HEKİMLERDEN VARDİYA POLİKLİNİKLERİNE TEPKİ

“Personelin zorlanmadığı bir sağlık düzeni kurmak gerek” Sağlık Bakanlığının son genelgesiyle, acil servislerde yaşanılan yığılmanın önüne geçebilmek için, acil servislere başvuran hasta sayısı 1000'in üzerinde olan 63 hastanede, gece 23.00'e kadar uzatılmış polikliniklerin yapılacağı duyuruldu.

448
HEKİMLERDEN VARDİYA POLİKLİNİKLERİNE TEPKİ

 
Kamu hastanelerinin acil servislerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle artan şikayetler, Sağlık Bakanlığını harekete geçirdi. 16'sı İstanbul'da olmak üzere Türkiye genelinde hasta sayısı binin üzerinde olan 63 hastanede ayakta hastalar için 'uzamış vardiya poliklinikleri' saat 23.00'a kadar hizmet verecek. Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy, “Vardiya polikliniği yapılması gibi çözümlerle halihazırda fazlaca yıpranan, uzun mesailer ile yoğun olarak çalışan sağlık personelini zorlamak yerine; emekçinin sağlık hakkından gün içerisinde yararlanabileceği, nitelikli ücretsiz sağlık hizmeti alabileceği, sağlık çalışanlarının haftalık mesai saatleri dışında çalışmaya zorlanmayacağı bir sağlık düzeni kurmak gerekiyor” dedi.
SGK Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan değişikliğe göre; acile başvuru yapan hastalar, 24 saat içinde “acil hali sona ererek” ya ilgili kliniğe yatırılacak ya da başka bir hastaneye sevk edilecek. İlk 24 saat tamamlandığı anda hastalardan ilave ücret alınacak. Böylelikle parası olmayan yurttaşlar, devlet hastanesine sevkini isteyecek. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle birlikte özel hastanelerin ayakta yapılan tedaviler için hastadan aldıkları “ilave ücretleri gösterir belge verme” zorunluluğu da kaldırıldı. Bu durumda kendilerinden fazla ücret alınan hastaların bu ücreti kanıtlama olanağı da kalmadı. Değişiklikle acil durumdaki hastalardan özel hastaneye başvurudan taburcu olması için yapılan işlemlere kadar sunulan tüm sağlık hizmetleri için hiçbir ücret alınmaması düzenlenmesinde değişikliğe gidildi.
Türkiye’de acil servise bir yıldaki başvuru oranı 110 milyon civarında, yani ülke nüfusunun üzerinde bir sayı. 110 milyon başvurunun yarıdan çoğu ise acil durum-hastalık niteliği taşımıyor.  Acillerdeki yoğunluk nedeniyle yeterli muayene-tetkik-tanı-tedavi süresinin ayrılamaması da, hasta için daha niteliksiz bir sağlık hizmeti sunumu anlamına geliyor. Yeni dönemde mesai dışı poliklinikler hizmet verecek. Acile başvuran ama acil olmayan hastaların bu bölümlere yönlendirilmesi hedefleniyor.
Haber: Mine Tarım
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.