BEDELLİ 21 GÜN

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin bedelli ve dövizli askerlikle ilgili maddeleri kabul edildi.

2892
BEDELLİ 21 GÜN

 
“Önce kim alınacak, neye göre düzenlenecek?”
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin bedelli ve dövizli askerlikle ilgili maddeleri kabul edildi. Bedelli askerlikten yararlanmak için 28 gün olarak öngörülen askerlik şartı ise, 21 güne indirilip ücret 15 Bin TL yaş sınırı 25 olarak kabul edildi.
Konuyla ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulunan Çanakkaleli vatandaşlar ise, “Bedelli askerlik konusunda çok büyük bir nüfus var. 21 günü dert ediyor insanlar. Ederler çünkü işlerinden güçlerinden üç hafta gidiyor. Vatana hizmet elbette ki güzel bir şey. Bu kadar tartışmalı olmasının bir nedeni de bence zamanlama. Zamanlama hakkında bu süreçte gergin bir bekleyiş olabilir. Önce kim alınacak, neye göre düzenlenecek bilinmiyor. İşleriyle ilgili çok ince hesapları olan insanlar varsa onlar için bu 21 gün zor olabilir. Temel eğitime gelirsek de herkesin alması şart. Bir kişi uzun ya da kısa dönem askerlik yapmasa da temel eğitim alması ona çok şey katacaktır” şeklinde konuştular.
ZEKİ HARMANDALI:
Bence her Türk gencinin temel eğitimi alması lazım. O yüzden 21 gün herkes için çok çok iyi. Bir de askerliğin profesyonel olması lazım. Avrupa’daki gibi olması çok daha uygun olacaktır. Bedelli askerlikte yaşı 25’e çektiler ya 26 olur 27 olur onun sınırını çıkartmaları lazım. Çünkü yıllarca okuyan, çalışan çocuklarımız var. Askerlik profesyonel olursa kapılar o kadar açılır ki, askerliği yapmak isteyen gider. Temel eğitime gelirsek de herkesin alması şart. Bir kişi uzun ya da kısa dönem askerlik yapmasa da temel eğitim alması ona çok şey katacaktır.
“HERKES KENDİNCE HAKLI”
ALİ COŞKUN ERİŞEN:
Bence bedelli yapılmalı. Bu iş paraya düşüyorsa aslında yapılmaması lazım. Bedelli askerlik konusunda çok büyük bir nüfus var. Bu nüfus sürekli bedelli askerlik peşinde. Senelerdir aynı konular dönüyor. Arabasını satan var, birikimini satan var. 21 günü dert ediyor insanlar deniyor. Ederler çünkü işlerinden güçlerinden üç hafta gidiyor. Bu da bir zaman kaybı. Nereden baksan parasını verdikleri bir şey için bunu yapmaları çok anlamsız. Öte yandan bu vatan için askerlik yapanlar da haklı olarak bedelli konusunda hassas. Bu öyle bıçak sırtında bir konu ki herkes kendince haklı. Teklif sunulurken yaş ve fiyat da düştü. Beklentilerden daha farklı bir tablo ortaya çıktı. İnsanlar daha düne kadar bedelli olup olmayacağını tartışırken şimdi bambaşka bir şeyi tartışıyorlar.
“BEDELLİ ASKERLİK ZAMAN VE İŞ KAYBINI ÖNLÜYOR”
OSMAN YUNUS YILDIRIM:
Bedelli askerlik, bir gencin hem zaman kaybını hem iş kaybını engelleyecek durumların ortadan kaldırılmasını ifade ediyor. Bu durumda insanların önünde barikat gibi duran, yaşam kalitelerini etkileyen bir durum ortadan kaldırılmış oluyor.
“YAŞI, PARASI TUTUYORSA KİM YARARLANMAK İSTEMEZ”
GÖKHAN SUBAŞI:
Ben kısa dönem askerlik yapmış biri olarak söyleyebilirim ki herkes böyle bir imkandan yararlanmak ister. Yaşı tuttuğunda, parası da varsa kim zaman kaybı yaşamak ister ki? Biz vatani görevimizi yaptık, yine olsa yine yaparız. Ancak herkesin yaşam koşulları farklı. Şartları farklı. Çıksın diye bu kadar uzun süre mücadele veren insanlar şimdi ise gününü, yerini, zamanını konuşur oldu. İnsanoğlu hep bir şeyleri daha fazla istiyor. Zaten eski bedelli askerlik dönemlerinde de bu böyleydi. Sadece son çıkan bedellide hiç yapılmadı. Öte yandan eğer işleriyle ilgili çok ince hesapları olan insanlar varsa onlar için bu 21 gün zor olabilir. Ancak öyle olduğunu da düşünmüyorum. Vatana hizmet elbette ki güzel bir şey. Bu kadar tartışmalı olmasının bir nedeni de bence zamanlama. Zamanlama hakkında bu süreçte gergin bir bekleyiş olabilir. Önce kim alınacak, neye göre düzenlenecek bilinmiyor. Bu durumda insanlar söz, nişan iş değişimi gibi işlerini bir muammada kalındığından düzenleyemeyebilirler. Bu da onlar için zorluk anlamına geliyor.
Özel Haber: Seda Atan
 
 


Etiketler; #bedelli
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
isimsiz511 - 01.10.2018 17:06:27
21 gün başlı başına bir sorun bence 21 günü kaldırıp gençlerin önünü görmelerine yardımcı olmalılar işe giremiyoruz nedeni askerlik evlenemiyoruz nedeni askerlik yurt dışındakine uzaktan eğtim varsa bize de bu haktan verilmeli çifte sıdartlılık olmamalı ALLAH rızası için duyun sesimizi devlet büklerimiz