“Hobiler, insanda terapi etkisi yaratır”

Kemalpaşa Mahallesi Tekke Sokak’ta bir hafta önce hizmete giren ve Çanakkale halkını uçsuz bucaksız bir hobi dünyasıyla tanıştıran ‘Her Telden Hobi’ hayatları renklendirmeye hazırlanıyor.

42161
“Hobiler, insanda terapi etkisi yaratır”

Hobi malzemeleri, yardımcı ürünler, dekoratif ürünler, hediyelik eşyalar, ahşap ham objeler, polyester ham objeler, mobilya yenileme, mekan yenileme ve danışmanlıkları hizmetlerini veren Her Telden Hobi’nin sahibi Esra Çubukçu gazetemize özel olarak yaptığı açıklamada hobilerin terapi etkisini yarattığını ve bilhassa çocukların bir hobi edinmesi için teşvik edilmeleri gerektiğini söyledi.
Çubukçu, “Bence aileler çocuklarını sanata, hobi edinmeye yönlendirmeli. Özellikle boyamaya yönlendirmeleri çok önemli. Buraya bazı aileler çocuklarıyla geliyor. Küçük objeler kesiyoruz. Çocukların ilgisini çekebilecek küçük objelerimizin boyasının seçimini çocuklara bırakıyoruz. Daha sonra çocuklar kendi kendine evlerinde boyuyor. Tekrar daha büyük bir hevesle geliyorlar. Zamanlarını kaliteli değerlendiriyorlar. Hobiler, insanda terapi etkisi yaratır. Herkesin bir hobisi olmalı diye düşünüyorum. İnsanın kafasını boşaltması, gereksiz düşüncelerden arınması için de çok önemli bir anlam teşkil ediyor” dedi.

“MEMURİYETİ BIRAKTIM, BURAYI AÇTIM”
Öncelikle bize kendinizden bahsedebilir misiniz?
Ben burasını açmadan memurdum. Hep bir dükkan açma hayalim vardı. Memuriyeti bıraktım burayı açtım. Uzun süredir hobiyle uğraşıyorum. Tasarlamayı, üretmeyi, yeni bir şeyler yaratmayı çok seviyorum. Daha önce de internetten ve sosyal medya hesabı üzerinden yaptıklarımı paylaşıyordum. Daha sonra radikal bir karar alarak memuriyeti bıraktım ve buraya yerleştim. Zor bir karar oldu. Ancak ben hayatta her zaman istediklerimizi yapmamız gerektiği taraftarıyım. Cesaret çok güzel bir şey. Senelerden beri kendim boyuyor ve internetten alışveriş yaparak malzeme buluyordum. Böyle bir yer açarak insanların arayışlarına da son vermek istedim.

“HOBİ MARKET VE ATÖLYE OLARAK HİZMET VERİYORUZ”
Neler üzerine çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz?
Hobi market ve atölye olarak hizmet veriyoruz. Hobi malzemeleri, yardımcı ürünler, dekoratif ürünler, hediyelik eşyalar, ahşap ham objeler, polyester ham objeler üzerine hizmet veriyor; mobilya yenileme, mekan yenileme tarzında danışmanlık da yapabiliyoruz. Ana dekoratif boyama üzerinden bu noktaya uzanan bir çizgimiz var. Üst katımızda ahşap ham objelerimizi sergiliyoruz. Eski mobilyaları yenileme ve yeni mobilyaları eskitme işlemi gerçekleştirebileceğiz. Biz kendi evimize bir cihaz alıp hobi amaçlı başladığımız bu yolculuğu eşimle birlikte bir işe dönüştürdük. Onun pek fazla ilgisi yoktu ancak sonra kendisi de bu işin içine girdi.

“KİŞİYE ÖZEL KESİMLERİMİZ VAR”
Ahşap boyama kadınlar arasında son zamanlarda çok revaçta görünüyor…
Son yıllarda zaten ahşap boyamaya olan ilgi arttı. Ancak biz çok geniş bir pencereden bakarak elimizdeki sanatı anlatmaya çalışıyoruz. Değişik teknikleri, yenilenmiş teknikleri hep takip ediyoruz. Malzeme olarak çok farklı ve modern malzemeler var artık. Aynı zamanda hediyelik eşya ve dekoratif ürünler üzerine de satış yapacağım. Birisi hediye almaya geldiğinde ya da evine bir eşya almaya geldiğinde bizlere sipariş de verebilecek. Tasarım olarak kafasında canlandırabilecek. Ben şunu yapmak istiyorum diyebilecek. Bir de bizim kendimizin de yaptığı kişiye özel kesimlerimiz var. Bir makinamız var. O makinamızla istediğiniz tarzda, boyutta, ölçüde tasarlıyoruz. Bunun yanı sıra müşteri bize mobilyasını da getirebilir, kestirebilir. Mobilya yapmıyoruz ama daha çok dekoratif ürünler yapıyoruz. Evde olan eski bir sehpayı bile yenileyebiliriz. Kişi kendisi de buraya gelerek yenileyebilir. Ben burada kendisine gösterebilirim. Öğrenmek isteyene, hevesi olana yardım etmeye her zaman hazırım.

“ÇOCUKLAR İÇİN ÇALIŞMALAR YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM”
Burada aynı zamanda eğitim de gerçekleştirecek misiniz? Bir nevi hobi adına danışmanlık yaptığınız söylenebilir mi?
Kafamda birçok proje var. Eğitim olarak şu an için seminer ve ürün tanıtımı yapıyorum. Ürünleri aldıkları zaman onların gösterimi olacak. Ürün tanımlama, obje tanımlama şeklinde olacak. İnsanlar hobi edinirken çekinmesinler. Herkes yapabilir. Hiç bu işlerle ilgisi olmayan, eline bu işe dahi bir boya almayan insanlar da yapabilir. Yeter ki istek olsun. Çocuklar için özellikle çalışmalar yapmayı düşünüyorum. Onlara paketler hazırlamak istiyorum, onlarla boyama etkinliği yapmak istiyorum. Çocuklar yaptıklarını kapılarına duvarlarına assınlar, arkadaşlarına armağan etsinler istiyorum. Daha sonra belki onların bu eserlerini sergileyebiliriz.

“ÇOCUKLAR HEVESLE GELİYORLAR”
Aileler çocuklarının bir hobi edinmesi için neler yapabilirler?
Bence aileler çocuklarını sanata, hobi edinmeye yönlendirmeli. Özellikle boyamaya yönlendirmeleri çok önemli. Buraya bazı aileler çocuklarıyla geliyor. Küçük objeler kesiyoruz. Çocukların ilgisini çekebilecek küçük objelerimizin boyasının seçimini çocuklara bırakıyoruz. Daha sonra çocuklar kendi kendine evde boyuyor. Tekrar daha büyük bir hevesle geliyorlar. Zamanlarını kaliteli değerlendiriyorlar.

“İNSANLARIN YARATICILIĞI O FIRÇAYI ELLERİNE ALINCA ORTAYA ÇIKIYOR”
Hobi edinmenin gündelik hayatın stresinden arındıran bir etkisi var mı?
Hobiler, insanda terapi etkisi yaratır. Herkesin bir hobisi olmalı diye düşünüyorum. İnsanın kafasını boşaltması, gereksiz düşüncelerden arınması için de çok önemli bir anlam teşkil ediyor. Bir de insanların yaratıcılığı o fırçayı ellerine alınca ortaya çıkıyor. İnsanı rahatlatıyor, mutlu ediyor.

“ÜRÜN ÇEŞİTLERİMİZİ ÇOK GENİŞ VE ZENGİN TUTMAYA ÇALIŞTIK”
Sizi diğer rakiplerinizden ayıracak noktalar nelerdir?
Çanakkale’de birkaç atölye ve malzeme satan yer var. Ancak biz ürün çeşitlerimizi çok geniş ve zengin tutmaya çalıştık. İnsanlar dükkanımıza girdikleri zaman her istedikleri ürünü bulsunlar istedim. Hala da eksikliklerimizi tamamlamaya, ürünlerimizi getirttirmeye çalışıyoruz. Bizim işimizde emek var. Buradan alınarak hazırlanan bir hediye, hazır satın alınan bir hediyeden çok daha kıymetli olabiliyor. Biz Çanakkale halkı için en iyisini yapmak istiyoruz.

Özel Haber: Seda Atan
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.