Reklam

Barbaros İlköğretim Okulu’nda ve Hüseyin Akif Terzioğlu’nda alarm

Çanakkale Merkez’de yüz yüze eğitimin kademeli olarak başlamasıyla Barbaros İlköğretim Okulu’nda 1. Sınıflarda bir öğrencide ve Hüseyin Akif Terzioğlu Ortaokulu 8'inci sınıflarda iki öğrencide Covid-19 tespit edildi. 

2457
Barbaros İlköğretim Okulu’nda ve Hüseyin Akif Terzioğlu’nda alarm

Çanakkale Merkez’de yüz yüze eğitimin kademeli olarak başlamasıyla Barbaros İlköğretim Okulu’nda 1. Sınıflarda bir öğrencide ve Hüseyin Akif Terzioğlu Ortaokulu 8'inci sınıflarda iki öğrencide Covid-19 tespit edildi. 

Çanakkale’de Barbaros İlköğretim Okulu’nda 1.Sınıflar arasında bir şubede eğitime devam öğrencilerinden birine ve TOKİ 960’a faaliyet gösteren Hüseyin Akif Terzioğlu Ortaokulu 8’inci sınıflardan iki öğrenciye yapılan test sonucunda Corona Virüs tespit edildi.  Barbaros İlköğretim Okulu’nda 9 öğrenci ve 1 öğretmen karantinaya alındı.  Hüseyin Akif Terzioğlu’nda ise  öğrencilerin karantina uygulaması kapsamında evlerinde izolasyona alındığı öğrenildi.

Uzun süreden bu yana beklenen yüz yüze eğitim kısa bir süre önce başlamış ilk orta ve liselerin belirli sınıfları yüz yüze eğitime başlamıştı. Çanakkale’ de de okullarda Corona Virüs tedbirleri alınarak  başlayan yüz yüze eğitimde çok kısa bir süre olmasına rağmen ilk vakalar görüldü.  Çanakkale Merkez’de Kepez’de bulunan TOKİ 960 bölgesinde bulunan Hüseyin Akif Terzioğlu Ortaokulunun 8. Sınıflarda bir şubede öğrenci ile Barbaros Mahallesi’nde bulunan Barbaros İlköğretim Okulu’nda 1. Sınıflarda bir şubede bulunan öğrencide Corona Virüs çıktı. Okullarda virüs çıkan öğrencinin bulunduğu sınıflardaki öğrenci ve derse giren öğretmenler karantinaya altına alındı.

BARBAROS İLKÖĞRETİM OKULU’NDA 9 ÖĞRENCİ VE 1 ÖĞRETMEN KARANTİNAYA ALINDI
Barbaros İlköğretim Okulu’nda Corona Virüs testi pozitif çıkan öğrencinin bulunduğu şubede 9 öğrenci ile bir öğretmen karantinaya alınırken Hüseyin Akif Terzioğlu Ortaokulunda da Corona Virüslü çıkan öğrencilerin sınıflarındaki tüm öğrenciler ile öğretmenleri karantina altına alındı. Yüz yüze eğitimin başlamasının hemen başında Çanakkale Merkezde iki vaka çıkmasının bazı velilerde çocuklarını yüz yüze öğrenime göndermeme kararını aldırabileceğine dikkat çeken Eğitim İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş, “ Benzer Corona Virüs vakaları Ordu ve Karabükte de gerçekleşti ve öğrencilerin bulunduğu okullara karantinaya alındı. Çanakkale’ de de  öğrencilerde Coronavirüs testi pozitif çıkan ve kamuoyuna yansıyan iki okul var. Her iki okulda, bir ortaokulda 8. Sınıflarda, bir ilköğretim okulumuzun da ise yine bir sınıfta Coronavirüs testi pozitif olan öğrenci çıkmış” dedi.

“YÜZ YÜZE EĞİTİM YAPILMALI AMA PANDEMİ TEDBİRLERİNE DE ÇOK DİKKAT EDİLMELİ”
Mantaş, yüz yüze eğitimden yana olduklarını her açıklamada dile getirdiklerini ancak yüz yüze eğitim şartının da Pandemi tedbirlerinin çok iyi uygulanmasından geçtiğini ifade ederek, “Başından beri söylüyoruz Pandemi  koşulları ile ilgili okullar yüzeyi ile mutlaka açılmalı ama gerekli şartlar ve koşullar tedbirler alındıktan sonra bu yapılmalı diye. Hijyenik koşullar sağlanmalı,  sosyal mesafe uygulaması yapılmalı. Ancak bu tedbirler alınsa bile mutlaka vaka çıkacaktır. Bununla ilgili öğrencilerin can güvenliği hayati tehlikesi ile ilgili tüm tedbirleri mutlaka alınmalıdır ve gerekli olan testler yapılmalıdır.  Bu konu ile ilgili tüm kuruluşlar mutlaka gerekli olan tüm güçleriyle seferber edilmelidir bununla ilgili” dedi.

“OKULLARDA VAKA SAYILARI ARTACAKTIR”
Okullardaki vaka sayılarının artacağına da dikkat çeken Mantaş, “Bu vaka sayıları çoğalacaktır öyle gözüküyor.  Gerekli tedbirler alınmazsa yüz yüze eğitim tekrar kapatılıp eğitim şekli yine uzaktan eğitime tamamen dönülebilir. Pandemi ile ilgili Covid-19 kaynaklı olan sıkıntılardan kurtulmanın ön koşulu, Pandemiye karşı tüm önlemlerin alınarak öğrencilerin o güvenlik içerisinde derse katılımlarını sağlamaktır” dedi.

“VELİLERİN ÇOCUKLARINI OKULA GÖNDERME ORANI DÜŞEBİLİR”
Okullarda Coronavirüs vakasının öğrencilerde görülmesi ile velilerin çocuklarını okula gönderme oranında da bir düşüşe neden olabileceğini söyleyen Mantaş açıklamasında, “ Yüz yüze eğitimin başladığından beri bizim alandan aldığımız bilgi doğrultusunda yüzde 75 oranında bir veli grubunun çocuklarını yüz yüze eğitim görmeleri için okula gönderdikleri, yüzde 35’lik bir veli grubunun ise çocuklarını okula göndermediğini ile ilgili veri var elimizde.  Okullarda Covid -19  vakaları çıkınca ve endişeye kapılıp ta  çocuklarını okula göndermeyecek ve bu konuda geri adım atacak çok sayıda veli olacaktır. Söylediğim gibi bu konu ile ilgili yetkililer, Valilik,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri  bu konu ile ilgili alınacak olan tedbirleri titizlik ile yürütülmesi gerekiyor. Bu önemli konu ile ilgili tüm yapılması gerekenleri veliye havale ederek,  Veli’ ye, ‘Çocuğun maskesinin koyun, gerekli hijyen tekbirlerini alın’ diyerek bu işi yürütemeyiz ve başarı da sağlayamayız. Bu tedbirler toplumsal olarak kamu düzeni şeklinde, yani kamu düzeni içerisinde tüm bu tedbirler ile ilgili sağlık kurumları ve sağlık meslek örgütleri ile Emek örgütleri ile sendikalarla, tüm eğitim bileşenleri ile ortak davranışta bir strateji şeklinde bir adım adım bu çalışmaları yapılabilirse gerekli olan tedbirler alındıktan sonra hiçbir sorun olacağını zannetmiyorum. Yüz yüze eğitim sürecinde okullarda birkaç Corona Virüs testi pozitif çıkacak öğrenci olabilir ama bu yüz yüze eğitimi tamamen ortadan kaldırmak, tekrar kapatmak doğru bir yöntem olmaz. Tabii söylediklerimi yineliyorum ama gerekli tedbirleri mutlaka alınarak” ifadelerine yer verdi.

Ogün İnal
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.