ALTIN YÜKSELDİ

Dolar kurundaki dalgalanmaların etkisiyle 202-209 lira bandında hareket eden altının gram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,9 azalışla 203,2 liradan tamamladı.

4648
ALTIN YÜKSELDİ

 
 
 
Düğün sezonu da olmasa, işler vasat
Çeyrek altın 337 lira, Cumhuriyet altını ise 1.376 liradan satıldı. 
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Çanakkaleli kuyumcular, düğün sezonu olmasa sektörün bu krizden çok daha fazla etkileneceklerini belirterek, piyasayı düğün için mecburen yapılan alışverişlerin ayakta tuttuğunu kaydettiler.
Kuyumcular yaptıkları açıklamada, “Burada manipülatif bir yükseliş var ama uzun soluklu olarak bir takım tedbirler alınmazsa bu fiyatların ciddi derecede yüksek seyredeceği aşikar gözüküyor. Çeyrek altın satışları şu anda fiyat yüksekliğinden dolayı zor durumda. İnsanlar daha çok grama yöneliyorlar. Düğün sezonu olmazsa biz çok daha zorlanırız. İnsanlar mecburiyetten ötürü altın alıyorlar. Çünkü düğünlere eli boş gidemezler. Bu da piyasayı ayakta tutuyor. Küçük altın alamasalar dahi gram altın alıyorlar. Bu da bir avantaj yaratıyor. Düğünde alınan takılar bir şekilde bizim işlerimizi karşılıyor. Ancak dediğiniz gibi düğün sezonunda olmasaydık çok daha zor olabilirdi” şeklinde konuştular.
“SEVİNMEKTEN ÇOK ÜZÜLME BOYUTUNDAYIZ”
TİMUR AY: (TEMİZAY KUYUMCULUK)
Uluslararası piyasalardaki, Türkiye üzerindeki oynanmak istenen bir takım operasyonlar sonucu döviz fiyatlarının ciddi şekilde yükseldiğini görüyoruz. Bu yükselişin sonucu olarak da doların 5.35-5.40’lara kadar Euro’nun da 6 küsurlara kadar çıktığını görüyoruz. Altın da doğal olarak 211 gibi bir gramı buldu. Çeyrek altın da 343-350 bandına kadar yükseldi. Bunun sebebi aslında Türkiye’deki ekonomik verilerin paralelinde değil. Bu tamamen ülkemize yapılmak istenen bir Amerikan baskısı sonucunda ekonomik bir baskı modeliyle fiyatların bu şekilde yükselmesi sonucu olmuştur. Burada manipülatif bir yükseliş var ama uzun soluklu olarak bir takım tedbirler alınmazsa bu fiyatların ciddi derecede yüksek seyredeceği aşikar gözüküyor. Ama umarım önümüzdeki günler içerisinde sonuçlanacak olan birtakım görüşmeler sonucunda piyasaların çok daha normale dönebilecek bir statüye geçeceğini tahin ediyoruz. Ama şu anki pozisyon her yönden rekor. Rekorlar genelde insanlarda sevindirici bir etki yaratır ama biz bu sefer sevinmekten çok üzülme boyutundayız. Fiyatların bu kadar tırmanışta olması bizim kuyumcular olarak memnuniyet kelimesini kullanmamızı etkiliyor. Bizim için iyi olduğu sanılıyor ancak bizim için de çok parlak etkileri yok. Düğün sezonu olmasa çok daha zor olabilir diye düşünüyorum. Tek avantaj düğün sezonunda olmamız. İnsanlar düğünler nedeniyle mecburen altın alıyorlar. Küçük altın alamasalar dahi gram altın alıyorlar. Bu da bir avantaj yaratıyor. Düğünde alınan takılar bir şekilde bizim işlerimizi karşılıyor. Ancak dediğiniz gibi düğün sezonunda olmasaydık çok daha zor olabilirdi. Sektörel olarak bu yazın çok sert geçeceği belliydi. Ancak genelde insanımız altının yükseliş ve inişlerinde yapması gereken şekilde bu yükselişi değerlendiriyorlar. Bazı insanlar nakde döndürerek evdir, arabadır ne gibi ihtiyacı varsa onu karşılamaya yönelik hareket de edebiliyorlar. Az da olsa bu tip düşünce içerisinde olanlar da var.
“İNSANLAR DAHA ÇOK GRAMA YÖNELİYORLAR”
OĞUZ CANAVAR: (EMNİYET KUYUMCULUK)
Çeyrek altın satışları şu anda fiyat yüksekliğinden dolayı zor durumda. İnsanlar daha çok grama yöneliyorlar. Düğün sezonunda maddiyattan dolayı bir zorlanma yaşanıyor. Biz de zaten insanları grama yönlendirmeyi düşünüyoruz. Düğün sezonu olmazsa biz çok daha zorlanırız. İnsanlar mecburiyetten ötürü altın alıyorlar. Çünkü düğünlere eli boş gidemezler. Bu da piyasayı ayakta tutuyor. Daha çok maddi olarak sıkıntı yaşadıkları için karttan alışveriş yapıyorlar. Bizim için de bu yükselişler çok olumlu olmuyor. Hem halk için hem bizim için çok büyük dezavantaj yaratıyor.
“HER ŞEY DOMİNO TAŞI GİBİ BİRBİRİNİ ETKİLİYOR”
FİLİZ ERTEN: (ERTEN KUYUMCULUK)
Satışlarda bir azalma gözleniyor. Düğün sezonu nedeniyle şu anda mecburiyetten bir altın alışı olacak. Ancak fiyatlar çok daha yükselecek bana göre. Halkımız buna da alışacaktır diyorum. Yapacak bir şey. Her şeye zam geldi. Sırf altınla alakalı bir durum değil. Bu nasıl böyle sürecek bilemiyorum ama gidişatın iyi olduğunu düşünmüyorum. Yüzde kırk beş elektriğe de zam geldi. Her şey domino taşı gibi birbirini etkiliyor. Gelirler hep aynı kaldığı için yüksek olarak algılanıyor. Gelirleri de yükseltseler zaten altın normal kendi değerini koruyor.

Özel Haber: Seda Atan
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.