O GECE NELER OLDU? “Gençlerimiz tarihini öğrendi”  

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü ilan edilen darbe girişiminin ikinci yıldönümünde, o gece yaşananlar Türk milletinin hafızasından kolay kolay silinmiyor.O gece kentteki atmosferi yaşayanlar gazetemize özel olarak yaptıkları açıklamalarda 15 Temmuz darbe girişimini anlattı

2656
O GECE NELER OLDU? “Gençlerimiz tarihini öğrendi”  

15 Temmuz Gecesi Yaşananları Anlattılar
 


 
Vatandaşlar 15 Temmuz gecesi  yaşananları, “Cumhurbaşkanımızı izledikten sonra hepimiz rahat bir nefes aldık. Reisimizi ekranda görünce mutluluktan ağladık. Biz sonuna kadar reisimizin arkasındayız. 15 Temmuz’dan sonra millet tarihin tekerrürden ibaret olduğunu gördü. Millet tarihini daha iyi öğrendi, tarihine sahip çıktı. Gençlerimiz tarihini öğrendi, bir dönüm noktası oldu” ifadeleriyle dile getirdiler.
 
“REİSİMİZİ GÖRÜNCE MUTLULUKTAN AĞLADIK”
Hüsniye Kostak, “Ben o gece İzmir’e gidecektim sınavım vardı. Yola çıkacaktım Komşumun eşi dedi ki televizyonda bu tip haberler var. Ben de dedim ki yalan yanlış haberleri bize aktarma, çünkü inanmak istemedim. Eve geçtiğimde yolculuğa çıkmak için televizyonu açtığım zaman adeta kalakaldım. Eşimi aradım eşime dedim neredesin? Sonrasında televizyonu açtığımda her şey olmuştu, başlamıştı. Komşularım beni engellemeye çalıştı. Eşimi de çağırdım Ayvacık’tan. İskeleye inerken o karmaşa, bazı insanların bize gülmesi selaların okunması her şey birbirine karışmıştı. Çok kötüydü. Hayatım boyunca böyle bir şey yaşamadım. Yaşamak da istemem. Allah bir daha kimseye göstermesin. Çok kötüydü. Yolda ekmek kuyruklarına rastladım. Benimle gelenler de oldu. Benimle gelmeyi tercih etmeyenler de oldu. Partiye geldik. Yerimizde duramadık. Burada bekledik. Elimiz gücümüz neye yeterse onun uğraşı içerisindeydik. Biz sabaha kadar meydanlardaydık. Asla eve gitmek istemedik. Burada günlerce nöbet tuttuk. Ardından Balıkesire’e de gittim. Bütün halk yaşlısından gencine herkes oradaydı. Balıkesir de mahşer yeri gibiydi. Her şey vatanımız için, yoksa biz niye varız ki? Yine de her şeye inancım tamdı. Bir ihtimal vermiyordum. Gönlüm ferahtı. Cumhurbaşkanımızı izledikten sonra hepimiz rahat bir nefes aldık. İç rahatlığıyla yola çıkabildik. Reisimizi ekranda görünce mutluluktan ağladık. Biz sonuna kadar reisimizin arkasındayız. 15 Temmuz’dan sonra millet tarihin tekerrürden ibaret olduğunu gördü. Millet tarihini daha iyi öğrendi, tarihine sahip çıktı. Gençlerimiz tarihini öğrendi, bir dönüm noktası oldu. Hatta dönüm noktasından fazlası oldu. Tarihini bilmeyenler öğrenmiş oldu. 5 yaşındaki çocuk bile tarihini, milletini tanıdı. Türk gençliği o geceden itibaren bütününü, bölünmezliğini öğrendi. Ben çok şeyin değiştiğine inanıyorum. Allah kimseye böyle günleri bir daha göstermesin ve yaşatmasın. Çok şükür Allah huzurumuzu bozmadı. Vatanımızın güvenliği devam ediyor. Hep böyle kalacak inşallah. Yeter ki inanalım. “
“MİLLETİMİZİ HER KOŞULDA SAVUNURUZ”
İlhan Bıyıklı, “Biz darbe var denilince ilk olarak çok şaşırdık. Sonra halk meydanlarda toplanınca olayı idrak ettik. Partiye geldik, partide kalabalık vardı. Valimizin Çanakkale halkını sakinleştirmek için çok büyük faydaları oldu. Halkı yatıştırdı. Rahat olmalarını söyledi. Haberlerde spikerin rehin alındığını gördük. Sürekli aynı haber dönüyordu. Televizyondan gözlerimizi ayıramıyorduk. En sevindirici haber ise reisimize bir şey olmadığını öğrenmemizdi. Bizi sokaklara çağırdı. Biz bunu duyunca rahatladık. Tabi biz böyle bir gün geleceğini beklemiyorduk. Oldukça ani oldu. Darbeler çok eski yıllarda oluyordu ediyordu ama hiç beklemediğimiz bir şeydi. Biz de tedbirli davranmaya çalıştık. Uyumadık, sabahlara kadar uykusuz kaldık. Selalar okundu, reisimiz seslendi. O zaman çok rahatladık. Ben hiçbir zaman bu devletin bekasını yıkamayacaklarını düşünüyorum. Asla başarılı olamayacaklarına inanıyorum. Biz milletimizi her koşulda savunuruz. Demokrasiye engel olacak her hareketin karşısındayız.
“BÜYÜKLERİMİZİN DARBE HİKÂYELERİYLE BÜYÜDÜK”
Tahsin Gödek, “O gece ilk önce inanmak istemedik, sonra tekrar televizyonu açtığımızda olay açıklığa kavuştu. Ben Ankara’dan cevap alayım diye uğraştım. Partiye ilk gelenlerden biri bendim. Biz gerçekleşeceğine hiç inanmadık. Daha önceki darbeleri gördüğümüz için bir tecrübemiz vardı. Çok büyük bir kaos vardı. Ancak biz reisimizi görünce o kadar mutlu olduk ki, o açıklama yaptıktan sonra bunu aşabileceğimizi anladık. Biz sadece burada durup ne gerekirse yapmak için elimizden geleni yapmak istedik. Ne gidip para çektik, ne sokaklara dökülmekten korktuk. Biz çıkıp reisimizin konuşmasını bekledik. O sağ olduktan sonra hiç korkmadık. Sonuna kadar ona güvendik. Darbe girişimi Türk Milleti için dezavantaj olmuştur. Ancak Türk Milleti böylelikle Recep Tayyip Erdoğan’ın daha fazla arkasında durmuştur. Güven, bağlılık ve sevgi artmıştır. Erdoğan, vatandaşlara meydana çıkın der demez vatandaşlar hiçbir şey düşünmeden kendilerini meydanlara atmış, bu aziz milleti savunmuştur. Bu ülke zaten bir darbe atlattı. Biz büyüklerimizin darbe hikayeleriyle büyüdük. Darbenin ne olduğunu biliyoruz. Yaşımız tutmasa da biliyoruz. Bir darbeyle bir ülkenin nasıl 50 yıl geri gidebileceğini biliyoruz. Çok zor günlerdi, ama atlatıldı. Allah bir daha böyle günleri yaşatmasın diyorum. İnsanların çoluğunu çocuğunu, eşini geride bırakarak tankların arkasına yatması bunlar çok zor şeylerdi. İnsanların arkadaşları yaralandı. Elinde bayraklarla karşı koydu. Hasar gördüler. Ancak şimdi olsa şimdi yine yapardım diyen insanlar var. Vatan millet sevgisi böyle bir şeydir. Bu vatan için hepimiz her şeyi yaparız. Yine demokrasi nöbetleri tutulsa yine tutarız. Bir önceki darbede insanların içinde kalan, gösteremedikleri duyguları da gösterdi insanlar. Bunun tepkisini de gösterdiler. Biz artık ülkede darbe istemiyoruz, ülkede demokrasi diye bir şey var.”
Özel Haber: Seda Atan
 
 


Etiketler; #gece #gün
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.