Reklam

İhracat ve rekabet gücü artırılacak

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerinin ihracat kapasitesini arttırmak ve rekabet gücünü geliştirmek üzere hazırladığı II. UR-GE Projesi olan “Çanakkale’nin Ağaç ve Orman Ürünlerinde Rekabet Gücünü ve İhracatını Geliştirme Kümesi” projesi kapsamında saha çalışmalarına başladı.

6352
İhracat ve rekabet gücü artırılacak


Ağaç, orman ürünleri ve mobilya sektörü ile bu sektörün üretim zincirinde yer alan toplam 25 firmanın yer aldığı UR-GE projesi “İhtiyaç Analizi” saha çalışmalarının ilk etabında; Aycibin Yapı Malzemeleri, Ceylan Ahşap, Çamlar Mobilya, Dere Orman Ürünleri, Harun Mutfak Mobilya, İst-Mer Mermer, Moda Modüler Mutfak, Oytunlar Orman Ürünleri, Pietra Life Mobilya ve Uysallar Mobilya firmaları ziyaret edilerek İhtiyaç Analizi çalışmaları gerçekleştirildi.

“HEDEFİMİZ ÇANAKKALE’DE İHRACAT YAPAN KOBİ SAYISINI İKİ KATINA ÇIKARTMAK”

UR-GE projeleri ve Odanın ihracata yönelik altyapı çalışmaları hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Odamız, üyelerimizin rekabet gücünü ve ihracat potansiyelini arttırmak üzere yaptığı çalışmalara hız verdi. Hedefimiz ihracat yapan KOBİ statüsündeki üyelerimizin sayısını ilk etapta iki katına çıkartmak. Bu hedefimize ulaşmak üzere bir yandan Ticaret Bakanlığımız tarafından sağlanan destekler ve projelerle üyelerimize yol gösterirken bir yandan da Odamız bünyesinde oluşturacağımız, “ÇTSO Dış Ticaret İstihbarat Merkezi” için altyapı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ekonomik daralma dönemleri aynı zamanda fırsatları da beraberinde getirir. Biz Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak her zaman bardağın dolu tarafına ve ileriye bakıyoruz. Yönetim Kurulu olarak, üyelerimizin ticari faaliyetlerini nasıl geliştirebilir, onlar için nasıl yeni pazarlar ve ufuklar açabiliriz buna kafa yoruyoruz. Odamızca hazırlanan II. UR-GE Projemiz kapsamında, Ticaret Bakanlığımız tarafından uygun görülen danışman firma ve Bakanlığımızın İhracat Mevzuatı çerçevesinde belirlenen ihtiyaç analizlerini yapmak üzere üyelerimizi ziyaretlere başladık. Bu ziyaretler sonucunda oluşturulacak İhtiyaç Analizi Raporunu Ticaret Bakanlığımızın onayından sonra, firmalarımızla paylaşarak yaklaşık üç yıllık stratejimizi ve hedeflerimizi belirleyeceğiz. İhtiyaç Analizi sonucunda ortaya çıkacak eğitim faaliyetlerinin %75’i Ticaret Bakanlığımız tarafından %25’i ise Odamız tarafından karşılanacak. Böylelikle projemizde yer alan firmalarınız, konusunda uzman ulusal ve uluslararası düzeyde yetkinliğe sahip firmalar tarafından gerçekleştirilecek uygulamalı eğitimleri ücretsiz olarak alma imkanına sahip olacak. Projemizde markalaşmaya ve tanıtıma yönelik faaliyetlere de ağırlık vereceğiz. Her sektörde markalaşma bizim önceliğimiz. Firmalarımızı her alanda geliştirerek ve rekabet güçlerini arttırarak yurt dışında ikili 
İş görüşmeleri organize edeceğiz. Bakanlığımızın bu faaliyetler için destek oranı yine %75.” diyerek saha çalışmalarında emeği geçen personele ve projeye destek veren firma yetkililerine UR-GE Projesine gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.
Haber merkezi 


Kaynak: Haber Merkezi

Etiketler; #ihracaat
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.