Disiplinli ve Azimli Bir İş Kadını: Şebnem Akarsu

Akarsu Shell ve Akarsu Totel’in işletmeciliğini gerçekleştirilen başarılı iş kadını Şebnem Akarsu, iş dünyasının içinde hırsıyla azmiyle ve çalışkanlığıyla kısa sürede sivrilmeyi başardı.

12607
Disiplinli ve Azimli Bir İş Kadını: Şebnem Akarsu

Büyük bir disiplin içinde işlerini birçok koldan başarıyla yürüten Akarsu ile bundan sonraki projeleri, iş hayatında kadının yeri ve Çanakkale’de inşaat sektörünün geleceği hakkında konuştuk. Akarsu gazetemize özel olarak yaptığı açıklamalarda iş dünyasına girişi, yaptığı özverili çalışmaları ve bundan sonraki projeleri hakkında bilgi verdi.
Akarsu, “İş dünyasında kadın olmak, iyi değerlendirilebilirse, güzel çalışmalar yapılabilirse artı bir faktör. Kadının kendini yetiştirmesi, vizyonunun açık olması, modern olması, eğitimi çok önemli. İş dünyasında kadınlar disipline ivme kazandırabiliyor. Bir kadınsanız orada mutlaka saygı oluyor, sevgi oluyor ve yapılan işe daha fazla özeniliyor. Eşim de bana çok destek oldu. Maddi manevi desteğini, güvenini hep arkamda hissettim. Çanakkale doğası, tarihi, coğrafyası ile çok büyük bir potansiyele sahip. Hele hele köprünün temelinin atılmasının ardından Çanakkale çok daha potansiyeli olan bir yer oldu. Biz de çalışarak kendimizi daha da yenilemek istiyoruz. Biz daha geniş bir bakış açısıyla bakmayı tercih ediyoruz. Bundan sonraki dönem için de Çanakkale halkına kaliteli, yenilikçi hizmetler sunmaya devam etmeyi hedefliyoruz”
“HER İŞE BİR KADIN ELİNİN DEĞMESİ GEREKİYOR”
Akarsu Grup olarak 27 yıldır sektördesiniz. Markalaşmış projeleriniz herkes tarafından biliniyor. Sizin iş dünyasına adım atma maceranız nasıl başladı?
Akarsu Grup 27 yıllık bir şirket. Çok güçlü ve kurumsal işler yapmış bir firmayız. Eşim Erdal Bey bu sektörde bilinen, tanınmış bir isim. Ben onun yanında çalışmaya 2 yıl önce başladım. Ondan önce hep ev hanımıydım. Çocuklarımı büyüttüm. Bir ara kendi işimi yaptım. 5 yıl boyunca güzellik merkezim vardı ama bu işlere çok uzaktım. İki yıl önce eşim de artık bir desteğe ihtiyacım var deyince seve seve geldim. Gelmemin çok da doğru bir karar olduğunu geldikten sonra anladım. Her işe mutlaka bir bayan elinin değmesi gerekiyor. Hele ki kendi işiniz olursa çok daha hızlı adımlarla ilerliyorsunuz.
“ÇALIŞANLARIMIZ DEVAMLI EĞİTİLİYOR”
Şu anda mevcut projeleriniz nelerdir?
Bizim artık Çanakkale halkı tarafından çok iyi bilinen bir inşaat ayağımız var. Değişik yerlerde inşaat projelerimiz var. Yapılmış, bitmiş, satışa sunulmuş projelerimiz var.  Bunun yanı sıra bir de iki tane istasyonumuz var. Hem Akarsu Shell hem de Akarsu Total. Onların işletmeciliğini ben yapıyorum. Yanımızda nerdeyse 40 çalışana sahip, 24 saat devam eden bir çalışma düzenimiz var. Çok riskli ve zor  bir alan diyebiliriz. Benzin zaten başlı başına risk taşıyan bir iş. Çalışanlar devamlı eğitilmek üzere bir sistem içerisindeler. Kendilerine son derece hassas davranıyoruz. Bir zarar gelmesin diye uğraşıyoruz. Biz çalışanlarımıza da müşterilerimize de kıymet vermenin temel unsur olduğuna inanıyoruz.
“SHELL SELECT MARKET ÇOK ÖZEL BİR YATIRIM”
Sektöre girerken bir tedirginlik yaşadınız mı? Adaptasyon süreciniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Eğitimini aldıkça işin içine girdikçe daha da seviyorsunuz. Akaryakıt sektöründe bu işi yapan çok sayıda firma var. Onlarla yarışmak zorundasınız. Onlar bir atılım yapıyor, karşı bir atılımı da siz yapmak zorundasınız. Hiç boş kalmamak anahtar kelime haline gelmeli. Biz de yatırımlarımızı onlara göre planlıyoruz. Mesela ben geldikten sonra buranın marketi değişti. Shell Select Market oldu. Bu büyük,  çok özel bir yatırım. İstanbul’da çok duyulmuştu ama Çanakkale bölgesinde tekiz. Total’de de iki AVM’nin arasında çok işlek bir yere sahibiz. İnanılmaz işlevleri olan bir yer. Çalışanlarımız çok yoruluyorlar. Ancak onların motivasyonunu sağladığımız için de biz çok mutluyuz. Hem çalışıyoruz, hem de çalışanlarımızı motive ediyoruz.
“İŞ HAYATINDA KADIN OLMAK BİR DENGE MESELESİ”
İş hayatında kadın olmanın zorlukları var mı? Ya da size sağladığı avantajlar nelerdir?
Aslında iş hayatında kadın olmanın hem çok zorluğu var, hem kapılar daha kolay da açabiliyor. Bu bir denge meselesi. Hakikaten iş dünyasında kadın olmak iyi değerlendirilebilirse, güzel çalışmalar yapılabilirse çok iyi, artı bir faktör. Ancak günümüzde hala sen kadınsın, anlamazsın diyerek yolunu kesen insanlar da var. Ama bir kadına nasıl davranılacağını bilip bunun bilgisini kullanıp kapıları açan da var. Biraz kadının kendine güveni ile alakalı bir durum. Kadının kendini yetiştirmesi, vizyonu ile ilgili bir durum. Vizyonunun açık olması, modern olması, eğitimi çok önemli. Mesela ben hiçbir şey bilmeden buraya gelseydim tökezlerdim. Hem Shell’den hem Total’den eğitim aldım.  Bir kadın karşısında çalışanların iş disiplini çok daha ivme kazanabiliyor. İş dünyasında kadınlar disipline ivme kazandırabiliyor. Bir bayansanız orada mutlaka saygı oluyor, sevgi oluyor ve yapılan işe daha fazla özeniliyor. Çalışmalar daha da titizleşiyor. O yönden de çok şanslıyım açıkçası. Bütün çalışanlar şu anda son derece kibar, saygılı ve düzen istediğim şekilde işliyor. Normalde erkek müşteri geldiğinde müşteriler kendi aralarında rahat bir dille konuşurlar. Ancak bir düzen oldu şu an ve işe bayan elinin değdiği belli oluyor ister istemez. Gelen müşteriler bazen inanamıyorlar, şaşırıyorlar, hoşlarına gidiyor.
“27 YILDIR BURADAYIZ, YARIN DA OLACAĞIZ”
Rakiplerinizden sizi bir adım öne çıkarak noktalar nelerdir? Çalışanlarınız üzerinde güven ve motivasyonu nasıl sağlıyorsunuz?
Biz Shell bayisi olarak iki firmayız. Gökhanlar Shell ve biz varız. Oradaki çalışanlarla bizim ilişkilerimiz çok iyi. Müdürlerimizle çok iyi. Bu bizi motive ediyor, aramızı yumuşatıyor. Çalışanlarla da motive oluyoruz. Total ama tek kalem. Orada marka olarak da tekiz zaten. Genel istasyonlara baktığımızda da tabi ki rakip olmak zorundasın. Onları takip etmek zorundasın. Bir şekilde ne yaptıklarını ne ettiklerini bilmek zorundasın. Örnek vermem gerekirse, OPET tuvaletle ilgili bir atılım yaptı ve gerçekten çok başarılılar bu konuda. Shell de hemen arkasından gitti. Zaten Shell’in marketi en ön planda bence.  Bununla öne çıkıyor.  O yüzden rakip gibi görmeyerek bir şeyler öğrenmek çok önemli. Beslenmek çok önemli. Bir şeyleri kendine katıp yolunu çizmek çok önemli. Biz köklü bir firmayız, güvenilirliğimiz var. Grup olarak zaten bir markalaşmaya sahibiz. Bugün varsınız ancak yarın olmayabilirsiniz. Bu maddiyatla orantılı, güçle orantılı, her şekilde yaptığın işle orantılı bir şey. Biz 27 yıldır buradayız, yarın da olacağız. Ve farklı sektörlerde de ya da bu sektörün çok üstünde de kendimizi geliştirerek devam etmeyi amaçlıyoruz. Güven ve kalitenin birleşimi ile biz bir tık öndeyiz.
“EŞİMİN DESTEĞİ, SONSUZ GÜVENİ ÇOK ÖNEMLİ OLDU”
Eşinizin size desteği nasıl oldu?
Eşim bana çok destek oldu. Maddi manevi desteğini, güvenini hep arkamda hissettim. Ben de onu desteklemeye çalışıyorum. O sonsuz güven çok önemli. Karı koca olmaktan ziyade iş arkadaşlığı da çok önemli. Eşim ben bir şeyleri düzenli yaptıkça gururlanıyor. Bazen diyor ki sen bu işi al, sen bu işi götürürsün. Yükü de azalmış oluyor. Bu çok iyi bir uyum.
“AYDINLIK, FERAH, HER AYRINTISI ÖZEL DAİRELER..”
Optimum Evleri projeniz hakkında bilgi verir misiniz?
Elbette. Esas işimiz tabi ki inşaat. Eşimin ismi zaten bu konuda çok var oldu. Şu anda Optimum Evleri adı altında yeni bir projemiz var. Aydınlık, ferah ve her ayrıntısı özel daireleri Çanakkale halkının hizmetine sunuyoruz. 77 tane evimiz var. Yeni yatırım bölge olarak çok güzel bir yer. Bölge ve iş alanı olarak gelişmekte olan yatırımlık bir bölge. Biz de bu alanı bu şekilde değerlendirmek istiyoruz.
“ÇANAKKALE’DE BÜYÜK BİR POTANSİYEL VAR”
Son olarak Çanakkale’nin inşaat sektöründeki geleceğini nasıl görüyorsunuz? Buradan Çanakkale halkına neler söylemek istersiniz?
Çanakkale bir 5 yıl öncesine kadar daha kendine münhasır bir yerdi. Herkes birbirini tanıyordu. Küçük bir şehirdi. Yapılaşma, üniversitenin gelmesi, hafif sanayinin var olması, İÇDAŞ’ın gelmesi, ticari bazı faktörlerin fazlalaşmasıyla durumlar değişti. Hele hele köprünün temelinin atılmasının ardından Çanakkale çok daha potansiyeli olan bir yer oldu. Keza Lapseki’de de çok büyük bir inşaat alanı var. Lapseki önümüzdeki dönemlerde ihya olacak, uçacak gibi görünüyor. Bu Çanakkale’deki potansiyelin, kozmolaşmanın hem iyi hem de kötü tarafıdır. Biz Çanakkaleliler olarak bu durumdan çok da memnun değiliz. Çünkü Çanakkale’de gençler çok fazla iş imkanı olmadığı için başka yerlere gidiyor. Beyin göçü oluyor. Turizm alanında da Çanakkale’nin gelişmesini çok istiyorum. Büyük bir potansiyel var. Çanakkale doğası, tarihi, coğrafyası ile çok büyük bir potansiyele sahip. Bunun kıymeti bilinmeli. Biz de çalışarak kendimizi daha da yenilemek istiyoruz. Kendimize bu şekilde yön vermek istiyoruz. Yatırımlarımız devam edecek. Bunun yanı sıra en kısa sürede sosyal sorumluluk projelerimize başlayacağız. Biz daha geniş bir bakış açısıyla bakmayı tercih ediyoruz. Bundan sonraki dönem için de Çanakkale halkına kaliteli, yenilikçi hizmetler sunmaya devam etmeyi hedefliyoruz.

Özel Haber: Seda Atan
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.