“Krizin bedelini halk ödemesin”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile konunun uzmanlarınca hazırlanan “Krizden Çıkışın Yolları” adlı çalışma CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve İl Başkanı İsmet Güneşhan tarafından sunuldu ve sivil toplum kuruluşlarının öneri ve görüşleri alındı.

4060
“Krizin bedelini halk ödemesin”

Milletvekili Erkek, “Ekonomik krizin sorumlusu halkın içerisindeki yüzde 1’lik kesimdir; ama bedelini yüzde 99’a ödetecekler. Biz bu halk bu bedeli ödemesin istiyoruz. Bu sebeple “Neler Yapabiliriz” diye çalışma başlattık. 13 madde ortaya koyduk. Çok acele bir şekilde bu 13 maddenin gereğinin yapılmasını istiyoruz. Bunlar olmazsa olmazdır ve krizden başka türlü çıkmak mümkün değildir” dedi.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve İl Başkanı İsmet Güneşhan Çanakkale Belediyesi Çalışanları Sosyal Tesislerinde bir toplantı düzenleyerek gerçekleşen ekonomik krizden çıkışın yolları  konusunda sivil toplum kuruluşlarının öneri ve görüşlerini aldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Başkanı İsmet Güneşhan,“Türkiye maalesef çok ciddi problemler ile karşı karşıya kalmıştır. Bir yanda yurtdışından bölgemizde kaynaklanan sorunlar devam ederken; ekonomik olarak da gün geçtikçe hissetmeye başladığımız ekonomik kriz geliyor. Ülkemizde ciddi problemler yaşanırken hükümet maalesef sorunlar ve problemler karşısında ciddi bir yaklaşım göstermiyor. Halk çok büyük sıkıntılar çekerken hükümet ciddi önlemler almıyor. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak; Genel Başkanımızın talimatıyla ve alanında yetkin isimlerle bir çalışma başlattık. Yaşanan ekonomik krizden çıkış için 13 yöntem belirledik” dedi.
 
KRİZDEN KURTULMAK İÇİN 13 ÖNERİ
 
CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan yaptığı konuşmada CHP Genel Merkezi tarafından hazırlanmış ekonomik kriz için yapılması önerilen 13 öneriyi okudu.
 
 Güneşhan’ın açıkladığı 13 maddelik Krizden Çıkış Yolları ise şu şekilde;
 
-Devlette Liyakat sisteminin yeninden inşa edilmesi
 
- Demokrasiye geçilmeli, hukukun üstünlüğü ve hukuk güvenliği sağlanmalı
 
- Merkez Bankası’nın bağımsızlığı sağlanmalıdır
 
- Akılcı bir dış kaynak yönetimine geçilmelidir
 
- Dolar esas alınarak yapılan ihalelerin süratle Türk Lirası’na dönüştürülmelidir.
 
- 16 yılda 186 kez değiştirilen Kamu İhale Yasasının uluslararası standartlara uygun olarak değiştirilmesi
 
- Vergiyi toplayan irade, vergiyi nasıl ve nerelerde harcandığının hesabının verilmesi sağlanmalıdır. Sayıştay uluslararası standartlarda denetim yapmalıdır.
 
- Bütçe disiplini sağlanmalıdır.
 
- Dış politika 180 derece değişmelidir.
 
- Geleceğimizi ipotek altına alan kontrolsüz borçlanmalardan kaçınılmalıdır.
 
- Adaletsiz vergi politikası düzeltilmelidir.
 
- Üretimi önceleyen bir planlama ve teşvik politikası yaşama geçirilmelidir.
 
Türkiye israftan kaçınmalı, tasarruf yapmalıdır.
 
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek  de soru cevap bölümünden önce kısa bir konuşma yaparak,  parlamenter sürece dönüşün önemine ve ekonomik krizin tek adam rejimi ile daha da şiddetleneceğine değindi.
 
 
KRİZ SADECE EKONOMİK DEĞİL; SİYASİ KRİZDİR”
 
Tarihin en kritik süreçlerinden birinden geçtiğimizi ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek konuşmasının devamında; “Sorun sadece ekonomik değil, krizin temelinde siyasi kriz yatıyor. OHAL döneminde kotu niyetli bir sistem dayatması ile sistem değişikliğine gidildi. 16 Nisan 2016 referandumu ile yapılan değişiklik ile tek adam rejimine geçildi. Türkiye’nin Tek Adam Sistemi ile ileriye gitmesi mümkün görünmüyor. Türkiye kuvvetler ayrılığına elveda dedi. İster tek adam rejimi, ister yarı demokrasi hangi sistem olursa olsun kuvvetler ayrılığı bir ülkede yoksa o ülkenin ileri gitmesi mümkün değildir.”
 
“ÖRTÜLÜ ÖDENEĞİ TEK BAŞLARINA KULLANIYORLAR”
 
“Yeni bir demokratik Anayasa ile parlamenter sisteme dönülmelidir. Paylaşımcı, şeffaf, hesap verilebilir olmak zorundayız. Tek adam rejimi denetimi, şeffaflığı ve paylaşımcılığı red eder. Sayıştay görevini yapamıyor. Milletin vergilerinin nereye harcandığını devlet bile denetleyemiyor. Türkiye’de şu anda örtülü ödeneği sadece Cumhurbaşkanı ve Maliye Bakanı tek başlarına kullanma imkânına sahipler. Yani kayınpeder ve damadı örtülü ödeneği istedikleri gibi harcıyor ve bu harcamaları kimse denetleyemiyor. Biliyorsunuz geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin en değerli, katma değer üreten varlıkları Varlık Fonu altında bir araya getirildi. Bu fon aracılığı ile çeşitli projelerin finansmanı, kredi ihtiyaçları gibi birçok alanda kullanılıyor. Varlık Fonu ile hazineye paralel bir maliye yaratıldı.”
 
“BORCUMUZUN FAİZİNİ ÖDEMEK İÇİN BORÇ ARIYORUZ”
 
“Türkiye bugün borçlarının faizini ödeyebilmek için borç arıyor. Yılsonuna kadar 40 milyar Dolar para lazım. 26 milyar doları cari açık, kalan 14 Milyar dolar ise borçların faiz ödemesi. Merkez Bankasının rezervinde ise sadece 28 Milyar Dolar var. Bu süreçte enflasyon ve faiz rekor kirdi. Dolar ve Euro aldı başını gitti. Toplam borç ise 500 Milyar Dolar.”
 
“NELER YAPABİLİRİZ” DİYE ÇALIŞMA BAŞLATTIK”
 
“Mevcut ekonomik krizin bedelini Türk Halkının ödememesi istemiyoruz. Mevcut tablo inanılmaz derecede vahim. Bizler hep birlikte bu krizden nasıl çıkabiliriz diye soruyoruz. Ekonomik krizin sorumlusu halkın içerisindeki yüzde 1’lik kesimdir; ama bedelini yüzde 99’a ödetecekler. Biz bu halk bu bedeli ödemesin istiyoruz. Bu sebeple “Neler Yapabiliriz” diye çalışma başlattık. 13 madde ortaya koyduk. Çok acele bir şekilde bu 13 maddenin gereğinin yapılmasını istiyoruz. Bunlar olmazsa olmazdır ve krizden başka türlü çıkmak mümkün değildir.”
 
GÜVENLİK YOKSA YABANCI YATIRIMCI GELİR Mİ?”
 
 “Yabancı yatırımcı diyorlar, borç istiyorlar. Güvenlik yoksa yabancı yatırımcı gelir mi? Borç alabilir misiniz? Bir ülkede hukuki güvence yok ise; hangi ülke gelirde o ülkeye yatırım yapar? Neden gelsin yabancı yatırımcı? Bizler sizlerin yanı sıra Çanakkale’de birçok temsilci ile önümüzdeki günlerde görüşerek düşüncelerini öğreneceğiz. Çanakkale’de kapatılan iş yerleri var mı? İşten atılan var mı? OHAL Sebebi ve sonrasında halen mağdur olan vatandaşlar var mı? Kim varsa, tüm mağduriyetleri tespit etmek istiyoruz. CHP Genel Merkezinde ekonomi masası oluşturduk. Türkiye’de alanının uzmanı ekonomistler, akademisyenler, sendika ve iş dünyasının çeşitli temsilcileri burada görev alıyorlar.”
 
Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam ederken; toplantıya katılan sendika ve STK temsilcilerinin önerilerinin düşünce ve önerileri dinlendi.
 
Dilek Akşen
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.