Çanakkale Türkiye’nin milli tohum üssü olacak

Türkiye’nin yerli tohum üretimi ve kullanımı için ilk etabı 8 milyon TL’ye mal olacak İÇDAŞ Tohum Bankası ve Islah Merkezi’nin inşaatı hızla yükselmeye başladı.

265
Çanakkale Türkiye’nin milli tohum üssü olacak

Tarım  Köy İşleri Bakanlığı’nın Ankara ve İzmir’de kurduğu iki tohum gen bankası bulunuyor. İÇDAŞ’ın kuracağı merkez özel sektörün kuracağı ilk tohum gen bankası olacak. İlk etabı Ankara ve İzmir’deki tohum gen bankaları ile aynı kapasiteye sahip olacak. İÇDAŞ Tohum Bankası ve Islah Merkezi’nin ikinci, üçüncü ve daha ileriki aşamalarının da hizmete girmesi ile Çanakkale Türkiye’nin milli tohum üssü olacak.
 
Dünyadaki 10 önemli tohum bankasının incelenmesi sonucu Londra ve Amsterdam’daki iki merkezin örnek alınmasına karar verildi. İÇDAŞ Tohum Bankası ve Islah Merkezi geçtiğimiz yıl projelendirildi. Merkezin önümüzdeki Ekim ayında hizmete girmesi planlanıyor. 
 
Çanakkale’nin Biga ilçesinde inşaatı süren İÇDAŞ Tohum Bankası ve Islah Merkezi, Türkiye’nin dışa bağımlı tohum alımının zaman içinde tamamen millileşmesi için de öncülük edecek.
 
İÇDAŞ Tarım İs¸letmeleri Müdürü Turgut Odabas¸ı, “Tesislerimizin ikinci ve üçüncü aşamasını da tamamladığımızda sadece ülkemizin değil dünyanın en önemli tohum bankası ve ıslah merkezlerinden birine sahip olacağız. Merkez milli tohumlar konusunda da bilimsel araştırmalara öncülük edecek. Merkezin fiziki kapasitesi ve teknik donanımı için gelecek yıllarda ihtiyaç duyulduğu anda ek yatırımlarla arttırılacak” dedi.
 
Turgut Odabaşı, Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi kuruluşlarından olan İÇDAŞ A.Ş.’nin milli anlayışla projelendirdiği ‘tohum bankası ve ıslah merkezi’ hakkında şu bilgileri verdi “Merkezimizde yüksek teknoloji donanımlı laboratuvarlar ve depolama ünitelerimiz olacak. Tohum korumak sanıldıgˆından çok daha ciddi bir is¸tir. Sandıgˆa tohum konarak çeyiz gibi saklanamıyor. Depolama ünitelerimizin tohumların türüne göre iç ortamı minimum nem seviyesinde tutularak -20, -5 ve 5 derecelik farklı atmosferik koruma kos¸ullarına sahip olacak. Böylece tohumlar sagˆlıklı ve uzun ömürlü s¸ekilde saklanabilecek.”
 
İÇDAŞ Tohum Bankası ve Islah Merkezi’yle Çanakkale’nin milli tohum üssü haline geleceğini belirten Turgut Odabaşı “Anadolu cogˆrafyası dünyanın en zengin gen varlıgˆına sahip. Bu zenginligˆimize sahip çıkmayı ve onu korumayı milli bir görev biliyoruz. Anadolu tohumlarını güvence altına alarak gelis¸tirmeyi ve milli tarımımızı yabancı ülkelere bagˆımlılıktan kurtarmayı hedefliyoruz” dedi.
 
Turgut Odabaşı, dünyadaki bitkilerin dörtte birinin gelecek 50 yıl içinde yok olma tehlikesiyle kars¸ı kars¸ıya oldugˆu bilinirken, tohum bankalarının öneminin gün geçtikçe arttığını söyledi. Adeta zamana karşı bir yarış içinde olunduğunu belirten Turgut Odabaşı, şöyle devam etti ”Anadolu cogˆrafyası dünyanın en zengin gen varlıgˆına sahip. Bu zenginligˆimize sahip çıkmayı ve onu korumayı milli bir görev biliyoruz. Tohum bankası Akdeniz havzasında olası kuraklıgˆa kars¸ı Nuh’un gemisi yani gelecegˆimizin sigorta poliçesi olacaktır. Sebze, meyve, hububat, sera bitkileri ve digˆer bitki varlıgˆında kendi tohumlarımızın patentine sahip olmamızın stratejik açıdan Türkiye için hayati önem tas¸ıdıgˆına inanıyoruz. Tohum bankası ve ıslah merkezi yatırımımızla kadim Anadoluya ait yerel tahıl, baklagil, sebze, endüstri bitkileri tohumları toplanarak devletimize ait Ankara ve İzmir de bulunan tohum bankalarına eş deger tesislerde muhafazaya alınacaklardır. Toplanan bu tohumlar sadece muhafaza için değil ülkemiz çiftçisi için ekonomik değere sahip tohumluk üretimi için kullanılacak.

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.