“Altyapı düzenlenmeden olmaması gerekirdi”

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sayıları 10 bini bulan işyeri hekimleri için kâğıt reçete döneminin sona erdiğini açıkladı. Doktorların kâğıt reçetede ısrar etmesi durumunda ise eczacılar sisteme bu ilaçları giremeyeceğinden, ilaçlar hastaya verilemeyecek.

854
“Altyapı düzenlenmeden olmaması gerekirdi”

 
 
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Çanakkale Eczacılar Odası Başkanı Jale Karaata, SGK, artık elektronik reçete yazılmasını istiyor. 11 Eylülden itibaren de bu uygulamaya başladı. İşyeri hekimlerinin bağlı bulunduğu kurumlar ve işyeri hekimleri kendilerine bunu entegre edecekler. Bunun amacı reçetelerin kontrolünün kolaylaştırılmasıdır. Tek tek reçeteleri kontrol etmek her zaman daha zordur. Elektronik reçeteler karşılanırken hata riski hemen hemen yok denecek kadar azdır. Sadece bu konuda yanlış olan eksik olan bir şey var. Altyapı düzenlenmeden bir anda bu uygulamanın olmaması gerekir.  Bunun karşılıklı, koordineli bir şekilde yapılması gerekiyor. Hekimlerimizin ve iş yerlerimizin bu konuda ağırdan almasını dilerdim” şeklinde konuştu.
 
“ELEKTRONİK REÇETELERDE HATA RİSKİ YOK DENECEK KADAR AZ”
Çanakkale Eczacılar Odası Başkanı Jale Karaata, yaptığı değerlendirmede elektronik reçetenin hata riskini azalttığını belirterek, “SGK, artık elektronik reçete yazılmasını istiyor. 11 Eylülden itibaren de bu uygulamaya başladı. İşyeri hekimlerinin bağlı bulunduğu kurumlar ve işyeri hekimleri kendilerine bunu entegre edecekler. Bizim de yapacak bir şeyimiz yok. Bu iş yeri hekiminin kendi problemi haline geliyor. Bunun amacı reçetelerin kontrolünün kolaylaştırılmasıdır. Tek tek reçeteleri kontrol etmek her zaman daha zordur. Elektronik reçeteler karşılanırken hata riski hemen hemen yok denecek kadar azdır. İlaçların yazılımı çok daha doğru olur. Devletin kontrolü açısından da daha kolay oluyor. Bu da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kendi tasarrufudur. Sadece bu konuda yanlış olan eksik olan bir şey var. Altyapı düzenlenmeden bir anda bu uygulamanın olmaması gerekir. Bunun karşılıklı, koordineli bir şekilde yapılması gerekiyor. Ki bu olayda hemen bu ay olacak gibi bir şey değildi. Hekimlerimizin ve iş yerlerimizin bu konuda ağırdan almasını dilerdim. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu’nda şöyle bir şey vardı. Manuel kağıt reçete yazan reçetelere hekimler sistem çalışmıyor diye bir kaşe imza atıp bundan kurtuluyorlardı. Ancak bunu artık Sosyal Güvenlik Kurumu kabul etmiyor. Bu hususta eczacıyı çok rahatsız eden bir durum yok. Biz de elektronik reçeteyi seviyoruz. Çünkü o karmaşık yazıları okuyamıyoruz. Zorlanıyoruz. Hastayla karşı karşıya geliyoruz. Bu da hastada güvensizlik duygusu yaratıyor. Hasta bazen eczacı olmuşsunuz bir yazıyı okuyamıyor musunuz diyor. Siz de haklısınız diyen insan sayısı çok az. Yani siz okuyamadıysanız benim başka eczaneye gitmem lazım diyenler oluyor. Ancak elektronik reçetede öyle bir şey yok. Her şey bilgisayar ortamında gerçekleşiyor. Riskler azalıyor. Bizim de bu konuda dayatmacı olmamızı gerektiren başka konu yok. Şifrelerini alacaklar ve elektronik ortamda da şifrelerini oluşturacaklar” dedi.
Özel Haber: Seda Atan
 


Etiketler; #ALT #YAPI #ÜST
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.