20’YE YAKIN SANATÇI VE TASARIMCININ İMZASI VAR

Kemalpaşa Mahallesi, Tekke Sokak’ta hizmet veren DADA Tasarım, 2015’ten beri sanat atölyesi olarak hizmet vererek Çanakkale halkını farklı çizgide, titiz çalışmalarla hazırlanmış el emeği ürünleriyle buluşturuyor.

958
20’YE YAKIN SANATÇI VE TASARIMCININ İMZASI VAR

 
 
“Doğadaki gerçek taşlardan takı yapıyoruz”
DADA Tasarım’ın yetkilisi Erdinç Alnıak, gazetemize özel olarak yaptığı açıklamalarda, mekanda nasıl bir atmosfer varsa oraya katkı sunabilecek ürünler üretmeye çalıştıklarını anlatarak, “Burada 20’ye yakın sanatçının, zanaatçının ve tasarımcının ürünü var. Sadece kendi üretimimizi satmıyoruz. Bu bir dayanışma işidir. Dayanışma ve birliktelik olduğu zaman daha yaratıcı fikirler ortaya çıkıyor. Satış pazarlama açısından da daha olumlu bir ortam yaratmış oluyorsunuz. Burası bir merkez oldu. Birçok tasarımcı ürününü getiriyor. Seramiğin bir kültür olarak tekrar gündeme gelmesi bir 10-15 yıl önce oluştu. Seramik gerçekten insanların çok keyifle satın aldığı bir ürün” şeklinde konuştu.
“İHTİYAÇ OLAN MEKANDA ATMOSFERE KATKI SUNABİLECEK ŞEKİLDE HİZMET VERİYORUZ”
DADA Tasarım Çanakkale halkına ne zamandan beri hizmet veriyor?
Burası 2015’ten beri açık. Ancak sanat atölyesi olarak kuruluşumuz daha eski. 2015 yılının Şubat ayından beri burası da bir sanat atölyesi olarak hizmet veriyor. Yıllarca çocuklarla sanat alanında çalıştık. Çanakkale Belediyesiyle ortak olarak birçok etkinlik, organizasyon, bienal, atölye programları gibi çalışmalar yaptık. Dada da aslında bir çocuk sanat merkezi olarak açıldı. Çocuklara yönelik program yapılan bir yerdi. Aslında uzun yıllardır, çocukluğumuzdan beri doğal malzemelerle bir şeyler yapmak üzerine ilgimiz vardı. Ben bu konulara teknik olarak çok yabancıydım. Daha sonra kendimizi üretirken bulduk. Çok basit magnetler yaparak başladık. Daha sonra iş çok farklı noktaya geldi. Aynalar, saatler, dekoratif eşyalar, aklınıza gelebilecek her alanda hizmet veriyoruz. Ev ve ofis için birçok şey üretiyoruz. İhtiyaç olan mekanda nasıl bir atmosfer varsa oraya katkı sunabilecek ürünler üretmeye çalışıyoruz.
“FARKLI OLMAK HER ZAMAN İLGİ ÇEKİCİ BİR UNSUNDUR”
Tasarım zorlu ve emek verici bir süreç. Bu işe başlarken tereddütleriniz oldu mu?
Farklı olmak her zaman ilgi çekici bir unsundur. Biz de ilgi çektik. Sokakta olmamızın bir handikabı var. Biraz yabancı bir iş yapıyoruz. İnsanlar ne kadar tanısa da yaptığımız işi bildiklerini söyleseler de aslında Türkiye’de de dünyada da sanıldığı kadar çok değil. Ben İstanbul’a ilk gittiğimde üç günde nasıl yetişeceğim diyordum. En az bin tane mağaza vardır böyle diyordum. İstanbul’da bile baktığımızda 100 tane var mıdır yok mudur emin değilim.
“İHTİYACA GÖRE TASARIM YAPIYORUZ”
Kişiye özel tasarımlarınız var mı? Bireysel çalışmalarınızın yanı sıra iş yerleriyle de çalışıyor musunuz?
Kişiye özel tasarım yapıyoruz. Ancak biz de şöyle bir şey var. Böyle fotoğraf resim ya da isim yazalım şeklinde değil de daha çok hediye alınmak istenen insanın ihtiyacı üzerinden bir tasarım yapıyoruz. Mesela şu an Bursa’da özel konsept bir kafe var ve İngilizce konuşulan bir kafe. İngilizce konuşma üzerine eğitim verilen bir yer. Mesela İngiltere –Londra konseptli bir kafe dekorasyonu yaptıklarından dolayı kafe sahibinin arkadaşı bize sipariş verdi ve kafenin fotoğraflarını attı. Biz de bunun üzerine Londra’yı anımsatacak bir konsept hazırlamaya çalıştık. Yani ihtiyaç nedir? Ortam nedir? Ortamdaki görsellik nedir? Oraya nasıl bir raf gider? Nasıl bir ayna gider? Nasıl bir aydınlatma yapılabilir? Bu şekilde çalışmaya gayret ediyoruz.
“MESLEKTAŞLARIMIZLA DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ”
Bu sektördeki meslektaşlarınızla dayanışma içinde misiniz?
Biz bu tarz tasarım ya da el yapımı ürün satan yerlerle bir rekabet değil dayanışma içerisindeyiz. Yeni, bilmediğimiz yerlerle de dayanışma içerisinde olmaya çalışıyoruz. Emeğe dayalı iş kollarında, siz ne kadar dayanışırsanız ekonomik olarak da herkes daha fazla kazanır. Herkes daha fazla üretir. Böyle bir kültür oluşur.
“20’YE YAKIN SANATÇININ, ZANAATÇININ VE TASARIMCININ ÜRÜNÜ VAR”
Ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Burada 20’ye yakın sanatçının, zanaatçının ve tasarımcının ürünü var. Sadece kendi üretimimizi satmıyoruz. Bu bir dayanışma işidir. Dayanışma ve birliktelik olduğu zaman daha yaratıcı fikirler ortaya çıkıyor. Satış pazarlama açısından da daha olumlu bir ortam yaratmış oluyorsunuz. Burası bir merkez oldu. Birçok tasarımcı ürününü getiriyor. Burada satışa sunabiliyor. Aynı zamanda tüm bunların sonucunda daha üst noktalara da hep birlikte ulaşmış oluyoruz. Daha keyifli bir üretim oluyor. Şimdi mesela Polonya ve İngiltere’ye ürünlerimizin bir kısmı gidiyor. Amerika’ya da gidecek. Birkaç sefer Almanya’ya gitmişti. Diyarbakır’a da gitti, Ankara’ya, Datça’ya da gitti. Birçok farklı noktaya üretici olduğumuz için toplu olarak da gönderiyoruz.
DADA Tasarım’ı öne çıkaran noktalar nelerdir?
Bizim farklı durduğumuz yer hediyelik eşya almak istiyorum ama özel bir şey almak istiyorum. El yapımı, biricik, doğal malzemeden olması tercih sebebi oluyor. İnsanlar artık özel bir şey arıyorlar. Kahve içerken de onu keyifle içmek istiyorlar. O fincandan tat alıyorlar. Hem estetik hem dekoratif oluyor. Biz bu işe aslında takıyla başladık. Doğadaki gerçek taşlardan takı yapıyoruz. Hatta ‘Bu kolye dünyada bir tane’ sloganıyla satıyoruz. Çünkü taşı boyamadığımız için o taştan bir daha asla bulamıyoruz. Dolayısıyla hiçbir şekilde aynı kolye oluşamıyor. Sadece ahşapla taşın birleştiği modeller benziyor ama hepsi biricik. Daha sonra panolar yapmaya başladık. Kız kardeşim bilhassa taştan panolar figürler yapıyor. Aile, aşk, çocuk, doğa temaları olabiliyor. Soyut ve somut temalarda üretilebiliyor. Bu ürünler bütün Türkiye ve hatta dünyaya da çok yaygın bir şekilde gönderdiğimiz bir ürün. Diğer çok önemli kalemlerimizden biri aydınlatma. Kimi zaman eğlenceli keyifli, kimi zaman daha romantik ya da rustik bir atmosfer yaratmayı istediğimizde bu tarz tasarım ürünlere ihtiyacımız var. Biz de buradan yola çıkarak aydınlatmaya çok ciddi ağırlık verdik. Büyük lambalardan abajurlardan küçük masa lambalarına kadar, ya da dekoratif keyifli bir aydınlatma sunan tüm çeşitlerimiz ayrı bir tarz taşıyor.
“SERAMİK İNSANLARIN KEYİFLE SATIN ALDIĞI BİR ÜRÜN”
Seramik bu işin temel taşlarından biri mi?
Aslında seramik kentiyiz. Ancak son zamanlardaki çalışmalarla artıyor. Seramiğin bir kültür olarak tekrar gündeme gelmesi bir 10-15 yıl önce oluştu. Seramikle ilgili baya bir gündem oluşuyor. Biz de Ece Güneş Erten ile çalışıyoruz. Birçok seramikçinin ürününü satıyoruz ama ağırlıklı olarak onun ürünlerini satıyoruz. Seramik gerçekten insanların çok keyifle satın aldığı bir ürün. Fincanlar, tabaklar, aydınlatmalar çok yoğun bir şekilde talep gören ürünlerimiz içinde yer alıyor.
Haftanın hangi günleri ve hangi saatler arasında hizmet veriyorsunuz?
Pazar günleri hariç her gün açığız. 10.00 ve 19.00 arasında hizmet veriyoruz. Ancak tabi burada bir üretim tasarım süreci olduğu için yeri geliyor buradan gece 10’da da çıkıyoruz.
“5 LİRADAN 5000 BİN LİRAYA KADAR HER KALEMDE ÜRÜN VAR”
Her bütçeye yönelik ürünleriniz var mı?
Her bütçeye yönelik ürünlerimiz var. Biz de 5 liradan 5000 bin liraya kadar her kalemde ürün var. Tabi buradaki 5 liralık obje de ev yapımı.
Özel Haber: Seda Atan
 


Etiketler; #dada
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.