Yerli üretim logosu devri!

Tüketiciyi ve yerli malı korumak amacıyla mal satışlarında, ürünün ülke içinde üretildiğini göstermek üzere vatandaşların dikkatini çekecek nitelikte ‘yerli üretim’ logosu hazırlanması için harekete geçildi.

1211
Yerli üretim logosu devri!

 
“Krizi atlatmanın yolu yerli üretimdir”

Ticaret İl Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, etiket, tarife ve fiyat listelerinde ‘yerli üretim’ logolarının bulunmasına dair yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, üretimi Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde ‘yerli üretim’ logosunun kullanılması zorunlu olacak.
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, krizi atlatmanın yolu önce yerli üretim, ardından da üretim ile tüketim arasındaki makasın daralmasıdır. Başka ülkede üretilen ürünlerin üzerine yerli malıdır diye yazılmasını doğru bulmuyoruz. Tohumuyla, toprağıyla ülkemizde üretilen ürünlerin buna uygulanmasını istiyoruz. Ülkemizdeki ithal ürünlerden hem tüketicilerin hem üreticilerin bu süreçte uzak durmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.  Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya ise, “Birçok kişi yerli ürün kullanmak istediği halde yerli ürünün hangisi olup olmadığını bilmediği için kullanamıyor. Yerli ürün alamayan bir sürü tüketici vardı. Böylelikle bu tüketiciler çok rahat bu ürünlere ulaşmış olacak” dedi.
“ÜRETİM İLE TÜKETİM ARASINDAKİ MAKAS DARALMALI”
 
ALİ RIZA BERKİT:
Yerli malların kullanılmasıyla ilgili hükümetin aldığı bu kararı olumlu karşılıyoruz, karara saygı duyuyoruz. Ancak tüketicileri kandıran başka bir konu var. Ülkemizde bazı ürünlerin sadece paketlemesi yapılıyor. Başka ülkede üretilen ürünlerin üzerine yerli malıdır diye yazılmasını doğru bulmuyoruz. Gerçekten tohumuyla, toprağıyla ülkemizde üretilen ürünlerin buna uygulanmasını istiyoruz. Bu anlamda da hükümetten bu konuda gerekli çalışmaların ve denetlemelerin yapılarak değişiklikler istiyoruz. Bunu bekliyoruz da. Çünkü dışarıdan ithal edilen çok fazla ürün var. Paketlenme sadece Türkiye’de yapılıyor. Paketlenen ürünlerle ilgili de bunların üzerine yerli malı ibaresi kullanılmasını istemiyoruz. İkincisi bu sistemin ülkemizde, ilimizde yaygınlaşmasını istiyoruz. Ülkemizdeki ithal ürünlerden hem tüketicilerin hem üreticilerin bu süreçte uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. Özelikle bu ekonomik krizde yerli ürünlerin kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bu konuda seçici olmalarını bekliyoruz. İlimizde de yerli alışveriş merkezlerinden alışveriş yapılmasını bu mağazaların da bu kriz döneminde ucuzluk kampanyaları yapmalarını bekliyoruz. Kar marjlarının biraz daha gözden geçirilmesini, eskisi kadar yüksek kar marjıyla çalışmamalarını istiyoruz. Maalesef bu krizden faydalanmak isteyen bazı alışveriş merkezleri de var. Bu ülkede tüketici tüketmezse hiç kimse ayakta duramaz. Bunu şunun için söylüyorum. Diyelim bir alışveriş merkezinde alışveriş yapılmadığını, kirasının ödenmediğini, çalışanın parasının geç ödendiğini düşünün. Ya da senetlerini çeklerini, aldığı malları ödeyemediğini düşünün. Orayı nasıl döndürecek? Bu anlamda da bunu işbirliğinden ayrı düşünecek gibi değiliz. Bizim bu anlamda tüketiciyi de üreticiyi de korumak için başvurduğumuz yöntem yerli üretimdir. Yerli üretim olmadan bir ülkenin kalkınması çok imkansızdır. Tüketicilerin rahat etmesi imkansızdır. Ekonomik ve sosyal yönden rahat edebilmek için yerel kaynakların kullanılarak üretim yapılması şarttır. Ayrıca üreticiden tüketiciye bir sistemin hükümet tarafından kurulmasını bekliyoruz. Sivil toplu örgütleri de desteklenirse biz bile üretim ve tüketim kooperatifleri kurabiliriz. Ancak bunun için yerel yönetimlerden ya da merkezi yönetimden destek gerekir. Çünkü serbest piyasa ekonomisi içinde böyle bir kuruluşu ayakta durması çok zor. Destek gerekir. Çünkü belirli bir rekabet var. Bu krizi atlatmanın yolu önce yerli üretimdir. Ardından da üretim ile tüketim arasındaki makasın daralması gerektiğine inanıyorum.
“BU UYGULAMA VATANDAŞA YOL GÖSTERİCİ OLACAK”
İSMAİL KAYA:
Bu uygulama kesinlikle vatandaşa yol gösterici olacaktır. Burada yerli ürünleri kullanmak isteyen kişiler, tüketiciler o amblemle birlikte ürünün yerli ürün olduğunu düşünerekten alışverişlerini yapacaklar. Bu da çok olumlu bir adımdır. Çünkü birçok kişi yerli ürün kullanmak istediği halde yerli ürünün hangisi olup olmadığını bilmediği için yerli ürün kullanamıyor. Yerli ürün alamayan bir sürü tüketici vardı. Böylelikle bu tüketiciler çok rahat bu ürünlere ulaşmış olacak. Bu da çok olumlu ve yerinde bir uygulama olacaktır. Biz her zaman kendi ülkemizin ürünlerinin yanındayız. Bu ithal ürünlerden çok yerli ürünlere teşvik eden güzel bir girişimdir.
                                                                                                                                
Özel Haber: Seda Atan                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.