“Mazot ve gübre fiyatları yüksek”

Tarım alanında genç çiftçiye hibe desteği yüzleri güldürürken mazot ve gübre fiyatlarının artması üreticiyi sıkıntıya soktu.

8603
“Mazot ve gübre fiyatları yüksek”Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya gazetemize özel olarak yaptığı açıklamada, mazot ve gübre fiyatlarının yukarıda seyretmesinin çiftçiyi son derece tedirgin ettiğini belirterek, “Mazot fiyatlarının artması ve mazot ve gübre fiyatlarının yukarılara seyretmesi çiftçiyi ciddi şekilde tedirgin etmiş durumda. Tarımda çalışacak birçok insan sektörde çalışma şartları zor olduğu için çalışmak istemediğinden tarım alanında çalışacak işçi bulmakta, kaliteli işçi bulmakta ciddi şekilde sıkıntılar yaşanıyor. Bunun sebebi de tarım işinin açık alanda, sıcağın altında ve soğuğun altında, yağışın altında icra edilmesi ve bu tarzda işlerin zor gelmesidir.  Vatandaşlarımız daha kolay işlerde çalışmayı tercih ediyorlar. Dolayısıyla da biz tarım sektöründe ciddi şekilde şu anda bir işçi bulma sıkıntısı yaşıyoruz. Çalışacak insan bulma noktasında ciddi şekilde sıkıntılar yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 16 bin 750 genç çiftçiye 30 Bin TL hibe desteği vermesinin çiftçiye çok olumlu yansıyan bir destek olduğunu vurgulayan Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya yaptığı açıklamada, “Bu ben kendi işimi yapacağım diyen genç arkadaşlar için, sosyal güvenliği olmayan arkadaşlar için üretilmiş bir proje. 3 yıldan beri de uygulanıyor bu proje. Ciddi şekilde bir karşılığı oldu. Gayet mantıklı bir şekilde sürdüğünü düşünüyorum. Bu devam eden bir projedir. Şu anda girdi maliyetlerindeki mazot fiyatlarının artması ve mazot ve gübre fiyatlarının yukarılara seyretmesi çiftçiyi ciddi şekilde tedirgin etmiş durumda. Mazot fiyatlarındaki artışın ardından gübre fiyatlarındaki artış da çiftçiyi tedirgin etmiştir. Ve ciddi şekilde şu anda dikim zamanı da yaklaştı. Gübre ve mazotun kullanılacağı döneme çok az bir zaman kaldı. Mazot fiyatlarının bu kadar yüksek olması ve gübre fiyatlarının da şu anda çıkış gününde olması çiftçiyi huzursuz ediyor ve sorun olarak karşımıza çıkıyor” dedi.
“FİYATLARDAKİ ARTIŞ SEZONU SIKINTIYA SOKAR”
Kaya, tarım sektöründe çalışacak nitelik işçi bulunamamasından yakındıklarını da ifade ederek, “Yine bir diğer sorun işçi sorunu. Üretimde tarımda çalışılacak işçi bulunamaması ciddi şekilde tarımla uğraşan üretim yapan üreticilerimizi yormaktadır. İşçi bulamıyoruz. Tarımda çalışacak birçok insan sektörde çalışma şartları zor olduğu için çalışmak istemediğinden tarım alanında çalışacak işçi bulmakta, kaliteli işçi bulmakta ciddi şekilde sıkıntılar yaşanıyor. Bunun sebebi de tarım işinin açık alanda, sıcağın altında ve soğuğun altında, yağışın altında icra edilmesi ve bu tarzda işlerin zor gelmesidir.  Vatandaşlarımız daha kolay işlerde çalışmayı tercih ediyorlar. Dolayısıyla da biz tarım sektöründe ciddi şekilde şu anda bir işçi bulma sıkıntısı yaşıyoruz. Çalışacak insan bulma noktasında ciddi şekilde sıkıntılar yaşıyoruz. Bunun yanında mazot ve gübre fiyatlarındaki yükseliş üreticiyi tedirgin etmektedir. Üreticiyi düşündürmektedir. Eğer ki üretilen ürünlerin fiyatları noktasında beklediğimiz fiyatlar ortaya çıkmadığı takdirde ciddi şekilde zor bir sezon bizi bekliyor ama ürettiğimiz ürünlerin fiyatlarının iyi olması, mazot ve gübre fiyatlarındaki yükselişi tolere edebilir. Bu yükselişin ardından ürettiğimiz ürünün de para etmemesi durumunda ciddi şekilde sıkıntılı bir sezon bizi bekliyor anlamına gelir. Artış sezonu sıkıntıya sokar. Ama biz öyle olmamasını umut ediyoruz. İnşallah umut ediyoruz ki ürettiğimiz ürünler değerinde satılır. İnşallah güzel bir yıl olur. Ama şu anki konjonktüre baktığımızda gübre ve mazot fiyatlarının yüksek olması üretim yapan üreticilerimizi düşündürmektedir. Özellikle domates gibi ürünlerde özellikle ilk turfan domates ekiminin azaldığı gözleniyor. İnşallah bütün temennimiz iyi bir yıl olması yönünde. Kazançlı, bereketli iyi bir olmasını temenni ediyoruz. Çiftçimize de kolaylıklar diliyoruz” şeklinde konuştu.  

Özel Haber: Seda Atan
 


Etiketler; #ismail kaya
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.