Çanakkalelilerden 300 koyun yorumu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, köyden kente göçü engellemek için her çiftçiye 300 damızlık koyun verileceğini ve 300 damızlık koyunu alan köylünün ayrıca asgari ücret, yem, veteriner gibi eksikliklerinin karşılanacağını açıkladı.

4796
Çanakkalelilerden 300 koyun yorumu

 
 
 
“Ben sana 10 koyun vereyim, 10 gün sonra kaçacak delik ararsın”

Fakıbaba’nın, “Köyden şehre gitme. Hem maaşını al hem kendi işinin patronu ol” sloganıyla açıkladığı sosyal destekle alakalı olarak gazetemize özel açıklamalarda bulunan Çanakkaleli vatandaşlar, “Çanakkale Bütünşehir’e geçebilir, dolayısıyla oradaki ufacık meralar dahi İl Özel İdaresi’nin olacak. Benim koyunu mu oraya sokarlar mı?  Ben sana gel 10 tane koyun vereyim, 10 gün sonra kaçacak delik ararsın. Bir kilo süt kaça mal oluyor? Bilgi çok önemlidir. Çobanlık, koyunluk bilgisi az bir bilgi mi? Köylü onu kaça veriyor? Ne kadar zam aldı yem torbaları? Hiç onları soran yok. Mera fonu kesiyorlar sütümüzden. Yahu kardeşim meramız yok, fonunu neden kesiyorsun? Bir de para ödüyoruz. Kendi damda baktığımız hayvana mera fonu veriyoruz. Hayvancılık olayı Türkiye’de neredeyse bitmek üzere” dediler.
GıdaTarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba yaptığı açıklamada, “Her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak. Sigortasını da yapacağız. Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. Sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210.000 lira eder” ifadelerini kullanmıştı.
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz vatandaş ise şunları ifade etti:
“BENİM KOYUNUMU ORAYA SOKARLAR MI?”
İHSAN ARSLAN:
Ben Eceabat’tayım, köydeyim. İlk önce 300 tane koyuna bakacak meramız var mı? Bunu görsünler bir. Ben Eceabat dağlarında bir köydeyim. Çanakkale Bütünşehir’e geçebilir, dolayısıyla oradaki ufacık meralar dahi İl Özel İdaresi’nin olacak. Benim koyunu mu oraya sokarlar mı? Bir. İki o zaman benim köyümdeki insanlar köy lağım kokuyor dese nereye götürürüm? Benim dediğim köyde otel var, İstanbulluların evleri var adam gelse beni şikayet etse bu ineğin burada ne işi var dese, ben damları nereye taşıyacağım? Öyle oturduğu yerden ezbere konuşmakla olmuyor. Birçok faktörü var. 300 tane koyuna bir kişi, hayatta bakamaz istediğin kadar çoban ol. Bir kere mera olacak, bilgin olacak. Ben sana gel 10 tane koyun vereyim, 10 gün sonra kaçacak delik ararsın. Bilgi çok önemlidir. Çobanlık, koyunluk bilgisi az bir bilgi mi? Hiç öyle değil! Hamile koyun nasıl bakılır? Kaç günde dışarı çıkartılmaz, içeride nasıl bakılır? Bunlar sağlık sorunları. Kuzular sağlıklı olsun. Bu bilgiler öyle al sana demekle olmaz. Bu işin pazarlaması var. Ben kooperatif başkanlığı yaptım. Sütün durumunu biliyorum ben şu anda. Bir kilo süt kaça mal oluyor? Köylücağız onu kaça veriyor? Bir torba yem kaç para? Bir senede ne kadar zam aldı yem torbaları?  Hiç onları soran yok. Süt 163 kuruş, köylünün eline geçen 150 kuruş. O arada bir de mera fonu kesiyorlar sütümüzden. Yahu kardeşim meramız yok, fonunu neden kesiyorsun? Bir de para ödüyoruz. Kendi damda baktığımız hayvana mera fonu veriyoruz. 300 tane koyun veriyoruz. Gelsin 10 gün bunları konuşanlar kendileri yapsın. Tamam güzel bir şey. Ancak 300 taneye zaten bakamaz bir adam. Bir aile bakamaz. O kuzulama mevsiminde gecen yok, gündüzün yok. Dağda hayvanları kuzuları topla devamlı. Öyle bir kişi ile yapılacak bir şey kesinlikle değil. En aşağı beş kişi ile olacak. Bir kuzulama mevsiminde 10 tane koyun kuzu yapıyor. Hadi bakalım ne yapacağız? Onları dama götürecek bir adam lazım. Ancak bilemiyorum doğudaki çiftçilere olabilir. Meraları büyük olanlar için iyi olabilir.  
“HAYVANCILIK OLAYI BİTMEK ÜZERE”
YAŞAR ÖKTE:
Bence gecikmeli bir gelişme bu. Çünkü daha önce bu hayvancılık olayı Türkiye’de neredeyse bitmek üzere. Ancak Karadeniz bölgesinde vardı. Yani yapılan tasarı iyi, ancak çok gecikmiş bir şey. Kimler faydalanacak? Nasıl bir yararı olacak göreceğiz. Merası olan adam için de zor. Onca koyuna bakmak da zor. Ben gene bir kar oluşturacağını sanmam. Hükümet her gün bir şey çıkarıyor. İyi de çıkarıyor. Kötü de çıkarıyor. Onun kararını sonuçlar gösterecektir.
“HAYVANLARI YOKLUKTAN SATTILAR”
OSMAN AYHAN:
Daha önceki hükümetlerde de böyle şeyler uygulandı. Benim tanıdığım çok insanlar var. Bir kere doğum yapmadan öldü inekleri. Hayvanları sattılar yokluktan. Ondan sonra adamlar cezaevine girdiler. Banka kredileriyle alınmıştı o hayvanlar daha önce. Çanakkale’de izinsiz şekilde hayvanları sattı diye ceza yatanlar oldu. Borcunu ödeyemedi. Önce borç, sonra satmak. Hibeyse bir nevi olabiliyor. Daha önce de çok mağdur olan köylüler var. Köylülerde ancak köy ağalarına yarar bu. Marabalara yaramaz ki. İyi bir şey aslında, inşallah yararlı olur. Ancak daha önce başarısızlık oldu. Ben zannetmiyorum. Arazisi olanlara verecekler, barınma yerleri olacak, damı olanlara verecekler. Köyde bu oran 1 -2 kişide var. Ağalıkla yönetiliyorlar. Genel anlamda düşünüldüğünde çok zor.
Özel Haber: Seda Atan
 
  


Etiketler; #çanakkale
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.