKÜNTÜDE
 Ekonomik anlamda vatandaşların ruhsal bir çöküntüye uğradığını da dile getiren Başkan, “Sağlık sektöründe kötü bir olay da yaşandı. Psikiyatri Dr. Fikret Hacıosman eski bir hastası tarafından katledildi. Bu noktada doktorlara yapılan saldırılar artarak devam ediyor. Artık öldürme safhasına geldi. Bu kişi gerçi psikiyatri tedavisi alıyor, yapmış olması beklenir ama ben neden bu konuyu açtım. Katilin bir cümlesi var. Diyor ki, ‘Doktoruma gittiğimde zenginlerin yaşamından etkilendiğimi, onların eğlenceli hallerini gördükçe kin beslediğimi dile getirip yardım istedim.’  Yani bu ülkemizde ekonomik adaletsizliklerin yarattığı ruhsal çöküntünün ifadesi. İntiharlar da bu şekilde.   Hepsi çaresizlik.  Bu tabii katletmenin gerekçesi olamaz ama bu cümle beni çok etkiledi. Toplumda demek ki bu algı var” diye konuştu.
 “HAYVANLARI UNUTMADI”
Hayvanları Koruma Gününü de unutmayan Başkan Gökhan, “Bugün hayvanları koruma günü. Hayvanlara da çok eziyetler var. Hayvana taciz, doğaya taciz giderek artıyor. Gariban hayvandan ne istiyorsun? Sevmiyorsan sevme ama garip durum. İnsanlık ayarı diye bir ayar var, buna geri dönmemiz lazım. Bunlar toplumda olabilirmiş gibi algılanıyor” dedi.
“HAL BİNASI BİTTİ”
Kent içerisindeki inşaat çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Gökhan, “Yeni Hal Binamız tamamlandı. Esnaflar da yavaş yavaş taşınmaya başladı.  Orada süreç içerisinde ortaya çıkan eksiklerini de tamamlayacağız.  İnşallah en kısa zamanda halimiz dört dörtlük faaliyete geçecek. İnşaatlar ile ilgili de bilgi vereyim.  Yeşil Yerel Yönetim Binamız ve Kültür Merkezimiz var. Bunla ilgili spekülatif laflar var. Biliyorsunuz onun kaba inşaatı tamamlandı.  Şu anda makine tesisat çalışmaları devam ediyor. Dış cephe malzeme seçimi yapıldı. Meydan zemini ile ilgili seçimler yapıldı. Bu bakımdan orada da bunlar hızlı bir şekilde yerine gelecek. Tabii orada kaba inşaat gibi olmuyor. Malzeme seçimi önemli. Müteahhit ve mimarların yazışmaları, seçimleri var. Arkadaşlarımız da sürece dâhil oluyor. Yakın zamanda görsel olarak göreceğiz” şeklinde konuştu.
“FİRUZE LAÇİNER’İN YARDAKÇISIYDI”
Başkan Gökhan, ayrıca toplantıda ÇOMÜ’de geçtiğimiz günlerde yapılan bir görevlendirme konusunda da açıklama yaparak; “Firuze hanım, feride hanım mı ne ÇOMÜ TV’de radyo sorumlusu olmuş. Abdullah Akın’ın olduğu, hani şu kerhaneciler diyenin olduğu üniversitede. Bu adam Firuze lakaplı kişi FETÖ’den yargılandı. Tutuklanan Rektör Sedat Laçiner’in yardakçısıydı. Çanakkale bunları bilmeli. O kadar da ucuz değil” açıklamasında bulundu.
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın meclis dışı konuşmaları ile başlayan toplantı, daha sonra grup başkanvekilinin konuşmaları ile devam etti. Toplantıda ilk olarak söz alan Çanakkale Belediye Meclisi AK Parti Grubu Başkanvekili Tülay Ömercioğlu, bazı gündem maddeleri hakkında açıklamalarda bulundu.
“FETÖCÜ DERKEN HASSAS OLUN”
Konuşmasında Başkan Gökhan’ın ÇOMÜ iddialarına cevap veren Ömercioğlu; “Abdullah Akın benim için de bir ucubedir. Ancak bazı konularda biz bir resmi kurumuz. Herhangi bir sabıkası olmayan bir kişiyi, hukukçu olarak böyle konularda bir insanı, Abdullah akını demiyorum yanlış anlaşılmasın yargılamamak gerekli diye düşünüyorum. Ancak FETÖ damgası alması bir insanın ailesine kadar etkileyebilir. Bir insan şüpheli sayılır. Şüpheli hakkında kamuoyunda bir açıklama yapılamaz. FETÖ lafı geçti. Bu sözcükler insanlaRı yaralar. Bu konuda daha hassas davranılmalı” dedi.
“ÇANAKKALE GERGİN ORTAMA ALIŞIK DEĞİL”
Başkan Gökhan, Ömercioğlu’na, “Onlar da biraz dikkatli olursa iyi olur. Ben FETÖ ile Laçiner’i ilişkilendirdim. Mahkeme karar verdi. Yalan mı? Sedat Laçiner ceza aldı. Çok geriyorlar. Çanakkale buna alışık değil. Yalan söylüyorlar. İftira atıyor. Ortamı geriyorlar. Ama yalan yazıyor yapmasınlar o zaman. Tamam, hukuktan yanayım. Hükme bağlanmamış bir konuyu açıklamam. Artık o kadar aşağılık seviyede yalan söyleniyor ki. Ben yargılandım. Palabıyık vardı o dönem. Onları unutmayalım lütfen. Yakalananlar yargılandı. Bazıları içinden sıyrılabildi. Türkiye’de bir kısım FETÖ’cülükle yargılandı. Bazı kısmın para karşılığı bu durumlardan yırttığı söyleniyor. Geçmişte FETÖ ile yandaşlık yapanların hiç olmazsa susması lazım. Sen bana iftira atarsan kendimi savunurum. Kamuoyunu yanıltma hakkı sende olamaz” diyerek cevap verdi.
KOOPERATİFLERİN DENETİMİ BELEDİYEDE DEĞİL Mİ?
Toplantıda son olarak Özel Halk Otobüsleri kooperatifi hakkında konuşan Ömercioğlu, akaryakıt firmasına olan 2 buçuk milyonluk borcu gündeme taşıdı. Bu borcu kimin denetlediğini soran Ömercioğlu; “Gördüğümüz kadarıyla kooperatifin akaryakıt aldığı firmaya 2 buçuk milyona yakın borcu olduğuna yönelik haberler ortaya çıktı. Borçla ilgili olarak firmaya 100 bin lira ödendiği ortaya çıktı. Bu oldukça ciddi bir sorun. Her ay 100 bin lira kimin cebinden çıkıyor. Kooperatiften ve bu işten geçimini sağlayanlar için durum tabi zordur. Ama bunu ödeyen asıl vatandaştır. Dişlidir bu, dişlilerin çarkıdır. Bu kooperatif kime bağlı çalışıyor. Bu borç 2 milyonu bularken Çanakkale Belediyesi bu konuda denetleme yapmadı mı? Malum bu kooperatif Çanakkale Belediyesi denetiminde burada çok ciddi bir yönetim krizinin olduğu ortadadır” dedi.
“ORTAYA İLAVE SERMAYE KOYMALARI LAZIM”
Ömercioğlu’nun iddialarına cevap veren Başkan Gökhan: “Kooperatifin geçen ayki toplu ulaşıma zam talebi, bu yüksek zamlardan dolayı değildir. Akaryakıt ve lastikle ilgilidir. Ama bu akaryakıt borcu bu zammın gerekçesi olamaz. 100 bin ödüyoruz bize zam yapın diyemezler. Belediye ile olayları birbirine karıştırmayın. Biz sadece çalışması ile ilgili denetliyoruz. Güzergahları, araçları kontrol ediyoruz bu kadar. Endişenize katılıyorum. Ama düzelteyim. Bu bizim maliyet unsuru olarak algılamıyoruz. Burada ne oldu. Zamla beraber borcu ödeyebiliyor olmaları lazım. İşin aslında sorarsanız kooperatif üyeleri kaç tane 102 üye var. 96 araç var toplam 100 tane arkadaş var diyelim. Ortaya bir ilave sermaye koymaları lazım. Ticarette böyle. Şimdi faizlerde yükseldi. Faizlerden borç almak yüzde 35’den az. Bu konuları göze almaları lazım” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Cumhuriyet Halk Partisi Meclis üyesi Ramazan Etik’in istifa dilekçesini meclise vermesinin ardından Mehmet Güngör boşalan üyeliğe geçti.  Ayrıca, Başkan Gökhan, Eren Kemerli’nin doğum gününü kutlamayı da ihmal etmedi.
Toplantının sonunda meclis maddeleri tek tek görüşüldü.
Dilek Akşen
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.