“Sırada hangi ülke var?” - “Hepimiz aynı gemideyiz!”

Amerika’nın Suriye’ye düzenlediği operasyon ülke ekonomisine olumsuz tesir edeceğini düşünen vatandaşın tedirgin bekleyişi sürüyor. Sorularımıza ‘Battıkça batıyoruz’ şeklinde cevap veren vatandaşlar soruyor: Sıradaki ülke hangisi?

474
“Sırada hangi ülke var?” - “Hepimiz aynı gemideyiz!”


Amerika’nın Suriye’ye düzenlediği operasyon ülke ekonomisine olumsuz tesir edeceğini düşünen vatandaşın tedirgin bekleyişi sürüyor. Sorularımıza ‘Battıkça batıyoruz’ şeklinde cevap veren vatandaşlar soruyor: Sıradaki ülke hangisi?
ABD Başkanı Donald Trump’ın, "Suriye’yi vurma emri verdim" ifadelerinin ardından Suriye'ye harekat başladı. Saldırıda ilk etapta Şam’daki Cumhuriyet Muhafızları,  Dumeyr Havaalanı, Şam Uluslararası Havalimanı çevresi, Cemeyre Bilimsel Araştırmalar Merkezi, Kasyun Dağı’ndaki hava savunma sistemleri, Kisve ve Kalamun bölgelerindeki askeri noktalar vuruldu. Savaşın ülke ekonomisine ciddi anlamda darbe vuracağını düşünen vatandaşlar sırada hangi ülke var?” dediler.
“DÖVİZ 10 TL BİLE OLUR”
İşte gazetemize görüş veren vatandaşların ifadeleri:
İlkay Canay: “Eninde sonunda bir şeylerin patlayacağı belli idi. Tabii ki orada mesele Suriye halkına refah getirmek falan değil.  Suriye değerli madenler üzerinde kurulu bir ülke ve dünyanın en büyük eksiği de enerji.  Bugün çoğunlukla petrol değerli olduğu için Ortadoğu karışık. İleri de değerli olan değiştiğinde savaşların da alanı değişecek. Suriye ile savaşılmıyor. Suriye’nin üzerinde diğer güçler savaşıyor. Amerika Vietnam’a kendi askeri ile gitmişti, asker ölünce halk ayağa kalkmıştı. Eğer gelişmiş bir ülke olursan seni kontrol edecek ülkeler azalır. Biz ne yapsak bize hesap soracak ülkeler var. Biz kafamıza göre para basamayız. Amerika para bastığında ona bunun hesabını soracak ülke yok.  Amerika ne zaman bir kağıdın üzerine 100 dolar yazarsa o yüz dolardır. O yüzden ister ki dünyanın her yerinde dolar dolaşsın ve o dolar rüşvet olarak işe yarasın.  Sana rüşvet verir ve seni benim adıma kavga etmeye ikna edersem, askerim yaralanmaz, ülkemde karmaşa çıkmaz. Sana silah veririm  neticede demirdir, para veririm o da kağıt. Sen bunu avantaj sandığın için sonunda toprağından olursun. Ne yapar büyük ülkeler senin teröristini destekler, milisi destekler. Bizim gibi gelişmemiş ülkelerde anlık kazançlar kazanç sayılır. Libya böyle gitti, Mısır, Irak hepsi. Mesela Libya örneği verelim, burada Kaddafi iyidir kötüdür onu geçelim. Libya’da doğduğun gün petrol gelirinden sana maaş bağlanırdı. Eğitim masraflarını devlet karşılıyordu, eşyadan vergi alınmıyordu. Zaten petrolden yeteri kadar gelir sağlanıyordu. Halk payını alıyordu . Sonra demokrasi için destek almaya karar verdi halk. Şimdi açız eylemleri yapıyorlar.  Kaddafi’yi öldüren çocuğun başında Newyork yazılı şapka vardı. Şimdi bir arada hareket etmeyen insanlar, birlik olamadıkları için başlarına neler geleceğini görecekler.  Tüm bu olanların sonucunda döviz 10 TL bile olur, altın da yükselir.”
“GEMİ SENİN OLSA NE OLUR, HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ”
Cemal Oylan: “Amerika’nın savaşa girmesi bir kenara bizim ekonomimiz zaten kaos içinde. Bu bizim dış borcumuz, kamu borcumuz, özel sektör borcu hepsini etkiler. Bu kaos ortamında doları zapt edemeyiz. Hiç hoş şeyler yaşamayacağız. Bu olaylar nerden başladı? Büyük Ortadoğu Projesi, Libya, Tunus, Kahire, derken geldi Suriye’ye. Irak’ı zaten önceden halletiler.  Şimdi sıra kimde, biz de tabi ki! Ekonomik ve siyasal anlamda büyük bir karmaşaya giriyoruz. Ülkede büyüme var diyorlar, ne ekonomisi! Nasıl büyüdük, bu hikayelerle cahil halkı kandırırlar. Ben emekliyim ama gençliğe ve vurdumduymazlığa üzülüyorum. Herkes cebine baksın. Yüz tl ile ne alabilirsiniz? Kardeşim sen geminin en lüks katında ol, ben makine dairesinde olayım. Batıyorsak gemi senin olsa nolur, sen de gidersin ben de.”
“SIRADA HEP BİZ VARDIK”
Sıdıka Kocaoğlu: “Amerika Suriye’ye girdi, kimleri etkiler? Dünyayı etkiler. Bu ekonomik krizin sebebi ülkemizin savaşa müdahil olması ile alakalı değil. Amerika’nın dünyaya hükmetme arzusu ile alakalı. Biz kendimizi güvende tutmak için bu halkanın içine girdik. Dolar yükselir, ekonomik zorluklar var ancak bu bedeli sadece ülkemiz ödemeyecek. Dünya ödeyecek. Sadece biz de kriz yok ki. Kendimizi bu kadar suçlu hissetmek zorunda değiliz. Amerika Libya’dan beri bu krizi yaratmanın peşinde.  Sırada biz varız diyenler vardır. Ama biz zaten sıranın ilk sırasında idik bu da 100 sene önce belli idi. Ama anlaşmalar vardı, ilk bize saldıramazlardı. Plan bugünün planı değil. Amerika durulana kadar, ekonomi böyle dalgalı gider.”
“EN İYİSİ MÜZİK DİNLEMEK”
Özcan Akbulut: “En son bir keresinde haberleri izleyim dedim. Mazota üst üste iki kere zam gelmiş, spazm geçiriyordum. Şimdi ben kolay yaşamanın yolunu buldum.  Müzik kanalı, güreş kanalı. Değiştirip değiştirip izliyorum. Padişahın bir tanesi vergiler artırmış, vezire demiş, git kullarımın nabzını tut. Vezir dolaşmış gelmiş. Demiş padişahım halk isyanda. O zaman biraz daha zam yapalım demiş, zammı yapmışlar. Git demiş padişah halka bak.  Halk davul zurna oynuyor, oldu bu iş demiş.  Durum bu. Kim nere giriyorsa girsin artık iş işten geçti. Battıkça batıyor, batmaya doyamıyoruz.”
“FİLLER TEPİŞİYOR, OLAN ÇİMENLERE OLUYOR
Mehmet Gürsel Günay: “ Tedirginiz tabii ki de! Herşeyden önce yanı başımızda yıllardır savaş devam ediyor. İnsanlar, çocuklar ölüyor. Sıra ne zaman bize gelecek diye tedirgin bekliyoruz. Kendi içimizde sessizce bölündük farkında değil kimse. Esnafa gidin sorun,  herkes kendi tekerini zor döndürüyor. Filler tepişiyor, olan çimenlere oluyor.”
“BORÇSUZ İNSAN KALMADI”
 Aytekin Atay: “Zaten batıyorduk, batmaya devam ediyor. Şimdi, Euro ve Dolar ile iş yapanlar ne olacak. Ekonomik büyüme var diyorlar, ne büyümesi. Ne işimiz var savaşta bizim. Bizim komşularımızdan yıllardır elde ettiğimiz ekonomik gelir yok oldu.  Esnafın kapısını çalın sorun ne haldesiniz diye. Borçsuz insan yok!
Dilek Akşen
 
 
 


Etiketler; #amerika #suriye
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.