“Sanayi nasılsa, ekonomi öyledir!”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık ve S.S. Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifine ziyarette bulundu.

5168
“Sanayi nasılsa, ekonomi öyledir!”

Başkan Uyanık, “Eğer burada ağız tadı varsa, keyif hakimse ülkede işler iyi gidiyor demektir. Sizler, hayatta bedel ödeyen insanların bulunduğu yerdesiniz. Burada ilk söz sahibi olan insanlar, alın teriyle hayatını sürdürmeye çalışan sizlerin varlığı ve duruşudur. Biz, ‘Tamam’ diyoruz” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık ve S.S. Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifine ziyarette bulundu. Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Sezai Kahraman ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek 7 Haziran’da esnaf tarafından düzenlenecek olan iftar yemeğinin de davetini gerçekleştirdi.

“ESNAF DÖVİZDEN ÇOK ETKİLENDİ”
 Sanayi sitesinin taşınma konusu ve yaşadığı sıkıntıların konuşulduğu  toplantıda söz alan Başkan Kahraman, “Şuan ki mevcut sanayi sitemiz, Çanakkale’mize yeterli gelmiyor. Bizim, daha büyük bir sanayi sitesine ihtiyacımız var. Başkanımız da bu konuda desteklerini esirgemiyor. İktidar Partisinin Grup Başkanvekili Bülent Turan da Organize Sanayi Bölgesinin içinde bir alan var orayı bize tahsis etmek için söz verdi. Ayrıca, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da şehir içinde kalan sanayi sitelerinin şehir dışına taşınması için destek veriyor. Biz de şuanda şehir içinde kaldık ve yapımı uzun zaman olan dükkanlarımız da çok yetersiz. Yani bazı iş makineleri dükkan içlerine giremiyor. Bu kapsamda Çanakkale’nin yeni bir sanayi sitesine ihtiyacı var. Esnafımız, dövizdeki yükselişten çok etkilendi. Şuanda işlerimiz biraz durgun ama umarız 24 Hazirandan sonra daha iyi günler görürüz” dedi.

“BU KENTİN ATAN YÜREĞİ SİZSİNİZ”
CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, meslek kazası geçirerek bir parmağını kaybeden Sanayi Sitesi Başkanı Kahraman’ın elini havaya kaldırarak, “ Bu kentin dişiyle, tırnağıyla hayata turunmuş meslek sahibi sessiz, sakin ama atan yüreği sizsiniz. Eğer burada ağız tadı varsa, keyif hakimse ülkede işler iyi gidiyor demektir. Sizler, hayatta bedel ödeyen insanların bulunduğun yerdesiniz. Burada ilk söz sahibi olan insanlar, alın teriyle hayatını sürdürmeye çalışan sizlerin varlığı ve duruşudur. Biz, ‘Tamam’ diyoruz. Daha iyi şeyleri, daha güzel, daha geleceğe güvenle bakacağımız bir ülkede yaşamayı hepimiz hak ediyoruz. Kendimiz için, geleceğimiz için, çocuklarımız için, paylaşımcı, katılımcı, toplumu bölmeyen, tam tersi kucaklayan bir yapıyı hep beraber kuracağız.  Çanakkale, yerel yönetimlerle ilgili çok şanslıdır. Çünkü Sosyal Demokrat bir belediyeyle sanayinin yer değiştirmesi, fiziki şartları gibi anlamda uzun süredir aynı dili konuştuğumuz açıktır. Biz, tüm çarşı esnafımızı selamlıyoruz, önlerinden geçiyoruz. 24 Haziran’da hiç bir yere gitmeyin, hasta olmayın, gidin oyunuzu kullanın sizin tercihiniz en doğru tercihtir” dedi.

“SANAYİ ACİLEN TAŞINMALI”
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da ziyarette kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Başkan Gökhan, “ Küçük Sanayi Sitesi, hem mevcut esnaf açısından yetersizdir. Bu durum, yeni oluşmadı. Bu durum yaklaşık 10 senedir var. Yeni teknolojiler, yeni araç-gereçler mevcut dükkanlara sığamaz hale geldi. Buradaki esnaf, daha büyük mekanlara ihtiyaç duyuyor.  Ayrıca, teknik altyapı, elektrik altyapısı, internet altyapısı çok gelişti hala daha gelişmeye devam ediyor. Buradaki dükkanlar, artık eski klasik tamir haneden her biri ayrı bir uzmanlık dükkanı haline geldi. Bu, her meslek için geçerli. Dolayısıyla artık bu mekanlar, mevcut sanayi sitesine sığamaz hale geldi. Yani bu mekanlar için çok acil bir şekilde çalışılması gerekiyor. Bu konu ile ilgili mera vasfını yitirmiş bir mera alanı var.  Meralara da ihtiyacımız var ama sonuç olarak birçok kurumun yararlanabileceği bir alan orada var. Biz, sadece esnaf adına talepte bulunuyoruz. Şehir içindeki sanayilerin şehir dışına taşınmasına yönelik yasanın gereğini uygulamak üzere burada bir plan tadilatı yaptık. Buradaki sanayi alanını, konut alanına çevirdik” dedi.

Dilek Akşen
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.