Şikayet Üstüne Barınakta

Yetiştirilmesi yasak olan Pitbul cinsi köpek Angel, komşu şikayeti üzerine sahibi Süleyman Uzunoğlu’ndan alınarak barınağa yerleştirildi. Şimdi köpeğin uyutulup uyutulmayacağı konusunda karar verilmesi bekleniyor.

3261
Şikayet Üstüne Barınakta


Yetiştirilmesi yasak olan Pitbul cinsi köpek Angel, komşu şikayeti üzerine sahibi Süleyman Uzunoğlu’ndan alınarak barınağa yerleştirildi. Şimdi köpeğin uyutulup uyutulmayacağı konusunda karar verilmesi bekleniyor.
Süleyman Uzunoğlu iki sene önce Biga’da annesi tarafından zarar görmüş Pitbul cinsi köpeği sahiplendi. Köpeği Angel’i iki ay önce Çanakkale’ye getiren Uzunoğlu, komşusunun koku şikayeti üzerine köpeği Angel’den ayrılmak zorunda kaldı.
Pitbul cinsi köpek şikayet üzerine barınağa gönderildi. Uzunoğlu gazetemize yaptığı açıklamada, “ Köpeğim Angel’i iki sene önce sokakta buldum, annesi zarar vermişti. Biga’da bakıyordum. İki ay önce Çanakkale’ye getirdim. Evimin yanındaki kömürlüğe yerleştirdim. Yan komşumuz koku yaptığı için şikayette bulundu. Koku sorununu çözdüm ancak şikayet olduğu için köpeğimizi barınağa götürdüler. Irkı Pitbul olduğu için elimden alındı. Kırma bir köpekti ancak aile içinde, çocuklarımla birlikte büyümüştü.  Köpeğimizi uyutacaklar. Karacabey’de bu hayvanlar için toplama merkezi varmış, oraya gönderecekler. Ancak ben Karacabey ile görüştüm. Onlar köpeğe bakamayacaklarını ifade ettiler. Angel’i geri almak istiyorum. Hayvanlara ırkçı yaklaşımı kabul etmiyorum. Ben hayvanımı insancıl yetiştirdim. Nasıl insanları zenci diye ırkçılık yaparak ayrılıyor. Köpeklere geldi sıra şimdi” dedi.
Ulusal basına da sıklıkla yansıyan Pitbul dehşeti haberleri vatandaşı tedirgin ediyor. Köpek sahiplerinden bazıları, hayvanlarını aile içerisinde sakin yetiştirse de bazıları da özellikle saldırgan hale getiriyor. Toplumsal ihtiyaçlardan doğan yasalar ise, bu gibi dehşet haberleri üzerine, Pitbul cinsi vahşi köpeklerin açık yaşam alanlarında yetiştirilemeyeceğini söylüyor.
“KÖPEK ANGEL KARACABEY’E GÖNDERİLMEYECEK”
Hayvanseverler Dernek Başkanı Filiz Mutay ise yaptığı açıklamada, “Kanunen pitbul beslemek yasaktır. Bunun özel şartları vardır. Açık yerleşim alanlarında bu köpeği besleyemezsiniz. İnsanlar her ne kadar köpeklerini eğitseler bile, yanlarında kimlikleri olsa bile şikayete maruz kalıyorlar. Yasayı bilen insanlar hemen şikayet ediyor. Zaten sokak hayvanlarını bile kabul etmeyen zihniyetler ile birlikte yaşıyoruz. Bu köpekleri maalesef uyutuyorlar. Tüm kurumlar ile birlikte bu yasanın değiştirilmesi için mücadele etmek zorundayız. Biz dernek olarak yasalara karşı gelemeyiz ancak yasaların değişmesi gerekiyor. Sonuç uyutmak olmamalıdır. Bu noktada köpek sahiplerine de çok iş düşüyor. Bu hayvanlar vahşi olarak nitelendiriliyor. Yasada bunlar açık açık yazıyor. Köpeklerin hiç birisi saldırgan değildir. Sıkıntı sahipleri ile alakalıdır. Bazı insanlar köpekleri özellikle saldırgan hale getiriyor. Yasa da geneli kapsar. Pitbul saldırıları çok gündeme geldiği için insanlar da tedirgin oluyor. Bu yasa değişmez diye bir şey yok. Yasalar toplumsal ihtiyaçtan doğar. Ancak düzeltilmesi de mümkündür. Şu an karar Valilik’te. Valilik Karacabey’e köpeği göndermeyeceğini söylüyor. Belki de buradaki barınakta ölene kadar bakılacak. Ama bu kesin bilgi değil. Önümüzdeki süreçte ne olacağını görüyoruz.  Ancak köpek Karacabey’e gönderilmeyecek” dedi.
Özel Haber: Dilek Akşen
 


Etiketler; #Pitbul
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sevda497 - 12.09.2018 22:37:46
Acaba son durum nedir sahibine verildimi 5 ay geçmiş