“Ekonomik krizde çare yerli malı almak”

Mal satışlarında üreticiyi, tüketiciyi ve yerli malı korumak maksadıyla ürünün ülke içinde üretildiğini göstermek adına vatandaşların dikkatini çekecek nitelikte ‘yerli üretim’ logosu hazırlanması ithal ürünler karşısında yerli üretimin değer kazanması adına önemli bir basamak oldu.

11596
“Ekonomik krizde çare yerli malı almak”

 
 

Mal satışlarında üreticiyi, tüketiciyi ve yerli malı korumak maksadıyla ürünün ülke içinde üretildiğini göstermek adına vatandaşların dikkatini çekecek nitelikte ‘yerli üretim’ logosu hazırlanması ithal ürünler karşısında yerli üretimin değer kazanması adına önemli bir basamak oldu.
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Çanakkaleli vatandaşlar, “Şu ekonomik krizde hem yerli üretimi desteklemek, hem doların üzerimizde kurduğu hakimiyeti azaltmak için yapabileceğimiz en doğru şey yerli malı almak. Bizim ürettiğimiz mallar zaten ithal mallarla yarışabilecek seviyededir. İnsanlar artık bir kriz içinde debelenmekten bıktı. Halk bu konuda isyan ediyor. Bir an önce toparlanmamız için bu tip uygulamalara ihtiyaç var. Üretimin artmasıyla birlikte milli işgücümüz de hak ettiği kazancı sağlayabilir. Milletimiz ürettikçe biz de parlayacağız” şeklinde konuştular.
“YERLİ MALI HER ŞEKİLDE GÖZDE OLMALI”
İBRAHİM GÜMÜŞ:
Yerli ürünleri gösterecek bu uygulamayı bir vatandaş olarak can-i gönülden destekliyorum. Biz vatandaşlar olarak bir ürüne yerli dendiğinde hemen kabul edip alıyoruz. Ancak kim bilir ürün üzerinde, paketlenirken vs. nasıl uygulamalar yapılıyor. Biz bundan habersiziz. Şu ekonomik krizde hem yerli üretimi desteklemek, hem doların üzerimizde kurduğu hakimiyeti azaltmak için yapabileceğimiz en doğru şey yerli malı almak. En azından Türk Lirasının değerini bulmasını bu şekilde sağlayabiliriz. Biz ülke olarak daha önce de ekonomik krizler atlattık. Ancak bu seferki bizi gerçekten yıpratacak bir sürece benziyor. Bizler de vatandaşlar olarak duyarlı olmalı, kendi üzerimize düşen görevi yapmalıyız.  Bu nedenle ben bu uygulama için geç bile kalındığını düşünüyorum. Kesinlikle yerli malı her şekilde gözde olmalı ve desteklenmelidir. Bizim ürettiğimiz mallar zaten ithal mallarla yarışabilecek seviyededir. Niçin böyle bir özentilik var anlamıyorum. Özentilikten ziyade insanların kendi vatanında üretilen mala güvenmemelerinden kaynaklanan bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Yerli malı aynı zamanda paranın ülkenin içinde kalmasını sağlıyor. Bu da iç ekonomiyi canlandırıyor. Şöyle düşünmek lazım biz küçükken bile Yerli Malı Haftaları vardı. Onlarla birlikte çocuklarımıza bu kültür öğretilirdi. Aşılanırdı. Şu an var mı bilmiyorum. Ama bir ülkeyi korumak adına bunun olması altın değerindedir.
“MİLLETİMİZ ÜRETTİKÇE BİZ DE PARLAYACAĞIZ”
YAŞAR ARSLAN:
Yerli malı için ürün etiketi konulması kesinlikle çok doğru bir hareket. Biz de böyle olmasını istiyoruz. Bizi halkı koruyan çok iyi bir uygulama olduğunu düşünüyorum. İnsanlar artık bir kriz içinde debelenmekten bıktı. Halk bu konuda isyan ediyor. Bir an önce toparlanmamız için bu tip uygulamalara ihtiyaç var. Yerli malımız sonuçta yurdumuza aittir. Milletimiz ürettikçe biz de parlayacağız. Unutmayalım ki ışıldayan demir parlar. Biz de paranın kendi içimizde dönmesini sağlamalıyız. Bu bizi de ülkemizi de son derece destekler.
“BELKİ ÜLKEMİZ ESKİ GÜNLERİNE DÖNER”
İSMAİL TEMEL:
Tüketiciyi koruma açısından yerli üretim logosu son derece önemlidir.  Bu dışardan gelen ithal edilen mallardan ziyade yerli mallara olan ilgiyi arttırır. Bu çok önemli bir girişimdir. Yerli üretim sayesinde üretimin artmasıyla birlikte Milli işgücümüz de hak ettiği kazancı sağlayabilir. Belki ülkemiz eski günlerine, yeniden kendi kendine yettiği bir döneme geri döner. Ülke için hayırlı olacaktır. Ekonomiye olumlu bir katkı sağlayacağına inanıyorum. 2009’da krizden çıkan devletimizin bu krizden de çıkacağına inanıyorum. Ancak biz de üzerimize düşeni en iyi şekilde gerçekleştirmeliyiz. Bunun sonucunda ülkemizin de kalkınacağına inancım tam.
Özel Haber: Seda Atan
 


Etiketler; #yerli malı
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.