“Devlet okulları AKP’nin çiftliği değil”

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, 'Milli Eğitim Bakanlığı’nın Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarda okumayı sevdirmek ve okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla okutulmasını zorunlu tuttuğu Cahit Zarifoğlu’nun  “Bir Değirmendir Bu Dünya” adlı kitabı ile ilgili CHP İl Binası Toplant

2961
“Devlet okulları AKP’nin çiftliği değil”

 
 
CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, "Milli Eğitim Bakanlığı’nın Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarda okumayı sevdirmek ve okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla okutulmasını zorunlu tuttuğu Cahit Zarifoğlu’nun  “Bir Değirmendir Bu Dünya” adlı kitabı ile ilgili CHP İl Binası Toplantı Salonunda bir basın toplantısı düzenledi.

Güneşhan, Cahit Zarifoğlu’na ait “Bir Değirmendir Bu Dünya” adlı kitabın okullarda okutulma zorunluluğuna tepki göstererek, “Kitabın yazarı Cumhuriyet felsefesine, Laikliğe ve Atatürkçülüğe karşıtlığıyla bilinen ve AKP ideolojisine dayanak olan dinci ve kinci nesil yetiştirme anlayışına en bariz örneklerden biridir. Kitabın muhtelif bölümlerinde geçen ifadeler akla, mantığa ve vicdana sığmayacak kadar Cumhuriyet değerlerini, çağdaş uygarlık anlayışını aşağılayan çirkin ifadelerle doludur. Ayrıca Anayasaya da aykırı olan bu ifadelerin Kamu hizmeti veren bir eğitim kurumunda okutulması da faşist bir dayatmadır” şeklinde konuştu.
 
“FAŞİST BİR DAYATMADIR”
CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Ak Parti’nin sürekli dini referanslarla ortaya çıktığını ve kitabın birtakım bölümlerinde geçen ifadelerin Cumhuriyet değerlerini aşağılayan ifadeler içerdiğini iddia ederek, “AKP’nin Eğitim sistemini dini kurallar ve referanslara göre biçimlendirme süreci, eğitimde 4+4+4 dayatması sonrasında belirgin bir şekilde artmış diyerek, “Yeni müfredat adı altında içinde bilimin, ulusal değerlerin tasfiye edildiği, muhafazakar müfredat programlarıyla ve seçmeli derslerde dinsel içerikli derslerin artırılması yanı sıra AKP’nin kendi ideolojisine dayanak yaptığı gerici şeriatçı yazarların kitaplarını  okullarda okutma zorunluğu getirmesi, Milli Eğitimin Merkezi  ve Mahalli Hizmet içi eğitim faaliyetlerinin bir çoğunu bazı  dini vakıflarla yaptığı sözleşmelerle sosyal etkinlikleri ve eğitimi dini cemaatlere teslim ettiği görülmektedir. Ekonomik ve siyasi istikrarsızlık hızla artmakta TL’nin dolar kurunda yapılan manipülasyonla ucuz iş gücü yaratma politikaları, iş güvencesizliği  ve yoksullaşma günden güne artarken halkımız borç harç içinde vahşi kapitalizmin cenderesinde kıvranırken  AKP iktidarı  bütün bu derinden gelen çatlağı kapatmak  ve manipüle etmek için muhafazakar dinsel jargonları kullanarak  her seferinde olduğu gibi yeni  senaryolarla halkı avutmaya, ideolojik kabuk örmeye devam ediyor. Bu nedenle sürekli dini referanslarla sahneye çıkıyor ve bazen başörtüsünü bazen imam hatipleri bazen de din derslerini siyasi istismar ve sömürü aracı haline getiriyor. Bunun en son örneğini Cahit Zarifoğlu adlı kişinin “Bir Değirmendir Bu Dünya” adlı kitabını okutulması zorunlu kitaplar arasına koyarak sahneye koymuştur. Kitabın yazarı Cumhuriyet felsefesine, Laikliğe ve Atatürkçülüğe karşıtlığıyla bilinen ve AKP ideolojisine dayanak olan dinci ve kinci nesil yetiştirme anlayışına en bariz örneklerden biridir. Kitabın muhtelif bölümlerinde geçen ifadeler akla, mantığa ve vicdana sığmayacak kadar Cumhuriyet değerlerini, çağdaş uygarlık anlayışını aşağılayan çirkin ifadelerle doludur. Ayrıca Anayasaya da aykırı olan bu ifadelerin Kamu hizmeti veren bir eğitim kurumunda  okutulması da faşist bir dayatmadır. Okullar devletin küçük bir yansımasıdır. Orada farklı mesleklerden siyasi anlayış  ve inançlardan oluşan halkın her kesiminden çocukların din, dil ,ırk, mezhep ayrımı gözetmeksizin eşitlenmesi, kaynaşması ,sosyalleşmesi, çağın gereklerine uygun bilimsel, teknik, sanat , kültür ve sportif faaliyetlerle eğitilmesi  beklenirken  MEB’in  kendi dışındaki siyasi fikirlere açıkça hakaret eden, aşağılayan ifadelerin yer aldığı böyle bir kitabı okutması  en hafif tabirle bölücülüktür” şeklinde konuştu.
“DİNİN ÖZÜNÜ BOŞALTARAK DİNİ SÖMÜRÜLERİNE ALET EDİYORLAR”
Güneşhan, kitapta yer alan bazı bölümlerden de örnekler vererek, sayfa 24’te , “Komünizme ve kapitalizme inanan insanların meydana getirdiği topluluk ancak bir sürüdür. Ama Müslümanlardan meydana gelen topluluğun adı cemaattir, ümmettir”, sayfa 36’da ise  “İslam düşmanları, cemiyeti bugünkü şahsiyetsiz, içkici, faiz sever, laik ve başıbozuk hale getirmek için nasıl uzun yıllar gayret sarf etmişlerse, onları susturmak, insanları bu hainlerin elinden kurtarmak için de aynı derecede, belki de daha fazla gayret göstermek gerekli” gibi ifadeler kullanılmıştır. Eğitim sistemindeki özelleşme ve dinselleşme hedefi ülke ekonomisinin yağmalanması ve siyasi krizlere paralel bir durum arz etmektedir.  Krizler arttıkça dinci –şeriatçı- muhafazakar ideolojik söylemlerin dozunda artış görülmektedir. Bu ucuz yöntemlerle halkın dini duygularını sömürerek saray ve yandaşlarının yaşadığı sefahati  gözden kaçırmayı ve ayakta kalmayı hedefleyen AKP iktidarı  en temel değerlerimizi hunharca yok etmeyi, bizleri  alt kimlikler, din, mezhep, cinsiyet üzerinden bölmeyi, ayrıştırmayı  maharet olarak görmektedir.  Gerçekte dinin de özünü boşaltarak vahşi kapitalist sömürülerine alet etmekten sakınmıyorlar. Kullandıkları dil de Müslümanlar arasında nifak yaratan bir dildir. Gerçek anlamda dine de zarar verdiklerini bildikleri halde kısa vadeli çıkarlarını kaybetmemek için insanları ayrıştırmaktan sakınmayacak kadar aciz ve korku içindeler.  Halka yalan söylemeyi alışkanlık haline getiren AKP iktidarı ve yandaşları sistemli şekilde propaganda yapmakta, kendilerine mağduriyet görüntüsü vererek esasen tüm sorunları CHP ye ve dolayısıyla Atatürk Cumhuriyetine mal ederek sinsice sorunların içinden sıyrılmaya çalışmaktalar.  Sanki 60 yıldır kendileri ve selefi oldukları partiler iktidarda değilmiş gibi tüm sorunlarını neredeyse 60 yıldır muhalefet olan CHP’yi suçlayarak aslında CHP üzerinden Atatürk ile hesaplaşmanın sinsi gayretlerini sergilemektedirler. Bu hesaplaşmalarını,  yaratmak istedikleri “kindar nesile” empoze etmeye ise okullardan başlamışlardır. Bu gün Atatürk düşmanlığını sinsice yaymaya çalışan tarikatlar cemaatler ve dini vakıflar eğitimde etkin roller üstlenmişlerdir” dedi.
“HALKIMIZI AVUTMAK İÇİN KULLANIŞLI BİR SENARYODUR”
AKP iktidarının eğitimin en temel sorunlarına çözüm üretmek yerine, yıllardır siyasal olarak istismar ettiği imam hatiplerin sayısını arttırma, din derslerini artırma, kendi yandaşlarını idari görevlere getirme, kendi ideolojisine hizmet eden yazarları okutma derdine düşmesi yaşanan ekonomik krizlere karşı bir tiyatrodan başka bir şey değildir diyen Güneşhan, “Bir sürü çözüm bekleyen temel sorunlar varken bunlarla uğraşmaları ise, halkımızı avutmak için kullanışlı bir senaryodur. Herhangi bir siyasi partinin bir eğitim kurumunda alenen aşağılanması, dışlanması, ağza alınmayacak şekilde tu-kaka edilmesi kabullenilemez. Devlet okulları  AKP’nin çiftliği değil  içinde Cumhuriyet Halk Partisi  ve diğer siyasi görüşlere mensup halkın da ödediği vergilerle ayakta duran kurumlardır. Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere ayrımcı, ötekileştirici, hakaret içeren ve dogmatik kitapların okutulmasını ve kullanılmasını öneren kişi ve ya kişiler hakkında gerekli yasal işlemleri bir an evvel başlatmalıdır. Çağdaş ve modern eğitimle bağdaşmayan ve yürürlükte olan kararlar kaldırılmalıdır.  Ayrıca Sayın Valimizden, Anayasaya aykırı olan ve öğrencilerimize kin ve nefreti aşılayacak bu kitabı okullarda okutmak isteyen ve Çanakkale’ ye yakışmayan İl Milli Eğitim Müdürü hakkında yasal işlem başlatmasını ve kamuoyunun vicdani boyutunu da düşünerek görevden almasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Basın toplantısının ardından CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ve beraberindeki partililer İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan ve diğer yetkililer hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na Suç Duyurusunda bulundular.

Seda Atan
 


Etiketler; #devlet #okul
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.