Barışın kentinde barış kuşağı

9 ülkeden 104 sanatçı, 2018 Troia Yılı Etkinlikleri kapsamında barışın kentinde iskele Meydanı’ndan Truva Atına kadar barış kuşağı açtı.  Troia temasını kullanarak ürettikleri ÇTSO Çanakkale Evi’nde sergileyen ressamlar dünyaya barış mesajı verdi.

312
Barışın kentinde barış kuşağı

2018 Troia Yılı Etkinlikleri kapsamında, Troia paydasında buluşan 9 farklı ülkeden 104 ressam iskele Meydanı’ndan Truva Atına kadar barış kuşağı açtı.  Sanatçılar, etkinliğin ardından ÇTSO Çanakkale Evi’nde bir de resim sergisi açtı.
Dünyadaki ülkelerin, müzik, edebiyat, görsel sanatlar ve benzeri dallardaki tüm sanatçılarının, dostluk, barış ve sevgi adına aynı çatı altında toplanmalarına olanak sağlayan bir kuruluş olan Greek Art Union Uluslararası Dostluk, Barış, Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Türkiye’ye gelen sanatçılar Troia teması çevresinde dünyaya barış mesajı verdi.
Barış kuşağı ile kortej halinde Truva Atına yürüyen sanatçılara elinde zeytin dalı olan Hektor karakteri öncülük etti. Sanatçılar Truva Atı önünde bu zamana kadar vatanları için şehit düşenler adına bir dakikalık saygı duruşunda da bulundular.
Greek Art Union temsilcisi Hasan Kadakçı, “Bulunduğumuz yer Türkiye Cumhuriyet için önemli olan özgürlüğün başladığı yer. Aynı zamanda dünya ülkeleri için aynı derecede önemli Truva kenti.  Şu an bu Troia yılı etkinlikleri kapsamında buradayız ve 9 ülke geldi. Suudi Arabistan’dan Yunanistan’a kadar 104 ressam ile barış kuşağı açarak barış mesajı vereceğiz. 650 sanatçının eserinin olduğu bu kuşağın daha da uzamasını temenni ediyoruz” dedi.
Yunan Sanatçı Stella Chaviaropoulou,” Bizler Türk Yunan dostluğu için de uzun yıllardır çalışmalar yapıyoruz.  Biz dünya görüşü çok açık olan sanatçılarız.  Ben İstanbul doğumluyum ve bu toprakları çok seviyorum. Biz iki komşu ülke olarak daha yakın olmalıyız. Bu çok önemli bir projedir. Her yere bu sanatçı arkadaşlarla birlikte giderek barış mesajı veriyoruz” dedi.
104 ressamın 104 Troia temalı eseri, ÇTSO Sergi Evi’nde sergilendi. Emekli Öğretmen Timur Koşal ve Yunan Sanatçı Stella Chaviaropoulou tarafından ortaklaşa düzenlenen serginin açılışına Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan ve İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz katıldı.
“TROİA’NIN ÖNEMİNİN FARKINDAYIZ”
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yaptığı açılış konuşmasında, “Biz Çanakkaleliler, Troia’nın önemini yıllardan beri biliyoruz. Bütün dünya Troia’nın önemini biliyor. Hatta 30 Ağustos’ta Çanakkale’de Troia Festivalimiz var. Troia Festivali’nin 55’inci yılı bu sene düzenlenecek. Bu yıl özel bir yıl olması dolayısıyla çeşitli ülkelerden sanatçılar Troia temalı eserlerini buraya getirdiler. Bu çok önemli bir etkinliktir. Troia ortak insanlık değeridir” dedi. ”
“MÜZEMİZ 90 MİLYON TL DEĞERİNDE”
İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz konuyla ilgili olarak, “Bu yıl Kültür Turizm Bakanlığımız tarafından Troia yılı ilan edildikten sonra etkinlikler hız kesmeden devam ediyor. Sergiler, fuarlar, yarışmalar gerçekleşti. Hem Belediyemizin hem de Bakanlığımızın önümüzdeki günlerde ilimizde gerçekleşecek bir sürü etkinliği olacak. Şu an Arkeoloji Müzesi’ndeki objeler ve Troia’ya ait eserler yaklaşık 90 Milyon TL’ye mal olan, müzemizde yer alacaktır.  Daha önce sergilenme imkânı olmayan eserleri de sergileyeceğiz” dedi.
Serginin sonunda katılımcılara, Yunan Sanatçılar tarafından hediye ve plaket takdiminde bulunuldu.
Dilek Akşen
 
 
 


Etiketler; #baroş
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.