CHP’den eş zamanlı eylem (VİDEO)

Cumhuriyet Halk Partisi 16 Nisan Referandumunun yıl dönümünde 81 ilde eş zamanlı eylem gerçekleştirdi.  CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Türkiye önümüzdeki süreçte iki D arasında seçim yapacak. Demokrasi mi, diktatörlük mü?” Keyfilik değil adalet kazanacak” dedi.

712
CHP’den eş zamanlı eylem (VİDEO)
VİDEO HABER

“Demokrasi mi Diktatörlük mü?”
CHP, 16 Nisan referandumunun yıldönümünde “OHAL değil demokrasi istiyoruz” sloganıyla bir saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi. Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen eyleme CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Milletvekili Bülent Öz,  CHP İl ve İlçe Yönetimi, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, çok sayıda partili ve vatandaşlar katıldı. Eylemden önce kısa bir konuşma yapan İl Başkanı İsmet Güneşhan’ın konuşması sık sık sloganlar kesildi.
İl Başkanı İsmet Güneşhan konuşmasına,“Şırnak’ta yaşanan çatışmada kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz 3 şehit vermiştir. Başta aileleri olmak üzere tüm halkımızın başı sağ olsun diyor, terörü bir kez daha lanetliyoruz. OHAL demek terör demektir” sözleri ile başladı.
“HİÇ KİMSENİN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ YOK”
Başkan Güneşhan, “Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçti. 15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında, “Evet” demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, “Hayır” demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır.21 aydır süren OHAL ile ülkemizdeki baskı rejimi kurumsallaşmıştır. Demokrasiye ve hukuk sistemine yönelik bir saldırı halini alan OHAL rejimi, insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak için sivil toplum kuruluşlarına, sendikalara, meslek oda ve birliklerine yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir.AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL, bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı solcu, muhafazakâr sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm topluma karşı işlenen bir suç haline gelmiştir. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır
“OHAL NEDİR?”
“OHAL, 10 Ekim’de katledilen çocuklarını anmak isteyen anne ve babalara sıkılan biber gazıdır.OHAL, ekmeğinin peşindeki tütün üreticisine vurulan coptur.OHAL, hayatını FETÖ ile mücadeleye adamış Ahmet Şık başta olmak üzere gazetecileri zindanlara atmaktır. OHAL, işçi grevlerini ertelemek, grev çadırlarına müdahale etmektir.OHAL, işlerini geri isteyerek bedenini açlığa yatıran Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı öldürmeye ant içmiş hükümet inadıdır.OHAL, dünyaca ünlü akademisyenleri FETÖ yalanıyla üniversitelerden atmaktır.OHAL, tiyatro oyunlarını yasaklamaktır.OHAL, tüm muhaliflerini “terörist” ilan edebilme cüretidir.OHAL, Ankara Kızılay’da İnsan Hakları Anıtı’nı gözaltına almaktır.OHAL, madende oğlu 4 yıldır yatan anaya, artık yürüyemezsin yasak artık, demektir.OHAL, on binlerce taşeron işçiyi haksızlıkla kadro dışı bırakmaktır.OHAL, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencilere “okuma hakkı” vermediğini deklare edebilmek ve öğrencileri cezaevine attırmaktır.OHAL, milli iradeyi yok sayarak, belediye başkanlarım görevden uzaklaştırmak, belediyelere kayyım atamaktır.OHAL, laik eğitim bildirisi dağıtmak isteyen öğrencinin gözaltına alınması, 16 Nisan referandumunda “hayır” propagandası yapan vatandaşın kolunun kırılmasıdır.OHAL, seçilmiş milletvekillerini esaret altında tutmaktır.OHAL, hakimlerin, savcıların bir parti genel başkanı önünde iliklediği cübbelerdir.OHAL, yasamayı, yürütmeyi, yargıyı bir tek adamın iki dudağının arasına hapsetmektir.OHAL, doların 4 TL’yi, avronun 5 TL’yi aşmasıdır, Türk Lirası’nın kaybettiği değerdir.OHAL, satılan şeker fabrikası, açlık sınırı altındaki asgari ücret, artan enflasyondur.OHAL, Tvvitter’daki 280 karakterden, Facebook’taki “beğen” butonundan korkmaktır.OHAL, 12 Eylül cuntasına özenenlerin, askeri darbe dönemlerine rahmet okuttuğu bir düzenin adıdır.”
“OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ”
“İlan ederken 1 buçuk ay bile sürmeyecek dedikleri, milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL, bardağı çoktan taşırmıştır. Sabır testisi kırılmış, toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine artık yeter demeye başlamıştır.Bugün iktidar partisi ve yeni ortakları, Türkiye’yi uçuruma adım adım yaklaştıran OHAL’i bir kez daha uzatmanın peşindedir. Postallı darbelerle mücadele etme vaadiyle gelenler, gelinen noktada takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir.Bizim talebimiz kesindir;Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine DERHAL son verilmelidir.Hukukun askıya alındığı, parlamentonun yok sayıldığı, milli iradenin tanınmadığı, milletvekillerinin rehin alındığı faşizm düzeni ortadan kalkmalıdır.Sivil toplum örgütlerine, sendikalara, meslek odalarına ve birliklerine yönelik iktidar gücü ile açılan savaş son bulmalıdır.Sivil darbe ile tek koltukta birleştirilen yasama, yürütme ve yargı erkleri, yeniden, çağdaş demokrasilerde olduğu gibi kendi koltuklarına geçmelidir.Sadece bu meydandan değil, Türkiye’nin 81 ilindeki meydanlardan Ankara’daki Saraylıları uyarıyoruz.Bizler OHAL değil demokrasi istiyoruz!”
KEYFİLİK DEĞİL ADALET KAZANACAK”
Kısa bir açıklama yapan  CHP Genel Başkan Yardımcısı Milletvekili Muharrem Erkek, “Bugün 81 ilimizde meydanlarda OHAL değil demokrasi diyoruz. Mühürsüz referandumun yıl dönümünde  çok güçlü bir şekilde  haykırıyoruz. OHAL 12 Eylül Darbe hukukun tipik bir uygulamasıdır. OHAL’de demokrasi  olmaz, hukuk, adalet, özgürlük, eşitlik olmaz. OHAL’de aş iş olmaz. Vatandaşın her geçen gün alım gücü azalıyorsa bunun en önemli sebebi OHAL’dir. Çanakkale’deki coşkuyu görüyoruz.OHAL sivil bir darbedir.Biz hükümete terörle ilgili her türlü desteği veriyoruz. Terörle mücadele meclisle birlikte, hukuk içerisinde olmalıdır. OHAL derhal kaldırılmalıdır. OHAL muhalefetle mücadeledir. OHAL içerisinde yapılacak tüm seçimlerin meşruiyeti sorgulanır.Türkiye önümüzdeki süreçte iki D arasında seçim yapacak. Demokrasi mi, dikdatörlük mü?” Keyfilik değil adalet kazanacak” dedi.
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, “Kuvvetler ayrılığının hayata geçirilmesi için mücadele edeceğiz. Tüm hayır bileşenleri aynı hedef üzerindeyiz. 16 Nisan’da yapılan referandumu kabul etmediğimizin göstergesidir. Türkiye halkı bu referandum sonuçlarını kabul etmiyor.  Yeniden parlamenter rejime geçmek için mücadele edeceğiz” dedi.
Dilek Akşen
 Etiketler; #chp
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.