Gübre ve ilaca zam

Gübre ve ilaca gelen zamlar üreticiyi ve çiftçiyi zor duruma düşürdü. Doların yükselmesine paralel olarak birçok sektör mali sıkıntılar yaşarken çiftçi de sıkıntılı günler geçiriyor.

682
Gübre ve ilaca zam


Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “Dolar kurlarının artmasıyla beraber girdi maliyetlerinin yukarı çıkmasıyla beraber önümüzdeki yılda gerçekleştirilecek olan üretim planlarını ciddi şekilde sıkıntıya sokuldu. Bundan sonraki aşamada fiyatların üreticiyi korur seviyelerde olması ciddi şekilde beklentimizdir. Yoksa üretici sıkıntıya girecektir. Çanakkale’de bir sürü ürünün bir arada yetiştiği ilimizde de ülkemizdeki yansımasının aynısı gerçekleşmiştir. Çanakkale bilinçli bir toplumun yaşadığı, iyi tarımın yapıldığı bir yer” dedi. 

“FİYATLARIN ÜRETİCİYİ KORUR SEVİYEDE OLMASI GEREKİR”

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya İsmail Kaya, fiyatların yükselmesinin üreticide ciddi zararlar yaratacağını belirterek, “Dolar kurlarının artmasıyla beraber girdi maliyetlerinin yukarı çıkmasıyla beraber önümüzdeki yılda gerçekleştirilecek olan üretim planlarını ciddi şekilde sıkıntıya sokuldu. Ondan dolayı bundan sonraki aşamada fiyatların üreticiyi korur seviyelerde olması ciddi şekilde beklentimizdir. Yoksa üretici ciddi şekilde sıkıntıya girecektir. Tarımla uğraşan insanlar yılın içerisinde birçok ürün yetiştiriyor. Domatesin de, sebzelerin de, kirazın, şeftalinin, elmanın, buğdayın, arpanın hepsinin ayrı ayrı yetiştirilmesi var. Ancak hep üreticiyi memnun etmiyor. Üreticiyi memnun eden ürünler de çıkıyor, memnun etmeyen ürünler de çıkıyor. Ürünün yurtiçindeki fiyatlarının çok yüksek noktalara çıkmasından dolayı tekrar normal seviyelerine gelebilmesi için ithalat kartına oynuyor. Dolayısıyla eğer ki iç piyasada üretimi olan ürünlerde bir denge yoksa, piyasaya sunulan ürün yerleşiminde üretici açısından da tüketici açısından da ortada memnun edici fiyatlar varken biz hiçbir zaman ithalat olması yanlısı değiliz. Çanakkale çok aşırı şekilde büyük arazilerin olduğu bir yer değil. Aşırı tarım işletmesinin olduğu bir yer değil. Bilinçli toplumun yaşadığı bir yer. İyi tarımın, güzel tarımın yapıldığı bir yer. Ondan dolayı üreticiler yaptıkları ürünlerden güzel tonajlar da alıyorlar. İyi paralar da kazanıyorlar. Bu konu bütün ülkeye nasıl yansıdıysa Çanakkale’ye de öyle yansımıştır. Çanakkale’de bir sürü ürünün bir arada yetiştiği ilimizde de ülkemizdeki yansımasının aynısı gerçekleşmiştir” dedi. 
Özel Haber: Seda Atan


 


Etiketler; #GÜBRE #İLAÇ
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.