Reklam

Çocuk istismarına geçit yok

UCİM tarafından Mavi Kurdele Çocuk İstismarı İle Mücadele ve Farkındalık Haftası Etkinliği kapsamında Golf Aile Çay Bahçesi Önünde stant çalışması yapıldı.

616
Çocuk istismarına geçit yok

Kampanyaya CHP Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, Belediye Başkanvekili Egemen Ergun ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kampanya hakkında bilgi veren Çanakkale UCİM Sorumlusu Şehpal Ovalı, “UCİM Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneğinin, ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan çocuk istismarı ile mücadelede, farkındalık oluşturmak amacı ile başlattığı çocuklar için mavi kurdele kampanyasına Türkiye genelinde destek giderek büyüyor” dedi.
“Her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında tekrarlanan Mavi Kurdele kampanyası, UCİM Genel Başkanı Saadet Özkan’ın ve Genel Başkan Yardımcımız Yücel Ceylan’ın geçtiğimiz yıl Ağrı’da kaybettiğimiz çocuğumuz Leyla’nın ailesini taziye ziyareti sonrasında çocuk ölümlerine, kayıplarına ve istismarına dikkat çekmek üzere başlattığı, bir talep ve farkındalık niteliği taşıyan önemli bir çağrıdır” diyen Ovalı, “ Bu kampanya ile çocuk istismarı ile mücadelede, ihtisas mahkemelerinin kurulması, suçlu takip sisteminin oluşturulması,  istismarcıların tutuklu yargılanması, çocuk koruma eğitiminin Milli Eğitim Müfredatına eklenmesi, yargının üstün çocuğun faydası ilkesinin etkili bir şekilde işlenmesi hususuna dikkat çekilmektedir” ifadelerini korudu.

“UCİM HEP YANLARINDA OLACAK”
Konuşmasının devamında gerçekleştirilen etkinlik hakkında da bilgi veren Çanakkale UCİM Sorumlusu Şehpal Ovalı “İzmir’in Menderes İlçesinde 6 çocuğun okul müdürleri tarafından istismar edilmesi ile verdiği hukuk savaşı ile Türkiye’nin öğretmeni haline gelen Sadet Öğretmen, ülkenin genelinde var olan çocuk ölümleri,  ihmal ve istismar olaylarına kayıtsız kalınamayacağını ve artık bunun bir vatan savunması olduğunu belirterek, Yücel Ceylan ile birlikte, UCİM çatısı altında binlerce insanı bir araya topladı.  Bugün de binlerce insan İstismara hayır diyerek, çocuklar için verilen bu mücadeleye destek vermektedir.  Mavi Kurdele kampanyası da bu mücadelenin en önemli parçasını oluşturmaktadır. Türkiye Genelinde temsilcilikleri olan UCİM, eş zamanlı olarak tüm illerdeki gönüllüleri ile birlikte, ‘ Çocuklar için Mavi Kurdele tak’ çağrısını yaptıkları etiketlerle ses getirmektedir.  Mavi kurdele kampanyası ile tüm Türkiye’de çocuklar için mücadele mesajı yaymayı amaçlıyoruz.  Çocuk istismarına karşı farkındalığın artması ve istismar ile mücadelenin hız kazanması için Mavi kurdele farkındalık haftasında kampanyamıza toplumun her kesiminden desteklerini bekliyoruz.  Sosyal Medya üzerinden de destek olabileceğiniz kampanyamıza,  sol bileğinize taktığınız mavi kurdele ile çektiğiniz fotoğrafınızı ‘Çocuklar için Mavi kurdele tak’ etiketi ile paylaşarak, sesimizin daha çok yaymasını sağlayabilirsiniz.  Bugün gökyüzüne bırakacağımız mavi balonlar, ihmal ve istismardan kaybettiğimiz,  sadece basına yansıyanlarını bildiğimiz çocuklarımız,  Mertcan, Leyla, Özge, Ceylin, Ceylan, Alperen, Sedanu, Gizem, Eylül, Uğur e diğerleri için. Aynı zamanda bu balonlar umudumuzu,  mücadelemizi temsil etmektedir.  Çocuklar için mücadelemiz hiç bitmeyecek ve UCİM hep yanlarında olacak” dedi.

“HER ZAMAN DESTEK VERMEYE HAZIRIZ”
Kampanyaya destek olmak için Basın açıklamasına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Av Muharrem Erkek de yaptığı açıklamada, UCİM’in her zaman destekçileri olduklarını belirterek, “Çocuklarını koruyamayan bir toplum, her alanda geri kalmış demektir. Dolayısı ile biz,  çocuklarımızı korumak zorundayız. Bu ülkenin çocuklarının geleceği için UCİM Derneği Saadet öğretmen önderliğinde yaklaşık iki yıl önce kuruldu.  İki yılda önemli çalışmalar yaptılar. Biz de Sadet Öğretmen olsun, onun yardımcı Yücel Bey ile de sık sık Ankara’da da görüşüyoruz ve her türlü desteğimizi veriyoruz. Bugün de Belediye Başkan Vekilimizle, İl Başkanımıza ve Meclis üyelerimiz ile buradayız.  Mavi kurdeleyi da sol bileğimize taktık ki biliyorsunuz bunu UCİM Her temmuz ayının ikinci haftasında bu etkinliği yapıyor.  Çocuk istismarları, çocuklara yönelik taciz iddiaları özellikle son dönemlerde çok arttı.  Bu tabii ki üzüntü verici. Birde  adliyeye yansıyanlar var, yansımayan var. Bu konuda Eğitim Öğretim müfredatının mutlaka çocukların korunması konusunda, ailelerin eğitimi ile ilgili  bazı çalışmalar yapması gerekiyor.  En başta anne baba ve hepimizin bilinçlenmesi gerekiyor.  Çocukların hakları olduğu bir er birey olduklarını unutmayacağız” dedi.

“YENİ YAPTIRIMLAR AĞIR OLMALI”
Mecliste görüşülen yeni yargı reformuna da değinen ve reformun tamamlanmadan meclisin tatile girebileceğini de hatırlatan Av. Muharrem Erkek,  vatandaşların beklenti içerisinde olduğunu bunun için Meclis’in tatile girmemesi gerektiğinin altını çizerek, yeni yargı reformunda özellikle çocuklara yönelik cinsel taciz ve istismar yaptırımlarının ağır olması gerektiğini söyledi. Erkek, “Yeni yargı reformunda çocuklara yönelik yapılan istismarlar konusunda yapılacak her türlü çalışmalarda desteğe hazırız, katkılarımızı da veriyoruz. Yargı reformu ertelenmemeli mesela, Meclis bu yargı reform paketini görüşmeden tatile girmemeli. Ama her halde maalesef Ekim’e kadar ertelenecek gibi duruyor. Biz de ertelenmemesini istiyoruz.  Gerçek anlamda bir reform olmasa da sözler verildi bazı kesimlere, mahkum aileleri beklenti içerisinde haklı olarak, Ceza evleri doldu taştı, yaşanan çok mağduriyet var şu anda Türkiye’de. Akademisyenler, Gazeteciler ve birçok masum insan ceza evinde KHK ile ihraç edilip Mahkemede aklandığı halde görevi iade edilmeyen binlerce kişi var.  Bunu bir şekilde çözerek hukuk devleti olmamız lazım.  Maalesef hukuk devleti temelinden sarsıldı son dönemlerde. Özellikle çocuk tacizleri ve istismarlarına yönelik yeni yaptırımlar ağır olmalı” dedi.

“YASALARIN CAYDIRICI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM”
Belediye Başkanvekili Egemen Ergun ise yaptığı konuşmasında tüm siyasi partilerin bir araya gelip çocuk istismarına yönelik daha sert önlemler alması gerektiğini belirtti. Ergun, “Belediye olarak UCİM’in çağrısına destek olmak istedik.  Genel Başkan Yardımcımız, İl Başkanımız ve Belediye Meclis üyelerimiz ile beraber destek verdik. Çocuklarını koruyamayan bir ülke, nasıl bir gelecek elde edecek? Sorusu var.  Mevcut hükümetin çocuk istismarı ile ilgili çözüme odaklı çalışmalar yaptığını düşünmüyorum açıkçası. Türkiye’de şu anda uygulanan yasaların caydırıcı olduğunu düşünmüyorum. Bununla ilgili bütün siyasi partilerin bir araya gelip, daha sert önlemler alınması gerekir.  Çocuklarımıza konuşma dilimizi, ses tonumuzu bile iyi ayarlamamız gerekiyor.  Çünkü ebeveynlerin bile arkında olmadan bir istismara sebebiyet verebileceğini, çocukların kalbinin kırılması bile bir istismar nedeni olduğunu unutmamak gerekir” ifadelerini kullandı.

Altuğ Acer
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.