Yumurtada Yeni Dönem

Yumurtaya 'organik' ya da 'serbest gezen tavuk' gibi yetiştirme metodunun damgalanması uygulaması başladı.

21410
Yumurtada Yeni Dönem

Uygulamayla birlikte vatandaşın doğru yönlendirilmesi için yumurtalara barkod yazılacak. Yumurta etiketlerinde yer alan  'organik yumurta', 'köy yumurtası', 'doğal yumurta', 'serbest gezen tavuk yumurtası' gibi farklı ifadelerin hem tüketiciyi yanılttığı hem de üreticiler arasında haksız rekabete yol açması üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tebliğ değişikliğine gitti.

Konuyla ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulunan Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “Tüketiciyi koruma altına alan, kandırılmasını önlemek için yapılan her hareketi yerinde ve doğru olarak buluyoruz. Ama bu uyum sürecinde daha dikkatli davranılması ve üretim yapılan kişilerin de mağdur edilmemesi gerekmektedir. Ben tam manasıyla standartlara uyan bir organik yumurta olduğuna çok da ihtimal vermiyorum. Önce organik yumurta yetiştirebilmek için organik tavuk yetiştiriciliği yapmak lazım. Dolayısıyla şu anda benim bildiğim bu tarzda bir çiftlik yok. Doğadan beslenen tavukların yumurtasına şu anda organik deniliyor” dedi. Çanakkale’de yumurta satışı yapan esnaf ise uygulama hakkında, “Pazarda, orada burada açıkta yumurta satılıyor. Çoğunun bayat olup olmadığı tamamen şüphelidir. Organik olup olmadığı tamamen şüphelidir. Kısacası organik olmayan yumurtalar bile organik olarak satılmaktadır. Olayların ve bu gibi sahtekarlıkların önüne geçilmesi için bu uygulamayı doğru bulmaktayız. Fabrikalarda beyaz yumurtalar var. Hayvan hiç kalkmıyor. Bütün gün oturuyor. Yiyor içiyor yumurtluyor. Öyle bir numara sistemi olmalı ki hepsini ayırmalı” şeklinde konuştular.

“TAM MANASIYLA STANDARTLARA UYAN ORGANİK YUMURTA OLDUĞUNA İNANMIYORUM”
Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya yaptığı açıklamada, “Bu üreticiyi bir nebze sıkıntıya sokar ama tüketiciyi de korur. Tüketiciyi koruma altına alan kandırılmasını önlemek için yapılan her hareketi yerinde ve doğru olarak buluyoruz. Ama bu uyum sürecinde daha dikkatli davranılması ve üretim yapılan kişilerin de mağdur edilmemesi gerekmektedir. Ben tam manasıyla standartlara uyan bir organik yumurta olduğuna çok da ihtimal vermiyorum. Önce organik yumurta yetiştirebilmek için organik tavuk yetiştiriciliği yapmak lazım. Dolayısıyla şu anda benim bildiğim bu tarzda bir çiftlik yok. Doğadan beslenen tavukların yumurtasına şu anda organik deniliyor. Açık çiftlik yapıyorlar ya o tarzda yerlerde yetiştirilen tavuklardan üretim yapılan yumurtaya organik deniyor. Doğal yumurta desek daha iyi aslında. Böyle sıfatlandırılmasını daha doğru buluyorum” ifadelerini kullandı.  
Çanakkaleli esnafların ise konuyla ilgili değerlendirmeleri şöyle oldu:
“PAZARDA SATILAN YUMURTALARIN BAYAT OLUP OLMADIĞI ŞÜPHELİDİR”
COŞKUN ERİŞEN:
Yumurtaya getirilecek barkot sistemiyle ilgili uygulamayı doğru bulmaktayız. Pazarda, orada burada açıkta yumurta satılıyor. Çoğunun bayat olup olmadığı tamamen şüphelidir. Organik olup olmadığı tamamen şüphelidir. Kısacası organik olmayan yumurtalar bile organik olarak satılmaktadır. Bu bir suçtur. Olayların ve bu gibi sahtekarlıkların önüne geçilmesi için bu uygulamayı doğru bulmaktayız. Bir an önce uygulama hayata geçirilip devamlı düzenli bir şekilde kontrolleri yapılıp yumurtaların temiz sağlıklı ve organik olarak satılmasını temenni ediyoruz.

“HERKES NE YEDİĞİNİ BİLİR”
OKAN TEZCAN:
Barkot sistemini destekliyoruz. Herkes en azından ne yediğini, nasıl yediğini bilir. Köy yumurtasıysa onun da bir sistemi yapılır. Çiftliklerde yetişiyor. Mesela benim sattığım doğal besinler. Ancak ona da bir numara basılsa çok iyi olur. Köy yumurtası diye satılan, herkesin sattığı çiftlik yumurtaları var. Bunlar da doğal besin. Bunların da köy yumurtasından çok farkı yok. Yüzde seksen yüzde doksan doğal besin. Gezen tavuk, dolaşıyor hayvan. Ha ne oluyor, arpa buğday ekiyorsun. Onları yiyor. En azından bunlar denetim altına alınabilir. Fabrikalarda beyaz yumurtalar var. Hayvan hiç kalkmıyor. Bütün gün oturuyor. Yiyor içiyor yumurtluyor. Öyle bir numara sistemi olmalı ki hepsini ayırmalı. Mesela 1 numara gezen tavuk, 2 numara çiftlik, 3 numara fabrika şeklinde oluyor. Gezen tavuklarda seri üretimle yumurta bir olmaz tabi. Fiyat farklı elbette ki olacaktır.

“NE YEDİRDİN HAYVANA DA DOĞAL OLDU BU?”
AYSEL CESUR:
Barkotun tabi ki basılması lazım. Ne kadarlık yumurta yediğimizi biliriz. O kadar çok yalan dolan var ki bu sektörde bilemeyiz yani. Böyle olunca en azından o ürün ne zaman paketlenmiş onu görüyoruz. Ürünü güvendiğiniz yerden almak çok önemli. Köy yumurtası, sütü deniyor ama ne yedirdin de hayvana da doğal oldu bu? Neye göre? Ayrıca küçük şehirler bu konuda daha avantajlı. Köylere daha yakınız. Bu yediğimiz yumurtalar bile Çanakkale civarındaki köyler de üretilip geliyor. Benim yumurtalarım boy boy marka markadır. Küçüklü büyüklüdür. Gramajlıdır. Tartılır öyle gelir.

“HEM ÜRETİCİ HEM TÜKETİCİ BİLİNÇLİ OLMAK ZORUNDADIR”
İSMET ALKAN:
Barkot sisteminde köyden yumurta getirmek zorlaşacak. Büyük bir cezası olacak. Barkotsuz satış olmayacak. Tarihi geçmiş yumurtayı zaten anlarsın, rengi bile değişiyor, dağılıyor. Hem üretici hem tüketici bilinçli olmak zorundadır.
Özel Haber: Seda Atan
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.