TARIMDA SINIRSIZ ENERJİ

Türkiye’den Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesinin ortak olduğu, Polonya’dan iki, Bulgaristan ve Slovakya’dan birer araştırma enstitüsünün ortak olduğu ‘Tarımda Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanımı’ konulu Avrupa Birliği destekli projenin ikinci toplantısı Truva Otel’

2578
TARIMDA SINIRSIZ ENERJİ


 
Küresel ısınma ve kuraklığın bütün dünyayı tehdit ettiğini dile getiren uzmanlar, küresel ısınmadan en fazla zarar görecek sektörün tarım olduğunu kaydettiler.
Proje ortakları iklim değişimlerinin bitkisel ve hayvansal üretimde önemli sorunlar yarattığı, bunun önüne geçmek için tarımın hemen bütün alanlarında yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla yararlanabilme imkânlarının geliştirilmesi gerektiğine dikkat çektiler.Proje kapsamında, güneş, rüzgâr, katı yakıt, biyogaz ve jeotermal kaynaklardan yararlanma yolları ve pratiklerini kapsayan 4 dilde bir kitap hazırlanacak. Yine web sayfası hazırlanarak konuyla ilgili yatırımcı ve girişimciler için bilgiler verilecek. Ayrıca seminer ve konferans programları düzenlenerek güneş, rüzgâr ve sıcak su gibi sınırsız enerji kaynaklarından daha fazla yararlanmanın yolları gösterilecek.
Projenin Türkiye ortakları,dünyada artan enerji ihtiyacı ve bu ihtiyacın karşılanması için artan fosil yakıt tüketiminin ciddi çevresel problemlere neden olduğuna ve Özellikle enerji için kömür ve petrol kullanımının küresel ısınmanın ana sebebini oluşturduğuna fikkati çektiler. Uzmanlar bu tür projelerin Türkiye için daha önemli olduğunu, enerjide dışa bağımlı olan ülkemizde, sınırsız enerji kaynaklarından daha fazla yararlanmanın, ulusal ekonomi gelişmesinde ve bütçe açığının kapanmasında önemli katkıları olacağını dile getirdiler.
 
Vildan Dinç
 


Etiketler; #TARIM
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zeynep498 - 14.09.2018 13:06:28
geleceğin enerjisi ' Yenilenebilir enerji' bravo ÇOMU ekibine, Kemal hocaya