‘Kimsesiz’ Sanat  Sokağı

Kentin ruhunu oluşturan sokaklardan biri de Çanakkale Sanat Sokağı… Hak ettiği ilgiyi göremeyen, gençlerin uğrak yeri, sanatın daima filizlenme mücadelesi verdiği bir arka sokak… Sokak esnafı, yerel yönetimlerden gelecek destekle sokağın kent tanıtımı ve Troya Yılına katkı anlamında güzel bir değer

12789
‘Kimsesiz’ Sanat  Sokağı


Kentin ruhunu oluşturan sokaklardan biri de Çanakkale Sanat Sokağı… Hak ettiği ilgiyi göremeyen, gençlerin uğrak yeri, sanatın daima filizlenme mücadelesi verdiği bir arka sokak… Sokak esnafı, yerel yönetimlerden gelecek destekle sokağın kent tanıtımı ve Troya Yılına katkı anlamında güzel bir değer olduğunu düşünüyor.

Aslanabla Sokak olarak bilinen Sanat Sokağı yerel yönetimlerden destek bekliyor. İçerisinde küçük sahnelerin, sergilerin, duvar sanatlarının da olduğu sokak gençlerin kent merkezindeki uğrak noktalarından birisi. Alkol satışı olmayan sokak sıcaklıkların yükselmesi ile hareketlendi.
Sokak esnafı dar bir ekonomi ile işlerin ilerlediğini dile getirse de kentin tanıtımı ve Troya Yılı etkinlikleri kapsamında ellerinden geleni yapacaklarını dile getiriyor ancak şu ana kadar herhangi bir kurumdan gelen bir destek ya da teklif yok.

Esnafın beklentisi ise hep aynı yönde. Trafiğe kapalı bir alan olmasına rağmen motorların yolu kullanması, gece aydınlanmasının eksik olması ve etkinliklerin hiç destek görmemesi. Geçmişte sokağın üç girişine de giriş kemeri yapılacak, binalar yeniden dizayn edilecekti, fakat belediyeden gelen bu destek yarıda kaldı.

İşte esnafın gazetemize aktardığı görüşlerin satır başları:
Dynamo Cafe Çağlar  Duran: “Ben bu sokakta yeniyim.  Ancak 3-4 senedir sokakla içiçeyim. Gün geçtikçe sokak canlanıyor. Sokağımızda alkol satışı yok. Zaten alkol ruhsatlandırması eskisi kadar kolay da değil. Bu sokağın bir ruhu var. Genç lokale yakınız. Çevremizde okul var. Hedef kitlemiz biraz daha liseli gençlerden oluşuyor. Dolayısıyla fiyat politikamız da buna göre şekilleniyor. Burda tüm kafelerin farklı bir konsepti var.Belediyenin bu sokağa daha çok yardımcı olması lazım. Trafiğe kapalı bir alan ancak motor giriş çıkışı var. Bu sokakta bir heykel olması gerektiğini düşünüyorum.  İstanbul’da Beşiktaş semtine gidersiniz kartal var, Kadıköy’e gidersiniz boğa var. Burada da böyle bir sembol olması gerekiyor. Troya yılı için henüz bir etkinlik teklifi gelmedi bize. Biz de elimizden ne gelirse yapmaya hazırız. Biz bir yere başvuru yapmazsak teklif de gelmez. Elele bir şeyler yapmak gerekiyor.”
Kybele Cafe- Sümer Aka Umuç: “Ben dört sene önce bu sokağa geldim. Sokak çok hareketli idi. Etkinlikler vardı. Sonra İstanbul’a döndüm. Beşiktaş’da bir kahvaltı sokağı vardır. Oradan esinlenip, emekli olunca Çanakkale’ye geldim ve bu kafeyi açtım. Zamanla başka kafeler de açıldı. Belediye ve Kent Konseyi görüşmeler yaptık. Sokağın üç tane girişi var. Bu girişlere sanat sokağı diye kemerler yapılacaktı. Binaların ölçüleri alındı hepsi boyanacaktı. Sponsorlar da bulundu. Sonra her şey yarıda kaldı. Biz kendi çabalarımızla etkinlikler yapıyoruz. Sokakta motor girişlerini engellemek gerekiyor.Sergilere kapımızı açıyoruz. Küçük alternatif bir sahnemiz var.  Akşamları film gösterimleri yapıyoruz. Kapalı alanda sigara yasağı geldikten sonra üniversite kesimi kışın bizden çekildi.  Yakınımızda bir lise var. Oradan gençlerimiz gelmeye başladı.  Yerel yönetimlerden yeterli destek göremiyoruz. Troya Yılı kapsamında da bize bir teklif gelmedi. Mahalle Meclisinde bazı önerileri sunmayı planlıyorum. İki sene önce Nisan’da Anzak Günü yaptık. Vejateryen kafeye gelen yabancı turistler oluyor. ÇOMÜ’nün japonca eğitimi çok iyi olduğu için çok sık Japon turistler geliyor.”
Yeşil Ev- Mehmet Dağaşmaz:  “3 yıldır bu sokaktayım. Geçmişte daha dinamik ve canlı idi. Civarda çok fazla kafe açıldı. Kapalı alanda sigara yasağının gelmesinin ardından bizdeki üniversite öğrencisi çekildi. Liseli öğrencilerin zaman geçirdiği bir sokak haline geldi. Ekonomik anlamda Çanakkale genel profilinin anlamda bir politika güdüyoruz. Liselilerin ödeme gücünü de hesaplayarak tarife oluşturuyoruz. Bu sokakta öncelikle motor giriş çıkışını engellemek gerekiyor. Belediyemizin biraz daha ilgilenmesi gerekiyor. Girişe kemer yapılacaktı. Ancak yardım alamadık. Biz de biraz sanırım gevşek davrandık. Tam örgütlü hareket edemedik. Bu sokakta çeşitli sanatsal etkinliler kendi çapında devam ediyor. Bunu daha da canlı tutmak gerekiyor. Sokak eski canlılığında değil ama bu canlanmaz anlamında değil. Biraz çaba ve emek sarf etmek gerekiyor.”

Dilek Akşen
 
 
 
 
 


Etiketler; #sanat sokağı
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.