KÜLTÜR TURİZMİNDE ARTIŞ

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girişinin 20’nci yılı ‘2018 TROYA Yılı” olarak ilan edilen, dünyanın en ünlü antik kentlerinden Troya Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi şehrinde gerçekleştirilen Güney Asya’nın en büyük turizm ve gezi fuarlarından “SATTE 2018” de ilgi odağı oldu.

438
KÜLTÜR TURİZMİNDE ARTIŞ

 
 
“Farklı coğrafyalarda turizm alanında çalışıyoruz”
SATTE 2018 Fuarı’nda gerçekleştirilen görüşmeler ile 2018 yılı rezervasyonları görüldü. Türkiye’yi ziyaret edecek Hintli turist sayısında yaklaşık yüzde 35 - 40 artış yaşanması hedefleniyor. Konuyla ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulunan ÇATOD Yönetim Kurulu Başkanı Armağan Aydeğer, “Özellikle son 4-5 sene içerisinde kültür turizminde bir artışı olduğunu gözlemliyoruz. Hindistan pazarı özellikle kültür turizmi ayağında bölgemiz için fayda sağlayabileceğini düşündüğümüz bir pazar” dedi. Aydeğer, “Kültür turizminin yanında bir diğer mihenk taşı da düğün turizmi olacaktır. Farklı coğrafyalarda, farklı ülkelerde bölgemizin turizm anlamındaki çalışmalarının gerçekleşmesi için çalışmalarımız yürüyecek” şeklinde konuştu.
“HİNT PAZARI ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ”
ÇATOD Yönetim Kurulu Başkanı Armağan Aydeğer, kültür turizminde bir artış gözlendiğini ve bunun için yapılan çalışmaların devam ettiğini belirterek, “2018 Troia Yılı kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığımız koordinasyonunun da yurtdışında yıl içerisinde yani 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan 100’e yakın uluslararası turizm fuarında Çanakkale’nin ana tema olacağını daha önce ifade etmiştik. Zaten bakanlığımız bunu 2018 Troia Yılı kapsamında yapılacak olan faaliyetler içerisinde ana konulardan bir tanesi olarak taahhüt etmişti. Bu çerçevede yapılan bir çalışmadır bu çalışma. Yine bunların birçokları da geçmişte Londra’da başlayıp, daha sonra Selanik’e, Zürih’e kadar farklı bölgelerdeki uluslararası turizm fuarlarında Çanakkale ön planda. İşte bu çerçevede de Hindistan’da gerçekleştirilen Asya’nın önemli fuarlarından bir tanesinde de yine Çanakkale ve 2018 Troia Yılı Kültür ve Turizm Bakanlığımızın önemli bir tanıtım yüzü oldu. Bu çerçevede yapılan bir çalışmaydı. Tabi ki Hint Pazarı’ndan bahsetmek gerekirse özellikle geçtiğimiz 3-4 sene içerisinde Asya konusunda bir tanıtım çalışması bakanlığımız tarafından devam ediyor. Hindistan bildiğiniz üzere Çin’den sonra dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi. Dünyanın en kalabalık ülkelerinden bir tanesi olması önem taşıyor.  Dolayısıyla da tabi ki farklı gelir düzeyine sahip ve demokratik yapısı olmasına rağmen diğer taraftan hızlı gelişen ülkelerinden ülkelerinden bir tanesi. Bu ülke ile ilişkilerin kısa ve uzun vadede güçlenerek devam etmesi ülkemiz açısından çok önemlidir” dedi.  
“DÜĞÜN TURİZMİ DE AYRI BİR MİHENK TAŞI OLACAK”
Aydeğer, turizm için kültür pazarının yanı sıra düğün pazarının da oluştuğunu ifade ederek, “Özellikle son 4-5 sene içerisinde kültür turizminde bir artışı olduğunu gözlemliyoruz. Hindistan pazarı özellikle kültür turizmi ayağında bölgemiz için fayda sağlayabileceğini düşündüğümüz bir pazar.  Yeni bir Pazar olduğu için, son 5-6 senede yoğunlaştığı için yeni yeni gündeme taşınmaya başladı. Özellikle bakanlığımızın bu konuyla ilgili düğün turizmi dedikleri yurtdışından gelen düğünler ile onların organizeleri ile ilgili de çalışmaları var. Türkiye bu konuda oldukça tercih edilen ülkelerden bir tanesi. . Kültür turizminin yanında bir diğer mihenk taşı da düğün turizmi olacaktır. Diğer ülkelerle de ilişkilerimizi son derece iyi tutuyoruz. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Ukrayna’dan önemli bir heyet ağırlandı. Bu heyetin içerisinde Ukrayna Ternopil Bölgesi Valisi ve Yardımcısı, Ukrayna Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı Turizmden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı gibi isimler ağırlandı. Buradaki gelişimler ilk olarak Çanakkale’de gerçekleştirilmişti. Ukrayna heyetiyle toplantı gerçekleştirilerek iki ülke arasındaki turizm pazarının büyümesi yönünde bir çalışma yürütüldü. Ukrayna 2017 yılında Türkiye’ye 1 milyon 250 bin kişi getirdi. Bu artarak devam eden bir ivme oldu. Sergi açıldı, ağırlandı. Ukrayna’nın dünyaya kazandırdığı 50 İcat sergisi gerçekleştirildi. Bunlar karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi açısından önemliydi. 28-29 Mart tarihlerinde ise gerçekleştirilecek olan Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (Uıtt) İçin Kiev'deki fuara da Çanakkale olarak yine katılıyor olacağız. Hatta Ternopil Valisi, Ticaret ve Sanayi Odasını, Çanakkale Valisini, heyetleri Ternopil Bölgesi’ne davet etti. Orada da Çanakkale tanıtım günleri yapılması ile ilgili bir öneride bulundu. Farklı coğrafyalarda, farklı ülkelerde bölgemizin turizm anlamındaki çalışmalarının gerçekleşmesi için çalışmalarımız yürüyecek” şeklinde konuştu.
Özel Haber: Seda Atan  
 


Etiketler; #kültür #turizm
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.